Poseł PiS Przemysław Czarnek w ostrych słowach skomentował pracę komisji śledczej ds. wyborów kopertowych oraz jej przewodniczącego posła KO Dariusza Jońskiego. W programie na antenie TV Republika stwierdził, że sposób prowadzenia posiedzeń przez Jońskiego "doprowadził tę komisję do upodlenia". Czarnek zacytował nawet fragment filmu, by oddać swoją opinię na temat przewodniczącego.
Ostra krytyka posła PiS
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Czarnek pojawił się w czwartek na antenie Telewizji Republika. W programie poruszono temat komisji śledczej badającej legalność przygotowań do wyborów kopertowych w 2020 roku. Czarnek, będący członkiem tej komisji, skrytykował ostro jej przewodniczącego, posła Koalicji Obywatelskiej Dariusza Jońskiego.
Zdaniem Czarnka sposób, w jaki Joński prowadzi posiedzenia komisji, jest nieprofesjonalny i doprowadził do "upodlenia" jej prac. Poseł PiS posunął się nawet do bezpośredniego zwrócenia się do Jońskiego przed kamerami. Jak stwierdził, nie ma wystarczająco mocnych słów, by oddać swoją opinię na temat działań przewodniczącego. Czarnek zacytował przy tym film "C.K. Dezerterzy".
Przykłady zarzutów pod adresem Jońskiego
Według Czarnka Joński swoim postępowaniem psuje prace komisji. Jako przykład poseł PiS podał odebranie głosu byłemu ministrowi Jackowi Sasinowi, nie pozwalając mu na przedstawienie wcześniej przygotowanej wypowiedzi.
Publicyści sugerują, że Joński chciał w ten sposób uniemożliwić Sasinowi powtórzenie sytuacji z przesłuchania Artura Sobonia. Były wiceminister odpowiadał wówczas na każde pytanie tylko: "Wszystko, co miałem do powiedzenia, zawarłem w swobodnej wypowiedzi".
Zarzuty dotyczące sposobu prowadzenia komisji
Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych ma za zadanie zbadać legalność przygotowań do głosowania korespondencyjnego zarządzonego na maj 2020 r. Jej posiedzenia od początku wzbudzają kontrowersje nie tylko z powodu omawianych tematów, ale i sposobu prowadzenia obrad.
Nie ma w języku ludzi kulturalnych słów wystarczająco obelżywie określających sposób prowadzenia przez pana komisji śledczej do spraw wyborów korespondencyjnych.
Jak stwierdził Czarnek, przewodniczący Joński swoim zachowaniem doprowadza do "upodlenia" komisji i tzw. "cyrku", zamiast rzeczowej debaty i merytorycznej analizy problemu.
Reakcje innych polityków
Ostra wypowiedź Czarnka spotkała się z krytyką niektórych dziennikarzy i polityków opozycji. Zwracają oni uwagę, że sam poseł PiS również nie przyczynia się do merytorycznej debaty, używając obraźliwych słów i oskarżeń.
Niektórzy przedstawiciele partii rządzącej stanęli jednak w obronie Czarnka. Według nich ma on prawo do ostrej oceny prac komisji, której celem ich zdaniem jest realizacja partyjnych interesów opozycji, a nie rzetelne zbadanie sprawy.
Czytaj więcej: Tusk informuje o odblokowaniu środków z KPO na portalu X
Wypowiedź Czarnka w TV Republika
Kontrowersyjna wypowiedź posła Prawa i Sprawiedliwości padła w czwartek 25 stycznia podczas programu na antenie Telewizji Republika. Czarnek był gościem wieczornego talk-show, gdzie omawiano bieżące wydarzenia polityczne.
W pewnym momencie prowadzący zapytał polityka o jego opinię na temat komisji śledczej ds. wyborów kopertowych i sposobu jej prowadzenia. Czarnek skorzystał z okazji, by ostro skrytykować działania Jońskiego, posuwając się nawet do parafrazy filmu „C.K. Dezerterzy”.
Data wypowiedzi Czarneka | 25 stycznia 2024 |
Program | Wieczorny talk-show w TV Republika |
Nie wiadomo, jaka była reakcja prowadzącego na ostre słowa polityka. Niektórzy sugerują, że Czarnek mógł czuć się zbyt swobodnie w tej stacji, uchodzącej za przychylną partii rządzącej.
Nawiązanie Czarneka do filmu
Wypowiedź posła PiS zaskoczyła nie tylko zawartą w niej krytyką pod adresem Jońskiego. Czarnek postanowił również w ostrych słowach nawiązać do polskiego filmu pt. „C.K. Dezerterzy”.
Jest to czarna komedia z 1985 r. w reżyserii Janusza Majewskiego, opowiadająca o przygodach trójki dezerterów z armii austro-węgierskiej pod koniec I wojny światowej. Czarnek zacytował konkretny fragment wypowiedzi jednego z bohaterów filmu:
Dedykuję to panu rządcy Jońskiemu.
Trudno powiedzieć, czy poseł PiS celowo sięgnął po ten cytat, czy padł on spontanicznie. Niezależnie od intencji, nawiązanie do kultowej komedii w kontekście dyskusji o komisji śledczej wydaje się co najmniej nietaktowne.
Prace komisji ws. wyborów kopertowych
Komisja śledcza, której dotyczyła wypowiedź Czarnka, została powołana w sierpniu 2022 r. Ma ona zbadać legalność przygotowań do przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych, które miały się odbyć 10 maja 2020 r.
W pracach komisji biorą udział przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych. Przesłuchani zostali już m.in. były wicepremier Jarosław Gowin, były wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń oraz b. minister Jacek Sasin.
- Komisja koncentruje się przede wszystkim na działaniach członków ówczesnego rządu Mateusza Morawieckiego
- Przesłuchania często mają burzliwy przebieg, a komisję oskarża się o stronniczość i realizację partyjnych interesów
Następne posiedzenie zaplanowano na 31 stycznia. Nie wiadomo jeszcze, kto zostanie wezwany w charakterze świadka. Prace komisji mają potrwać do czerwca 2023 roku.
Podsumowanie
W powyższym artykule omówiono kontrowersyjną wypowiedź posła PiS Przemysława Czarneka na temat komisji śledczej ds. wyborów kopertowych. Polityk w ostrych słowach skrytykował jej przewodniczącego Dariusza Jońskiego, zarzucając mu m.in. nieprofesjonalizm i doprowadzenie do "upodlenia" prac komisji.
Przytoczono kilka przykładów zachowań Jońskiego, które zdaniem Czarnka świadczą o jego nieudolnym kierowaniu pracami komisji. Poseł PiS posunął się nawet do obraźliwych słów i nawiązania do filmu, co spotkało się z krytyką niektórych dziennikarzy i polityków.
Omówiono również działalność samej komisji śledczej, badającej legalność przygotowań do wyborów kopertowych w 2020 r. Przytoczono nazwiska niektórych przesłuchanych świadków oraz tematykę, którą zajmuje się komisja w swoich pracach.
Podsumowując, artykuł w szeroki sposób omawia kontrowersyjną wypowiedź posła Czarneka, przytaczając opinie zarówno krytyków, jak i obrońców polityka. Przedstawia również najważniejsze informacje na temat działalności komisji śledczej ds. wyborów kopertowych.