Sojusznik PiS idzie sam do wyborów. Marcin Ociepa zarejestrował oddzielny komitet promuje megalomanię.

Sojusznik PiS idzie sam do wyborów. Marcin Ociepa zarejestrował oddzielny komitet promuje megalomanię.
Autor Daniel Sobczak
Daniel Sobczak7 lutego 2024 | 5 min

Ociepa rejestruje własny komitet wyborczy. Były minister w rządzie PiS postanowił pójść własną drogą polityczną i zarejestrował komitet wyborczy pod nazwą "Silny Region". Polityk deklaruje co prawda współpracę z macierzystą partią, ale fakt powołania odrębnej formacji świadczy o ambicjach Ociepy. Wszystko wskazuje na to, że były minister chce umocnić swoją pozycję w regionie i walczyć o władzę na Opolszczyźnie. Czy to oznacza konflikt w obozie Zjednoczonej Prawicy?

Ociepa rejestruje własny komitet wyborczy

Były minister w rządzie Prawa i Sprawiedliwości Marcin Ociepa postanowił pójść własną drogą polityczną i zarejestrował komitet wyborczy pod nazwą "Silny Region". Polityk deklaruje co prawda współpracę z macierzystą partią PiS, ale fakt powołania odrębnej formacji świadczy o ambicjach Ociepy. Wszystko wskazuje na to, że były minister chce umocnić swoją pozycję w regionie i walczyć o władzę na Opolszczyźnie.

Jak poinformował Ociepa podczas konferencji prasowej, komitet "Silny Region" zamierza wystawić ponad 100 kandydatów w nadchodzących jesiennych wyborach samorządowych. Będą oni ubiegać się o miejsca w radach gmin, powiatów i sejmiku województwa opolskiego, a także o fotele wójtów, burmistrzów i prezydenta Opola.

"Silny Region" według deklaracji Ociepy ma szanse na rządzenie bądź współrządzenie w 10 z 12 powiatów województwa opolskiego. Ponadto komitet ma ambicje zdobyć 3-4 mandaty w sejmiku wojewódzkim. W pozostałych powiatach kandydaci Ociepy mają wystartować z list komitetów lokalnych lub list PiS.

Ociepa chce wykorzystać swój potencjał wyborczy

Jak stwierdził Ociepa, w październikowych wyborach parlamentarnych 2022 roku uzyskał on poparcie około 40 tysięcy wyborców w regionie opolskim. Teraz chce wykorzystać ten potencjał i umocnić swoją pozycję na arenie lokalnej. Przypomniał, że od lat jest zaangażowany w samorządową politykę regionu - był m.in. wiceprzewodniczącym sejmiku województwa.

Zdaniem polityka, komitet "Silny Region" pozwoli mu skupić wokół siebie samorządowców i lokalnych liderów, którzy będą realizować program rozwoju Opolszczyzny stworzony przez Ociepę. Były minister liczy, że nowa formacja umocni jego pozycję polityczną w regionie.

Polityk deklaruje współpracę z PiS

Mimo rejestracji własnego komitetu wyborczego, Marcin Ociepa podkreśla, że będzie ściśle współpracował z Prawem i Sprawiedliwością. Zapewnił, że jego formacja będzie naturalnym koalicjantem PiS po wyborach samorządowych.

Ociepa ocenił, że w niektórych miejscach lepiej będzie, jeśli kandydaci "Silnego Regionu" wystartują z własnych list, aby w pełni wykorzystać lokalny potencjał wyborczy. Jednak zasadniczo ma to być projekt blisko związany z PiS i służący wzmocnieniu pozycji obozu rządzącego w terenie.

Czy oznacza to konflikt w Zjednoczonej Prawicy?

Niektórzy komentatorzy dopatrują się w decyzji Ociepy próby uniezależnienia się od PiS i budowy własnej pozycji politycznej kosztem macierzystej partii. Inni z kolei oceniają to jako naturalny proces rozbicia wewnątrz obozu władzy po przegranych wyborach parlamentarnych.

Trudno na razie jednoznacznie rozstrzygnąć, czy powstanie komitetu "Silny Region" doprowadzi do otwartego konfliktu Ociepy z kierownictwem PiS, czy też okaże się jedynie próbą wzmocnienia pozycji samorządowej tego ugrupowania. W najbliższych miesiącach przekonamy się, jak potoczą się relacje nowego komitetu z władzami PiS.

Czytaj więcej: Prezydent Duda obraził się i zdecydowanie gra w jakąś grę

Ociepa nie wystartuje osobiście w wyborach

Co warto podkreślić, sam Ociepa zapowiedział, że nie będzie osobiście kandydował w nadchodzących wyborach samorządowych. Chce skupić się na ogólnym kierowaniu kampanią komitetu "Silny Region" i wystawianiu jak najlepszych kandydatów w całym województwie.

Były minister stwierdził, że nie zamierza łączyć roli lidera ugrupowania z indywidualnym startem w wyborach. Jego celem jest umocnienie całej formacji i stworzenie silnej reprezentacji w samorządach Opolszczyzny, która będzie realizować program rozwoju regionu.

Niewykluczone jednak, że Ociepa zmieni zdanie i ostatecznie zdecyduje się wystartować indywidualnie w wyborach na jakieś konkretne stanowisko. Na razie jednak koncentruje się na budowie zaplecza politycznego dla siebie i całego komitetu.

Podsumowanie

Sojusznik PiS idzie sam do wyborów. Marcin Ociepa zarejestrował oddzielny komitet promuje megalomanię.

W artykule omówiono decyzję byłego ministra Marcina Ociepy o rejestracji własnego komitetu wyborczego "Silny Region" przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Polityk tłumaczy to chęcią wykorzystania swojego potencjału wyborczego i umocnienia pozycji w regionie opolskim. Jednocześnie zapewnia o ścisłej współpracy nowej formacji z PiS.

Z analizy wynika, że Marcin Ociepa faktycznie buduje swoją niezależną pozycję polityczną kosztem PiS. Jednak na razie trudno stwierdzić, czy doprowadzi to do otwartego konfliktu w obozie władzy. Może być to też element przygotowań do walki o przywództwo w partii po Kaczyńskim.

Co istotne, sam Ociepa nie zamierza startować w nadchodzących wyborach. Skupia się na budowaniu silnej pozycji całego komitetu "Silny Region" i wystawianiu kandydatów w całym województwie opolskim. Tłumaczy to chęcią stworzenia stabilnej reprezentacji politycznej w terenie.

Podsumowując, decyzja Ociepy to próba wzmocnienia swoich wpływów kosztem PiS. Pokaże ona, na ile polityk jest w stanie uniezależnić się od prezesa Kaczyńskiego i zbudować własną, regionalną siłę polityczną. Wiele wskazuje, że konflikt w obozie władzy jest nieunikniony.

5 Podobnych Artykułów

  1. Skandal w Warszawie! Muzeum Polin z muralem oficera KBW!
  2. Ucieczka z systemu: Jak przełamać ograniczenia narzucone przez społeczeństwo
  3. Sprawa syna posłanki Filiks. KRRiT nie ukarze Radia Szczecin i TVP Info. Podłość.
  4. Doradczyni Dudy: Skandaliczne wydarzenia na Woronicza
  5. Wojownicze Żółwie Ninja: Zmutowany Chaos - zabawa dla małych i dużych
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Daniel Sobczak
Daniel Sobczak

Ekscytujący świat rozrywki i nowości filmowych. Na blogu dzielę się najświeższymi wiadomościami i ciekawostkami. Rozrywka to moja pasja, a informowanie to moje powołanie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły