Najbardziej kuriozalne wpadki techniczne na planie filmowym
Kręcenie filmów to niezwykle złożony proces, który wymaga precyzji, perfekcjonizmu i nienagannej koordynacji wielu elementów. Niestety, nawet przy najlepszych chęciach i przygotowaniach, na planie filmowym dochodzi do różnego rodzaju wpadek i niespodziewanych zdarzeń, które potrafią popsuć ujęcie lub całą scenę. Szczególnie podatne na to są skomplikowane sceny akcji i efekty specjalne, gdzie wiele rzeczy musi zagrać idealnie.
Niespodziewane problemy z rekwizytami i scenografią
Rekwizyty i scenografia to kluczowe elementy każdej produkcji filmowej, które pomagają aktorom wcielić się w role i stworzyć iluzję rzeczywistości przedstawionej na ekranie. Niestety, czasem zawodzą w najmniej oczekiwanym momencie. Zdarzały się przypadki, gdy broń nie wystrzeliła, miecz złamał się w trakcie walki lub elementy dekoracji runęły w najmniej odpowiednim momencie. Tego typu wpadek nie da się przewidzieć, więc często psują one całe ujęcie, które trzeba kręcić od nowa.
Niefortunne pomyłki charakteryzatorów
Od charakteryzacji w dużej mierze zależy, czy aktorowi uda się wiarygodnie wcielić w daną postać. Niestety, czasem charakteryzatorzy popełniają błędy, przez które bohater na ekranie wygląda śmiesznie lub nienaturalnie. Zdarzały się przypadki, gdy aktor miał nierównomierny makijaż, peruka odklejała mu się w trakcie sceny lub elementy charakteryzacji były niezgodne z epoką. Tego typu wpadek często nie da się naprawić w trakcie zdjęć.
Zakłócenia pracy kamery i innego sprzętu filmowego
Nowoczesne kamery filmowe to niezwykle skomplikowane urządzenia, które niestety czasem się psują lub zawodzą. Zdarzały się przypadki, gdy w trakcie kręcenia ważnej sceny nagle przestała działać kamera lub wystąpiły zakłócenia w obrazie. Podobne problemy mogą dotyczyć oświetlenia planu zdjęciowego, mikrofonów, steadicamów i innego zaawansowanego sprzętu. Tego typu awarie potrafią skutecznie sparaliżować pracę na planie filmowym.
Aktorskie wpadki przed kamerą
Aktorzy to oczywiście najważniejsze ogniwo każdej produkcji filmowej. To oni swoją grą budują emocje i angażują widzów. Jednak nawet najbardziej utalentowani artyści nie są nieomylni i zdarza im się popełniać wpadki przed kamerą, które psują ujęcie lub całą scenę.
Zapominanie kwestii i bredzenie bez sensu
Aktorzy muszą nauczyć się na pamięć obszernych partii tekstu. Niestety, czasem zdarza im się zapomnieć kwestii lub pomylić kolejność dialogów. Wtedy albo bełkoczą coś bez sensu, albo wpadają w zakłopotanie. Szczególnie widoczne jest to w przypadku długich, emocjonalnych monologów. Tego typu pomyłki aktorskie zmuszają ekipy filmowe do wielokrotnego powtarzania ujęć.
Nieudane próby improwizacji aktorskiej
Czasem aktorzy chcąc dodać scenie naturalności, decydują się na odrobinę improwizacji i odejście od scenariusza. Niestety, często te próby spontaniczności kończą się klapą i brzmią sztucznie lub komicznie. Szczególnie, gdy aktorzy improwizują dialogi lub monologi, często zatracają wątek sceny i wpadają w gmatwaninę. Tego typu nieudane improwizacje aktorskie zmuszają reżyserów do interweniowania i przerywania zdjęć.
Widoczne pomyłki i potknięcia aktorów na planie
Aktorzy często muszą wykonywać na planie skomplikowane czynności fizyczne - walki, pościgi, tricki kaskaderskie. Zdarza się jednak, że aktor potknie się, niechcący uderzy partnera lub wykonana akcja po prostu mu nie wyjdzie. Widzowie doskonale zauważają tego typu potknięcia, które wytrącają ich z iluzji oglądanej historii. Dlatego takie nieudane ujęcia zmuszają ekipy filmowe do wielokrotnego ich powtarzania.
Błędy i niedociągnięcia montażowe
Montaż jest kluczowym etapem powstawania każdego filmu. To właśnie na tym etapie z surowego materiału zdjęciowego tworzy się dopracowaną, spójną całość. Niestety, w pośpiechu zdarzają się montażystom błędy i niedociągnięcia, które potem rzucają się w oczy na ekranie.
Widoczne nieciągłości akcji i fabuły
Dobry montażysta powinien perfekcyjnie skleić poszczególne ujęcia w całość tak, by akcja była płynna. Niestety, czasem zdarzają się błędy - widoczne cięcia, nieciągłości czy nielogiczności fabuły. Są one efektem pośpiechu bądź niedopatrzenia i rażąco psują odbiór filmu. Zmuszają także do poprawek na etapie postprodukcji.
Montażowe pomyłki związane z chronologią wydarzeń
Dobry montaż powinien zachowywać logiczną chronologię wydarzeń. Tymczasem zdarza się, że w pośpiechu montażyści przestawiają sceny lub ujęcia w nieodpowiedniej kolejności, przez co akcja filmu staje się nielogiczna i urywana. Tego typu rażących błędów montażowych nie da się naprawić inaczej, jak tylko poprzez ponowny montaż całości materiału.
Raziące błędy w scenach kaskaderskich
Sceny kaskaderskie należą do najtrudniejszych do zmontowania. Jeśli montażysta popełni błąd i źle sklei taką scenę, efekt jest szczególnie rażący i rzuca się w oczy. Zdarzały się przypadki, gdy widać było ewidentne cięcia w trakcie tricku kaskaderskiego lub nieudolne maskowanie zastępczych kaskaderów. Tego typu wpadek montażowych nie da się naprawić inaczej, jak tylko kręcąc scenę od nowa.
Kompromitujące wpadki w scenach kręconych na zewnątrz

Realizacja zdjęć plenerowych zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, gdyż twórcy filmu mają tam o wiele mniejszą kontrolę niż na planie zdjęciowym. Dlatego w scenach kręconych na zewnątrz, np. na ulicy, często dochodzi do rozmaitych wpadek, które potem widać na ekranie.
Przypadkowi gapie w kadrze
Podczas kręcenia plenerów trudno całkowicie odizolować plan zdjęciowy od przechodniów. Zdarza się, że jacyś gapie przypadkowo znajdą się w kadrze, rozpraszając tym samym uwagę widzów. Usunięcie ich później na etapie postprodukcji bywa bardzo kłopotliwe lub wręcz niemożliwe. Dlatego ujęcia z przypadkowymi gapiami w tle zwykle lądują w koszu.
Zakłócenia dźwiękowe z otoczenia
Podczas realizacji plenerów trudno wyeliminować wszelkie odgłosy dobiegające z otoczenia - uliczny hałas, pojazdy, rozmowy przechodniów. Czasem takie zakłócenia dźwiękowe przedostają się do materiału filmowego i psują klimat sceny. Ich usuwanie na etapie postprodukcji bywa bardzo kłopotliwe lub niemożliwe. Dlatego często takie ujęcia są bezużyteczne.
Niefortunne ujęcia z przechodniami i pojazdami
Ulice i inne plenery mają to do siebie, że stale przemieszczają się po nich ludzie i pojazdy. Jeśli przypadkiem znajdą się oni w kadrze w kluczowym momencie, mogą zepsuć całe ujęcie. Szczególnie dotyczy to scen z pościgami ulicznymi czy widowiskowymi wypadkami. Tego typu wpadek na plenerach praktycznie nie da się uniknąć, dlatego często wymagają one wielokrotnego powtarzania ujęć.
Amatorskie błędy fabularne i scenariuszowe
Fundamentem każdego dobrego filmu jest przemyślany scenariusz i spójna fabuła. Niestety, czasem zdarza się, że na etapie pisania scenariusza wkradają się różnego rodzaju błędy i niedociągnięcia fabularne, które później mocno dają się we znaki podczas realizacji filmu.
Bełkotliwe i nielogiczne dialogi
Słaby scenariusz zdradzają przede wszystkim kiepsko napisane dialogi, które brzmią sztucznie i teatralnie. Aktorom bardzo trudno jest potem ożywić i wiarygodnie zagrać takie kwestie. Dialogi pełne nielogicznych zwrotów akcji, dziur fabularnych i bełkotu zawsze negatywnie wpływają na odbiór filmu.
Absurdalne zwroty akcji
Kiepskie scenariusze zdradzają też absurdalne zwroty i wolty fabularne, które wydają się całkowicie sztuczne i mają na celu jedynie zszokować widza. Tego typu tania sensacja zawsze odbywa się kosztem logiki i wiarygodności historii, co ostatecznie obraca się przeciwko filmowi.
Nieudolne twisty fabularne
Twórcy filmów czasem chcą zaskoczyć widzów nieoczekiwanym zwrotem akcji lub zaskakującą pointą. Jednak kiepsko przygotowane i źle poprowadzone twisty fabularne z reguły wydają się trywialne i śmieszne. Zamiast szokować i bawić - pozostawiają widza z poczuciem niesmaku i zawodu.
Niezamierzone efekty komiczne w filmach dramatycznych
Nawet w najlepszych i najbardziej wzruszających filmach dramatycznych zdarzają się momenty rozbijające patos i wprowadzające niezamierzony efekt komiczny. Są one o tyle kłopotliwe, że psują wymowę i klimat sceny, choć twórcy filmu wcale tego nie zamierzali.
Śmieszne miny aktorów w poważnych scenach
Aktorzy czasem nieświadomie robią zabawne miny i grymasy nawet w trakcie najbardziej dramatycznych scen. Gdy takie ujęcia trafi
Podsumowanie
Wpadek i niespodziewanych zdarzeń na planie filmowym nie da się całkowicie wyeliminować. Kręcenie filmów to niezwykle złożony proces, w którym bierze udział wielu ludzi, a do tego wykorzystuje się skomplikowaną technologię. Dlatego pewne potknięcia i błędy są nieuniknione. Ważne jest jednak, by ekipy filmowe wyciągały z nich wnioski i stale podnosiły swoje umiejętności. Nawet najwięksi reżyserzy i gwiazdy kina musieli się nie raz zmierzyć z rozmaitymi wpadkami na planie, które na zawsze zapisały się w historii kina. Tego typu kuriozalne wydarzenia paradoksalnie dodają branży filmowej uroku i stanowią dowód na to, że przy tworzeniu filmów zawsze liczy się pasja i determinacja.
Najczęstsze pytania
Jakie są najczęstsze przyczyny wpadek na planie filmowym?
Do najczęstszych przyczyn wpadek na planie zaliczyć można: błędy ludzkie, niedopatrzenia, zawodność sprzętu, pośpiech, chaos oraz brak koordynacji i komunikacji pomiędzy członkami ekipy.
Kto najczęściej ponosi winę za wpadek na planie?
Zwykle za wpadek odpowiada cały szereg osób: reżyser, aktorzy, charakteryzatorzy, dźwiękowcy, oświetleniowcy, kaskaderzy, montażyści itd. Błędy zdarzają się na każdym etapie produkcji.
Czy da się całkowicie wyeliminować wpadek na planie?
Nie da się całkowicie wykluczyć wpadek, gdyż kręcenie filmów to bardzo złożony proces. Można je minimalizować dzięki doświadczeniu, profesjonalizmowi i dobrej komunikacji w ekipie.
Jakie wpadki z planu są najbardziej kompromitujące?
Do najbardziej kompromitujących należą te techniczne i fabularne, które ujawniają amatorszczyznę i brak profesjonalizmu ekipy filmowej.
Jak unikać wpadek związanych z charakteryzacją i kostiumami?
Należy zadbać o precyzyjne przygotowanie projektów kostiumów i charakteryzacji, konsultować je z historykami, a także zapewnić odpowiedni budżet i czas na ich wykonanie.