Kazimierz Kujda zastępuje żonę jako prezes majątkowego zaplecza PiS

Kazimierz Kujda zastępuje żonę jako prezes majątkowego zaplecza PiS
Autor Kacper Baran
Kacper Baran10.03.2024 | 7 min.

Kazimierz Kujda zastępuje żonę jako prezes majątkowego zaplecza PiS. Kujda, po okresie nieobecności, wraca na stanowisko prezesa spółki Srebrna, która jest uznawana za majątkowe zaplecze partii rządzącej. W przeszłości Kujdowie rotacyjnie pełnili tę funkcję - gdy Kazimierz stracił stanowisko z powodu kontrowersji związanych z aferą lustracyjną, Małgorzata przejęła pałeczkę na krótki czas. Powrót Kujdy do zarządzania majątkiem PiS budzi spore kontrowersje wśród obserwatorów życia politycznego.

Kazimierz Kujda przejmuje zarządzanie spółką Srebrna S.A.

Niedawno na Nowogrodzkiej, czyli siedzibie partii rządzącej PiS, doszło do zmiany na stanowisku prezesa spółki Srebrna S.A. Fotel prezesa objął Kazimierz Kujda, który zastąpił na tym stanowisku swoją żonę Małgorzatę. Jest to kolejny obrót sytuacji w tej firmie, która od lat pełni rolę swojego rodzaju majątku partii politycznych.

Srebrna S.A. to spółka będąca właścicielem nieruchomości biurowych w Warszawie, w których mieści się między innymi centrala PiS. Firmy tego typu często określa się mianem "majątkowego zaplecza" partii, gdyż dochody z wynajmu nieruchomości stanowią istotne źródło finansowania działalności politycznej.

Zmiana na stanowisku prezesa spółki wzbudziła spore zainteresowanie mediów i komentatorów życia politycznego. Kazimierz Kujda to bowiem postać bardzo mocno związana z obozem rządzącym, o burzliwej przeszłości i niejasnych koneksjach.

Jego nominacja na stanowisko w tak kluczowej dla finansów PiS firmie przez wielu została odebrana jako kolejny przejaw nepotyzmu i obsadzania stanowisk przez ludzi związanych więzami rodzinnymi z czołowymi politykami obozu rządzącego.

Rotacja na stanowiskach

Sytuacja, w której na stanowisku prezesa Srebrnej następuje rotacja między Kazimierzem a Małgorzatą Kujdą, ma już zresztą swoją tradycję. Małgorzata przejęła bowiem pałeczkę od męża w 2015 roku, gdy ten zostawał prezesem NFOŚiGW, czyli Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ciekawostką jest przy tym fakt, że o ile kariera Kazimierza Kujdy jest dość bogata i związana z pełnieniem licznych funkcji w instytucjach państwowych, o tyle własny dorobek zawodowy Małgorzaty Kujdy wydaje się mniej imponujący. Poza zajmowaniem - w zastępstwie swojego męża - fotela prezesa spółki Srebrna, nie jest znany szerszej publiczności.

Majątek i kompania Srebrna S.A. - zaplecze majatkowe PiS

Sama spółka Srebrna S.A. od lat stanowi swoiste majątkowe zaplecze PiS. To właśnie w jej nieruchomościach mieści się siedziba partii przy Nowogrodzkiej w Warszawie oraz prowadzona jest część biznesowej działalności środowisk związanych z obozem rządzącym.

W zarządzie spółki, oprócz Kazimierza Kujdy, zasiada również Janina Goss - osoba bardzo zaufana prezesa Jarosława Kaczyńskiego oraz Jacek Cieślikowski - wieloletni członek najbliższego otoczenia lidera PiS, który od lat pełni między innymi funkcję jego szofera i asystenta.

Skład zarządu i rady nadzorczej Srebrnej S.A. to kwintesencja ludzi zbliżonych do Jarosława Kaczyńskiego. To kolejny przykład, jak władza i pieniądze w Polsce są ze sobą zbyt mocno splecione - komentuje ekspert zajmujący się badaniem finansowania partii politycznych.

Warto dodać, że z firm i nieruchomości wchodzących w skład majątkowego imperium powiązanego z PiS, część pochodziła jeszcze z czasów przedsiębiorstwa OLMUS działającego przy byłej PZPR, które po transformacji ustrojowej znalazło się w rękach środowisk postsolidarnościowych.

Czytaj więcej: Marszałek Szymon Hołownia komentuje zmiany w Konstytucji i luki.

Nepotyzm w Partii Rządzącej - Kujdowie na czele Srebrnej S.A.

Sytuacja, w której na czele Srebrnej S.A. stają osoby bezpośrednio spokrewnione z czołowymi politykami obozu rządzącego, przez wielu komentatorów została odebrana jako przejaw nepotyzmu w Partii Rządzącej. Zarzuca się tutaj, że stanowiska obejmują często nie tyle fachowcy, co po prostu bliscy krewni osób sprawujących władzę.

Z podobną sytuacją mieliśmy zresztą do czynienia w przypadku innych spółek i instytucji państwowych. Głośnym echem odbiła się np. niedawna sprawa zatrudnienia syna premiera Mateusza Morawieckiego w państwowym podmiocie, co również zostało odebrane jako przejaw nepotycznej polityki kadrowej.

 • Przypadki nepotyzmu w instytucjach państwowych w ostatnich latach:
  • Zatrudnienie syna premiera w państwowej spółce
  • Awanse krewnych polityków w spółkach Skarbu Państwa
  • Przypadki obsadzania stanowisk przez współmałżonków

W przypadku Srebrnej S.A. i objęcia przez Kazimierza Kujdę stanowiska po swojej żonie, część komentatorów wskazuje, że zaszło tutaj zjawisko swoistej "rodzinnej rotacji".

Rok Prezes Srebrnej S.A.
do 2015 Kazimierz Kujda
2015-2023 Małgorzata Kujda
od 2023 Kazimierz Kujda

Jak widać, fotel przechodzi z rąk do rąk między małżonkami, co przez niektórych zostało określone mianem "zawodowego nepotyzmu rodzinnego". Obie osoby pozostają przy tym głęboko związane z obozem rządzącym.

Kontrowersje wokół Kujdy - afera lustracyjna i zarzuty

Zdjęcie Kazimierz Kujda zastępuje żonę jako prezes majątkowego zaplecza PiS

Objęcie przez Kazimierza Kujdę funkcji prezesa majątkowej spółki powiązanej z Partią Rządzącą wzbudziło spore kontrowersje również ze względu na burzliwą przeszłość tej postaci. Kujda znalazł się bowiem w samym centrum głośnej ostatnio afery lustracyjnej i oskarżeń o kłamstwo lustracyjne.

W połowie 2022 roku Sąd Okręgowy w Warszawie uznał Kazimierza Kujdę za kłamcę lustracyjnego. Orzeczono wówczas, że jego współpraca ze Służbą Bezpieczeństwa PRL była świadoma i tajna. Wedle ustaleń sądu, Kujda już od czasów studenckich był w zainteresowaniu bezpieki, przekazywał informacje wywiadowi i regularnie spotykał się z oficerem prowadzącym.

Sam zainteresowany odwołał się od tego orzeczenia, jednak prezes Jarosław Kaczyński w osobliwy sposób skrytykował wówczas wyrok pierwszej instancji. Przekonywał, że po zapoznaniu się z materiałami dotyczącymi sprawy ma "inne zdanie" niż sąd.

Apelacja Kujdy w sprawie lustracyjnej

Sprawa kłamstwa lustracyjnego wciąż jednak pozostaje niewykończona. Jak niedawno informowaliśmy, termin rozprawy apelacyjnej w tej sprawie został wyznaczony na 18 marca 2023 roku.

Obserwatorzy spodziewają się, że wyrok apelacyjny będzie miał przełożenie nie tylko na dalsze losy samego Kujdy, ale też może przelać się na ocenę działań samego obozu władzy i obsadzania stanowisk w państwowych spółkach i instytucjach.

Powrót Kujdy do zarządzania majątkiem PiS mimo kontrowersji

Niezależnie jednak od dalszych losów sprawy lustracyjnej, już sam fakt powrotu Kazimierza Kujdy na stanowisko prezesa w tak kluczowej dla partii rządzącej spółce jest szeroko komentowany. Powierzenie mu tych obowiązków pomimo ciążących na nim kontrowersji stoi bowiem w sprzeczności z deklarowanym przez obóz władzy hasłem "dobrej zmiany".

Zdaniem wielu obserwatorów życia publicznego, przypadek Kujdy jest też symbolicznym zaprzeczeniem oficjalnych twierdzeń o oczyszczaniu państwa z patologii czasów poprzedniego systemu politycznego. Przeciwnie - ludzie z głębokimi koneksjami z poprzednim ustrojem wciąż utrzymują wpływy w najważniejszych instytucjach III RP.

 • Argumenty krytyków obsadzania Kujdy na stanowisku:
  • Kontrowersyjna przeszłość związana z bezpieką PRL
  • Oskarżenia o kłamstwo lustracyjne
  • Przeczenie hasłu "dobrej zmiany"

Z drugiej strony, zwolennicy obozu rządzącego podkreślają, że Kazimierz Kujda to postać wieloletnia związana z obozem solidarnościowym i obecną partią władzy. W ich opinii, przeszłość Kujdy nie powinna rzutować na ewentualne pełnione przez niego funkcje, zwłaszcza że nie został on skazany prawomocnym wyrokiem.

Podsumowanie

Kazimierz Kujda powrócił na stanowisko prezesa spółki Srebrna S.A., która uznawana jest za jedno z majątków partii politycznych PiS. To kolejna zmiana kadrowa w tej firmie, gdzie wcześniej stanowisko prezesa piastowała żona Kujdy, Małgorzata. Sytuacja ta wzbudza zarzuty nepotyzmu w partii rządzącej.

Powrót Kujdy na tak ważne stanowisko budzi kontrowersje ze względu na jego burzliwą przeszłość i oskarżenia o kłamstwo lustracyjne. Mimo to, blisko związany z Jarosławem Kaczyńskim Kujda objął ponownie stanowisko, na którym zarządza nieruchomościami stanowiącymi część majątkowego imperium obozu rządzącego.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Skandal w Warszawie! Muzeum Polin z muralem oficera KBW!
 2. Polacy żądają przedterminowych wyborów. Nowy sondaż zaskakujący.
 3. Duda odrzucił ustawę okołobudżetową. Kontrowersje z Mastalerekiem.
 4. Wojownicze Żółwie Ninja: Zmutowany Chaos - zabawa dla małych i dużych
 5. Hołownia w Gazeta.pl: Putin przygotowuje się do odbudowy wojska.
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Kacper Baran
Kacper Baran

Jako pasjonujący bloger, podzielam z czytelnikami moją miłość do światów filmowych, serialowych, kulinarnych oraz zdrowotnych. Zapraszam do podróży poprzez recenzje, opowieści i przepisy, odkrywając smaki, miejsca i tajemnice. Znajdziesz tu moją autorską perspektywę na te tematy, wzbogaconą unikalnymi spostrzeżeniami i inspiracjami.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły