Sejmie omówi tabletkę dzień po i wotum nieufności. Pełny harmonogram.

Sejmie omówi tabletkę dzień po i wotum nieufności. Pełny harmonogram.
Autor Elwira Jasińska
Elwira Jasińska21.02.2024 | 5 min.

Tabletka "dzień po" będzie jednym z głównych tematów czwartkowych obrad Sejmu. Posłowie zajmą się również wnioskiem o wotum nieufności dla ministra sprawiedliwości Adama Bodnara oraz przeprowadzą szereg głosowań. W programie znajdzie się także informacja premiera na temat protestu rolników. Harmonogram obrad jest napięty - rozpoczną się o 9:00 rano, a zakończą późnym wieczorem. Można się spodziewać burzliwych debat i emocjonujących momentów podczas głosowań.

Tabletka "dzień po" w programie obrad Sejmu

Tabletka "dzień po" będzie jednym z kluczowych tematów czwartkowego posiedzenia Sejmu. Posłowie zajmą się sprawozdaniem komisji w sprawie rządowego projektu nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne, który dotyczy właśnie tej tabletki.

Proponowane zmiany mają umożliwić sprzedaż tego środka bez recepty kobietom pełnoletnim. Tabletka "dzień po" zawiera uliprystalu acetat i jest stosowana w celu zapobiegnięcia niechcianej ciąży do 120 godzin (5 dni) od odbytego stosunku seksualnego.

Projekt noweli budzi kontrowersje wśród posłów i opinii publicznej. Zwolennicy argumentują, że ułatwi on dostęp do antykoncepcji awaryjnej, przeciwnicy zaś podnoszą obawy dotyczące bezpieczeństwa i możliwych nadużyć.

Głosowanie nad tym projektem będzie z pewnością jednym z kluczowych punktów czwartkowych obrad. Można spodziewać się gorącej debaty w tej sprawie.

Kontrowersje wokół tabletki "dzień po"

Choć tabletka "dzień po" jest legalna w wielu krajach, to jej dostępność bez recepty budzi szereg wątpliwości.

Krytycy tego rozwiązania argumentują, że tabletka ta nie powinna być traktowana jako typowa antykoncepcja awaryjna, ponieważ może ona zaburzać cykl menstruacyjny. Podnoszą również, iż łatwiejszy dostęp do niej zachęcać będzie młode kobiety do bardziej ryzykownych zachowań seksualnych.

Z drugiej strony zwolennicy dostępności tabletki bez recepty wskazują, że ułatwi ona szybką interwencję w przypadku pęknięcia prezerwatywy lub gwałtu. Podkreślają również, że to kobieta powinna mieć prawo wyboru w tej delikatnej kwestii.

Wotum nieufności dla ministra sprawiedliwości

Kolejnym istotnym punktem czwartkowych obrad Sejmu będzie głosowanie nad wnioskiem o wotum nieufności dla ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Wniosek w tej sprawie złożyła opozycja.

Politycy argumentują, że minister Bodnar nie radzi sobie z reformą wymiaru sprawiedliwości, która w ich ocenie przebiega opieszale i nieefektywnie. Zarzucają mu również brak wystarczających kwalifikacji do pełnienia tego urzędu.

Z drugiej strony zwolennicy ministra bronią jego dotychczasowych działań i przekonują, że zmiany w sądownictwie wymagają czasu i rozwagi. Podkreślają również jego bogate doświadczenie zawodowe zdobyte m.in. w Krajowej Radzie Sądownictwa.

Głosowanie nad wotum nieufności będzie więc kluczowym testem poparcia dla ministra Bodnara i pole do manifestacji politycznych podziałów.

Bez względu na wynik głosowania spodziewać się można, że debata nad odwołaniem ministra będzie momentami bardzo emocjonująca i burzliwa.

Czytaj więcej: Czarnecki: Kamiński w poważnym stanie. Grozi życiu.

Harmonogram czwartkowych posiedzeń Sejmu

Czwartkowe obrady Sejmu rozpoczną się o 9:00 i potrwają do późnych godzin wieczornych. Posłowie mają do omówienia bardzo napięty harmonogram.

W porządku obrad znalazły się m.in. takie punkty jak głosowania nad obywatelskimi projektami ustaw, wybór uzupełniający do składu komisji śledczej czy informacja premiera na temat protestu rolników.

9:00-11:15 Pytania w sprawach bieżących
11:15-12:45 Informacja bieżąca
12:45-15:00 Głosowanie nad wotum nieufności dla ministra sprawiedliwości

Jak widać, czwartkowe obrady zapowiadają się niezwykle intensywnie. Pojawi się wiele kluczowych głosowań i dyskusji. Będzie to z pewnością jeden z bardziej emocjonujących dni w tym roku dla posłów i opinii publicznej.

Informacja prezesa Rady Ministrów ws. protestu rolników

Sejmie omówi tabletkę dzień po i wotum nieufności. Pełny harmonogram.

Ważnym punktem harmonogramu będzie również informacja, jaką złoży premier Mateusz Morawiecki na temat trwającego protestu rolników.

Akcja prowadzona przez AgroUnię polega na blokowaniu dróg przez ciągniki. Rolnicy domagają się m.in. zwiększenia dopłat do nawozów i paliw.

Prezes Rady Ministrów z pewnością odniesie się do postulatów protestujących i przedstawi stanowisko rządu w tej sprawie. Być może padną deklaracje o dodatkowych środkach wsparcia dla rolnictwa lub zapowiedzi dalszych negocjacji z przedstawicielami AgroUnii.

Informacja premiera i stanowisko rządu będą miały kluczowe znaczenie dla przebiegu i ewentualnego zakończenia trwającego protestu rolników blokujących drogi w całej Polsce.

Głosowania nad obywatelskimi projektami ustaw

Do ciekawych punktów harmonogramu należeć będą również głosowania nad dwoma obywatelskimi projektami ustaw.

Pierwszy z nich to kontrowersyjny projekt „Tak dla rodziny, nie dla gender”. Zakłada on m.in. zakaz propagowania ideologii gender w instytucjach publicznych. Drugi projekt dotyczy zmian w ustawie Prawo o zgromadzeniach.

Obywatelskie inicjatywy ustawodawcze mają coraz większe poparcie społeczne, więc decyzje Sejmu w ich sprawie będą ważnym sygnałem politycznym.

Głosowania pokażą, czy posłowie popierają tego typu oddolne projekty, czy raczej są im niechętni. Wyniki głosowań mogą mieć też wpływ na przyszłe inicjatywy obywateli przygotowujących kolejne projekty ustaw.

Podsumowanie

Czwartkowe obrady Sejmu zapowiadają się niezwykle ciekawie i burzliwie. Posłowie zajmą się kontrowersyjnym tematem tabletki "dzień po" oraz zagłosują nad wnioskiem opozycji o wotum nieufności dla ministra sprawiedliwości. Harmonogram jest bardzo napięty, a emocji z pewnością nie zabraknie. Pojawią się też istotne wystąpienia, m.in. premiera w sprawie protestu rolników. To będzie zdecydowanie jeden z najbardziej emocjonujących dni obecnej kadencji Sejmu.

Warto śledzić przebieg wydarzeń na bieżąco i obserwować decyzje posłów w tak ważnych kwestiach. Wyniki głosowań pokażą aktualne układy polityczne i siłę poparcia dla rządu oraz opozycji. Będzie to z pewnością fascynująca debata godna uwagi całej opinii publicznej.

5 Podobnych Artykułów

  1. Skandal w Warszawie! Muzeum Polin z muralem oficera KBW!
  2. Ucieczka z systemu: Jak przełamać ograniczenia narzucone przez społeczeństwo
  3. Sprawa syna posłanki Filiks. KRRiT nie ukarze Radia Szczecin i TVP Info. Podłość.
  4. Doradczyni Dudy: Skandaliczne wydarzenia na Woronicza
  5. Wojownicze Żółwie Ninja: Zmutowany Chaos - zabawa dla małych i dużych
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Elwira Jasińska
Elwira Jasińska

Jako pełna pasji blogerka, zapraszam Cię w świat emocji, gdzie filmy i seriale to moje drugie "ja". Wprowadzę Cię w kulinarne uniesienia, podróżnicze morskie fale oraz troskę o zdrowie. Razem odkryjmy magię kina, smaku i dalekich miejsc, z nutką troski o dobre samopoczucie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły