Zmiany kierownictwa w mediach publicznych wywołały burzę i komentarze ze strony Zofii Romaszewskiej, doradczyni prezydenta Andrzeja Dudy. Stwierdziła ona, że to, co Jacek Kurski "wyprawiał na Woronicza, było skandaliczne". Jej zdaniem telewizja za jego rządów "nie była na poziomie i od tego się zaczęły kłopoty". Romaszewska skrytykowała też nowego premiera Donalda Tuska, określając go mianem "prawdziwego paskudnika". Jednocześnie stanęła w obronie prezydenta Dudy w kwestii podpisania ustawy refundującej zabieg in vitro. Stwierdziła, że Kościół "spuścił na niego wszystkie gromy" za tę decyzję.
Zmiany kierownictwa mediów publicznych
W środę minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz powołał nowe władze mediów publicznych. Nowym prezesem Polskiego Radia został Paweł Majcher, Telewizji Polskiej Tomasz Sygut, a Polskiej Agencji Prasowej Marek Błoński. Zmiany te wywołały sprzeciw i protest polityków Prawa i Sprawiedliwości, którzy bronią starych zarządów PAP oraz TVP.
Szef resortu kultury podjął tę decyzję na podstawie Kodeksu spółek handlowych, argumentując to koniecznością przywrócenia bezstronności oraz rzetelności mediów publicznych. Nowy zarząd Telewizji Polskiej m.in. wyłączył sygnał TVP Info oraz kanałów regionalnych.
Powody i ocena zmian
Zdaniem Zofii Romaszewskiej, działaczki opozycji w PRL i obecnie doradczyni prezydenta Dudy, doszło do "bezprawnego przejęcia" mediów publicznych. Stwierdziła, że należy walczyć o niezależność mediów i równowagę między mediami publicznymi i rządowymi.
Według Romaszewskiej były prezes TVP Jacek Kurski "wyprawiał na Woronicza skandale". TVP za jego rządów - zdaniem doradczyni Dudy - "nie była na poziomie", przez co doszło do problemów. Negatywnie oceniła też możliwość skutecznych zmian za rządów nowego prezesa Matyszkowicza, który również musiał "dowodzić telewizją rządową".
Oceniając nowego premiera Donalda Tuska, Romaszewska określiła go jako "prawdziwego paskudnika" i "bardzo cwanego". Zaznaczyła też, że prezydent Duda jest przygotowany na niełatwe relacje z Tuskiem.
Prezydent broni refundacji in vitro
Według Zofii Romaszewskiej, Kościół krytykował prezydenta Andrzeja Dudę za podpisanie ustawy refundującej zabieg in vitro. Jednak w tym sporze doradczyni stanęła po stronie głowy państwa, argumentując że in vitro to "dawanie życia, a nie odbieranie" i krytykując mieszanie się duchownych w tę kwestię.
Zaznaczyła jednak, że inną sprawą pozostaje dyskusja na temat zakresu finansowania tej metody leczenia niepłodności ze środków publicznych.
Refundacja in vitro | Poparcie prezydenta Dudy |
Krytyka Kościoła | Obrona decyzji przez Romaszewską |
Czytaj więcej: Sienkiewicz i Nowacka zapowiadają dymisję kuratorki Barbary Nowak
Cel: przywrócenie niezależności mediom
Wprowadzone zmiany personalne i decyzje nowego zarządu TVP były - według ministerstwa kultury - konieczne by przywrócić niezależność, bezstronność i rzetelność mediom publicznym. Nie oznacza to jednak braku kontrowersji i protestów środowisk bliskich poprzedniej władzy.
Doszło do bezprawnego przejęcia czegoś, co jest publiczne i trzeba walczyć o niezależność mediów, czyli kawałek swojego, a kawałek rządowego.
Słowa Zofii Romaszewskiej dobrze oddają spór o charakter mediów publicznych i konieczność zachowania pluralizmu. Przywrócenie równowagi i niezależności wydaje się kluczowe dla ich przyszłego funkcjonowania i odzyskania zaufania widzów oraz słuchaczy. Jednak spór prawdopodobnie nie zostanie tak łatwo zakończony i kontrowersje wokół mediów będą tematem politycznej debaty.
Podsumowanie
W moim artykule omówiłem kwestię zmian personalnych w polskich mediach publicznych, które miały miejsce w ubiegłym tygodniu. Skupiłem się przede wszystkim na reakcjach i opiniach Zofii Romaszewskiej, znanej działaczki opozycyjnej z czasów PRL, pełniącej obecnie funkcję doradczyni prezydenta Dudy.
Przytoczyłem krytyczne słowa Romaszewskiej na temat byłego prezesa TVP Jacka Kurskiego i jego działalności, którą określiła mianem "skandalicznej". Negatywnie wypowiedziała się również o nowym premierze Donaldzie Tusku. Jednocześnie stanęła w obronie decyzji prezydenta Dudy o podpisaniu ustawy refundującej zabieg in vitro, za co głowa państwa spotkała się z krytyką Kościoła.
Przytoczyłem także oficjalne stanowisko ministerstwa kultury, według którego zmiany w mediach publicznych były konieczne, aby przywrócić im niezależność i pluralizm. Jak stwierdziła Romaszewska, chodzi o zapewnienie równowagi między "swoim" i "rządowym" w mediach. Spór o ich charakter z pewnością będzie kontynuowany.
Mam nadzieję, że informacje zawarte w artykule pozwolą Ci lepiej zorientować się w tematyce bieżących zmian i kontrowersji związanych z polskimi mediami publicznymi. Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, napisz do mnie śmiało w komentarzu.