Sienkiewicz i Nowacka zapowiadają dymisję kuratorki Barbary Nowak

Sienkiewicz i Nowacka zapowiadają dymisję kuratorki Barbary Nowak
Autor Elwira Jasińska
Elwira Jasińska14.12.2023 | 5 min.

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz i minister edukacji Joanna Nowacka ogłosili, że zostanie złożony wniosek o dymisję kontrowersyjnej małopolskiej kuratorki oświaty Barbary Nowak. Nowa ekipa rządząca chce przeprowadzić czystki w kuratoriach i pozbyć się osób kojarzonych z poprzednią władzą. Nowacka już wcześniej zapowiadała, że zmiany nastąpią szybko, a Barbara Nowak jest na czele listy do odwołania. Popiera to także nowy wojewoda małopolski.

Zapowiedź dymisji Barbary Nowak

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz i minister edukacji Joanna Nowacka zapowiedzieli złożenie wniosku o dymisję kontrowersyjnej małopolskiej kuratorki oświaty Barbary Nowak. Nowa ekipa rządząca chce przeprowadzić czystki w kuratoriach i pozbyć się osób kojarzonych z poprzednią władzą.

Nowacka już wcześniej sygnalizowała, że zmiany nastąpią szybko, a Barbara Nowak jest na czele listy do odwołania. Popiera to także nowy wojewoda małopolski Krzysztof Kleczar, który zapowiedział złożenie wniosku o dymisję kuratorki.

Czystki w kuratoriach

Nowacka zaraz po objęciu urzędu zapowiedziała czystki w kuratoriach. Chce oderwać szkołę od wpływów politycznych. Zwolnienie Barbary Nowak to dopiero początek - na celowniku jest wielu innych kuratorów związanych z poprzednią władzą.

Krzysztof Kleczar chce, by nowy kurator oświaty dobrze znał realne problemy szkół, a nie był kojarzony z polityką. Czystki mają więc objąć cały kraj.

Kto zastąpi Barbarę Nowak?

Zmiana na stanowisku małopolskiego kuratora oświaty jest niemal przesądzona. Pogodziła się z tym nawet sama zainteresowana. Pozostaje pytanie, kto ją zastąpi.

Zgodnie z zapowiedziami Nowackiej, stanowiska kuratorów obsadzone zostaną w drodze konkursów. Nie będzie politycznego podziału stanowisk.

Nie będzie podziału łupów w kuratoriach oświaty. Będą prawdziwe konkursy - mówiła Nowacka.

Jak podaje "Wprost", faworytką do objęcia stanowiska małopolskiej kuratorki jest Katarzyna Mitka. Popiera ją Polskie Stronnictwo Ludowe, a sama kandydatka spełnia kryteria - 26 lat doświadczenia jako dyrektor szkoły, z dala od polityki.

Kandydat 1 Kandydat 2
Katarzyna Mitka - dyrektor szkoły podstawowej, popierana przez PSL Artur Pasek - były dyrektor w Małopolskim Kuratorium Oświaty

Wniosek o dymisję już gotowy

Wszystko wskazuje na to, że odwołanie Barbary Nowak to kwestia najbliższych dni lub tygodni. Nowacka i Sienkiewicz opublikowali tajemniczą zapowiedź, z której można wywnioskować, że decyzja o dymisji małopolskiej kuratorki jest już podjęta.

Nowy wojewoda małopolski również potwierdził, że wniosek o odwołanie Barbary Nowak będzie jedną z jego pierwszych decyzji. Niezależnie od personalnych animozji, Nowacka argumentuje, że zmiana jest konieczna dla odpolitycznienia szkół.

Czystka przed świętami

Z tajemniczej zapowiedzi Sienkiewicza i Nowackiej można wywnioskować, że decyzja o dymisji Barbary Nowak zostanie ogłoszona tuż przed świętami Bożego Narodzenia.

Politycy ujawnili, że "dzieci, młodzież i pracownicy oświaty dostaną przed świętami prezent" związany z obsadą stanowiska kuratora. Wszystko wskazuje na rychłe odwołanie Nowak.

Czytaj więcej: Reakcja Szczerby na incydent z gaśnicą spowodowała kontrowersje wokół kolegi Brauna

Nowy kurator bez politycznych powiązań

Zarówno Nowacka, jak i nowy wojewoda małopolski zapowiedzieli, że priorytetem przy wyborze nowego kuratora oświaty dla Małopolski będzie brak politycznych konotacji kandydata.

Kurator nie powinien być kojarzony z żadną partią czy opcją polityczną. Kluczowe mają być kompetencje i dobre rozeznanie potrzeb szkół i uczniów - bez uwikłania w bieżącą politykę.

  • 26 lat doświadczenia w zarządzaniu szkołą - Katarzyna Mitka
  • Były dyrektor kuratorium, z dala od polityki - Artur Pasek

Tacy kandydaci wydają się spełniać wymagania nowych władz. Bez względu na ostateczny wybór, kluczowe będzie zerwanie z dotychczasową praktyką upolityczniania stanowiska kuratora oświaty.

Podsumowanie

Sienkiewicz i Nowacka zapowiadają dymisję kuratorki Barbary Nowak

W powyższym artykule omówione zostały kulisy planowanej dymisji małopolskiej kuratorki oświaty Barbary Nowak. Dowiedziałem się, że minister edukacji Joanna Nowacka oraz minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz zapowiedzieli publicznie złożenie wniosku o jej odwołanie z zajmowanego stanowiska.

Z tego co przeczytałem, decyzja ta wpisuje się w zapowiadane przez Nową władzę czystki kadrowe w kuratoriach oświaty. Chodzi o wyeliminowanie osób powiązanych z poprzednim obozem rządzącym i upolitycznienia szkół. Barbara Nowak jest tu tylko pierwszą z osób stojących na celowniku.

Artykuł prezentuje również potencjalnych następców Barbary Nowak na stanowisku małopolskiego kuratora. Wymienione są dwie osoby - doświadczona dyrektorka szkoły Katarzyna Mitka oraz były urzędnik kuratorium Artur Pasek. Oboje spełniają warunek braku politycznych konotacji.

Z tego co przeczytałem, odwołanie kontrowersyjnej kuratorki to kwestia najbliższych dni, a być może zostanie ogłoszone tuż przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. Cała sprawa została opisana w sposób rzeczowy i ciekawy.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Skandal w Warszawie! Muzeum Polin z muralem oficera KBW!
  2. Polacy żądają przedterminowych wyborów. Nowy sondaż zaskakujący.
  3. Duda odrzucił ustawę okołobudżetową. Kontrowersje z Mastalerekiem.
  4. Wojownicze Żółwie Ninja: Zmutowany Chaos - zabawa dla małych i dużych
  5. Hołownia w Gazeta.pl: Putin przygotowuje się do odbudowy wojska.
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Elwira Jasińska
Elwira Jasińska

Jako pełna pasji blogerka, zapraszam Cię w świat emocji, gdzie filmy i seriale to moje drugie "ja". Wprowadzę Cię w kulinarne uniesienia, podróżnicze morskie fale oraz troskę o zdrowie. Razem odkryjmy magię kina, smaku i dalekich miejsc, z nutką troski o dobre samopoczucie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły