Zmiany w TVP to temat, który elektryzuje opinię publiczną od momentu wyborów parlamentarnych. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko zapowiedział w wywiadzie dla Gazeta.pl, że zmiany nastąpią jeszcze przed świętami. Nowa koalicja rządowa chce odpolitycznić media publiczne, co było jedną z obietnic wyborczych. Poseł Kołodziejczak poinformował z kolei, że projekt uchwały o nielegalności Rady Mediów Narodowych będzie procedowany już we wtorek. Wygląda więc na to, że zmiany w TVP nastąpią szybciej niż się spodziewano.
Podpisywanie projektu uchwały ws. Rady Mediów Narodowych
Wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak z Koalicji Obywatelskiej przekazał w Polsat News, że klub KO zajmie się we wtorek projektem uchwały o stwierdzeniu nielegalności Rady Mediów Narodowych. Jak stwierdził, projekt uchwały będzie wyłożony we wtorek rano do podpisania przez posłów KO.
Uchwała ma na celu stwierdzenie nielegalności i pozakonstytucyjności Rady Mediów Narodowych, która została powołana przez PiS w celu przejęcia kontroli nad mediami publicznymi. Rada ta od początku była krytykowana przez ekspertów i organizacje medialne.
Podpisanie uchwały to kolejny krok nowej koalicji rządzącej w stronę realizacji obietnicy wyborczej, jaką było odpolitycznienie mediów publicznych. Przyjęcie uchwały może otworzyć drogę do zmian personalnych w zarządzie TVP.
Krytyka Rady Mediów Narodowych
Rada Mediów Narodowych od momentu powołania w 2016 roku była krytykowana za upolitycznienie. W jej skład wchodzą wyłącznie osoby powoływane przez polityków. Eksperci podkreślają, że taka konstrukcja nie gwarantuje niezależności mediów publicznych od władzy politycznej.
Z tych powodów planowana uchwała Sejmu stwierdzająca nielegalność RMN spotyka się z aprobatą środowisk dziennikarskich. Jej przyjęcie będzie oznaczać dużą zmianę w zarządzaniu TVP i Polskim Radiem.
Kobosko o zmianach w TVP jeszcze w tym tygodniu
O zmianach w mediach publicznych przed świętami Bożego Narodzenia mówił też wiceprzewodniczący partii Polska 2050 Michał Kobosko. W rozmowie z portalem Gazeta.pl zapowiedział on, że do zmian personalnych w zarządzie Telewizji Polskiej może dojść jeszcze w tym tygodniu.
- Wiem, jakie metody były rozważane i jakie mogą być użyte. Nie jest już żadną tajemnicą, że - myślę, że w tym tygodniu - w Sejmie będziemy procedować projekt uchwały dotyczącą Rady Mediów Narodowych - powiedział polityk.
Państwo polskie nie może być państwem bezradnym. Musi być państwem skutecznym, tego też oczekują wyborcy.
Kobosko dodał, że obecnie trwają analizy możliwych scenariuszy działań oraz metod, które mogłyby być wykorzystane do dokonania zmian w TVP. Jednocześnie nie chce zdradzać szczegółów, by nie umożliwić PiS-owi podjęcie działań utrudniających te zmiany.
Czytaj więcej: Nowa ustawa o finansowaniu in vitro: Prezydent podpisał, Episkopat bez skutku.
Oczekiwania wyborców wobec zmian w mediach publicznych
Zmiany w mediach publicznych, a zwłaszcza w TVP, były jedną z obietnic wyborczych złożonych przez ugrupowania tworzące nową koalicję rządową. Ich wyborcy oczekują zdecydowanych działań w tym obszarze jeszcze przed końcem roku.
Jak zauważył Kobosko, po odejściu PiS od władzy, zmiany w mediach publicznych muszą nastąpić bardzo szybko. Nie dlatego, że nowa koalicja chce przejąć nad nimi kontrolę, ale dlatego, że tego domagają się wyborcy.
86% | tylu ankietowanych opowiedziało się w badaniu IBRiS za odpolitycznieniem TVP |
62% | tylu badanych uważa, że prezes zarządu TVP powinien być wybierany w konkursie |
Jak pokazują badania opinii publicznej, zdecydowana większość Polaków popiera odpolitycznienie i reformę mediów publicznych. Oczekują oni przeprowadzenia tych zmian przez nowy rząd jeszcze przed końcem roku.
Podsumowanie
W moim artykule omówiłem kwestię planowanych zmian w mediach publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem Telewizji Polskiej. Przedstawiłem najnowsze informacje podane przez polityków nowej koalicji rządzącej na temat tempa i zakresu tych zmian. Dowiadujemy się, że już we wtorek ma zostać podpisana uchwała mająca na celu stwierdzenie nielegalności Rady Mediów Narodowych. To kluczowy krok do przeprowadzenia reformy.
Przytoczyłem słowa Michała Koboski z Polski 2050, który stwierdził, że zmiany w TVP nastąpią jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Tempo reformy wynika z oczekiwań wyborców, którzy opowiadali się za odpolitycznieniem mediów publicznych. Z badań wynika, że zmian domaga się zdecydowana większość ankietowanych.
W artykule wyjaśniłem, że planowana reforma ma polegać między innymi na zmianach personalnych w zarządzie Telewizji Polskiej oraz na pozbawieniu wpływów polityków w radach nadzorczych. Szczegółowe plany nowej koalicji nie są jeszcze znane i mają zostać przedstawione w najbliższych dniach po podpisaniu uchwały ws. Rady Mediów Narodowych.
Podsumowując, w artykule przekazałem najświeższe i najważniejsze informacje na temat planowanej głębokiej reformy mediów publicznych. Jej kierunek i tempo wynikają z oczekiwań większości wyborców i mają doprowadzić do ich odpolitycznienia. Pierwsze konkretne działania zaplanowano na najbliższe dni.