Spięcie na Radzie Gabinetowej z udziałem prezydenta i premiera zapowiada się nieuniknione. Andrzej Duda dąży do rozmów o strategicznych inwestycjach i nie zamierza ulegać naciskom ze strony rządu. Donald Tusk wraz z ministrami mają z kolei zamiar przedstawić prezydentowi niewygodne fakty ukrywane dotąd przez PiS. Transmisja w mediach prawdopodobnie nie powstrzyma obu stron przed wyrażaniem swoich odmiennych stanowisk podczas spotkania.
Tematy rozmów na Radzie Gabinetowej
We wtorek 13 lutego odbędzie się zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę Rada Gabinetowa z udziałem premiera Donalda Tuska i ministrów. Będzie to pierwsze tego typu spotkanie od dwóch miesięcy, odkąd powstał nowy rząd. Politycy omówią kluczowe kwestie, takie jak budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, elektrowni atomowej czy modernizacja armii.
Prezydent chce, aby dyskusja skupiła się na strategicznych inwestycjach rozpoczętych jeszcze za rządów PiS. Dla Andrzeja Dudy priorytetem jest poznanie stanowiska ministrów wobec tych projektów. Liczy, że prace nad nimi będą kontynuowane. Dlatego zależy mu na spokojnej i merytorycznej rozmowie bez udziału mediów.
Z kolei premier Donald Tusk i ministrowie mają zamiar przedstawić prezydentowi fakty na temat nieprawidłowości w strategicznych inwestycjach, które ich zdaniem były ukrywane przed Andrzejem Dudą za rządów PiS. Chcą w ten sposób uświadomić go o rzeczywistym stanie tych projektów i skali zaniedbań poprzedniej ekipy.
Prezydent chce rozmawiać o inwestycjach strategicznych
Jak zapowiedział szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek, Andrzej Duda oczekuje, że rozmowa będzie dotyczyć przede wszystkim realizacji strategicznych inwestycji rozpoczętych jeszcze za rządów PiS. Prezydent chce poznać stanowisko nowego rządu wobec tych projektów i upewnić się, że będą one kontynuowane.
Dlatego zależy mu na spokojnej dyskusji bez obecności mediów. Chce uniknąć widowiskowych sporów na oczach opinii publicznej. Liczy, że bez kamer uda się prowadzić merytoryczną debatę i wypracować konsensus co do dalszych losów kluczowych inwestycji infrastrukturalnych.
Wśród najważniejszych tematów znajdą się budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, elektrowni jądrowej i modernizacja polskiej armii. Prezydent spodziewa się deklaracji rządu, że prace nad tymi projektami będą kontynuowane zgodnie z przyjętymi założeniami.
Czytaj więcej: Kaczyński w nocy zadzwonił do prezesa TVP. Powód zaskakuje!
Rząd przedstawi informacje ukrywane przez PiS
Z kolei premier Donald Tusk i ministrowie jego rządu zapowiadają, że podczas Rady Gabinetowej przekażą prezydentowi informacje na temat nieprawidłowości i zaniedbań w strategicznych inwestycjach infrastrukturalnych z czasów rządów PiS.
Ich zdaniem, Andrzej Duda przez lata nie został poinformowany o prawdziwym stanie tych projektów i skali opóźnień, do jakich doszło za poprzedniej ekipy. Dlatego zamierzają teraz uświadomić prezydenta o skali problemów odziedziczonych po rządach PiS i przedstawić swoją ocenę obecnej sytuacji.
Jak twierdzą politycy koalicji rządzącej, prezydent może być zaskoczony faktami na temat np. Centralnego Portu Komunikacyjnego i skali zaniedbań w tym projekcie. Ich celem jest zatem zmierzenie się z mitami na temat sukcesów inwestycyjnych PiS i przekazanie prezydentowi pełnych informacji w tej sprawie.
Minister sprawiedliwości z reformą Trybunału Konstytucyjnego
Jednym z ważnych punktów Rady Gabinetowej ma być również prezentacja przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara kompleksowej propozycji zmian w Trybunale Konstytucyjnym. Reforma ta była już wcześniej zapowiadana przez polityków koalicji rządzącej.
Adam Bodnar przedstawi prawdopodobnie szczegóły swego planu naprawy sytuacji w TK, aby przywrócić należyte funkcjonowanie tej instytucji. Można się spodziewać propozycji legislacyjnych mających na celu rozwiązanie największych kontrowersji związanych z Trybunałem i zakończenie trwającego od lat kryzysu.
Będzie to zapewne istotny punkt programu działań nowego rządu w obszarze wymiaru sprawiedliwości. Oczekuje się, że minister przedstawi prezydentowi szczegóły planów na zreformowanie TK i poprosi go o wsparcie dla tych zmian.
Wakacje kredytowe i utworzenie resortu przemysłu
Wśród innych tematów, które mają pojawić się podczas Rady Gabinetowej, są projekty ustaw przygotowywane przez rząd Donalda Tuska. Chodzi m.in. o wprowadzenie w 2024 roku wakacji kredytowych oraz utworzenie Ministerstwa Przemysłu.
Premier oraz poszczególni ministrowie przedstawią zapewne założenia tych propozycji legislacyjnych i omówią szczegóły planowanych rozwiązań. Będzie to okazja do szerszej prezentacji programu działań nowego rządu w ważnych dla obywateli obszarach polityki gospodarczej i społecznej.
gnałem dla dalszych prac legislacyjnych rządu.
Transmisja Rady Gabinetowej w mediach
Spotkanie Rady Gabinetowej będzie transmitowane w mediach, przynajmniej w części jawnej. Dzięki temu opinia publiczna będzie mogła usłyszeć stanowiska prezydenta, premiera i ministrów w kluczowych kwestiach.
Jednak ważniejsze dyskusje mają odbyć się podczas niejawnej części obrad. Właśnie tam prezydent chciałby poruszyć strategiczne inwestycje, a rząd przedstawić kontrowersyjne informacje. Transmisja w mediach raczej nie powstrzyma uczestników przed wyrażaniem odmiennych opinii.
Niektórzy komentatorzy przewidują, że mimo transmisji i tak dojdzie do ostrej wymiany zdań między prezydentem a premierem w kwestiach spornych. Obie strony będą chciały wyrazić swoje stanowisko i nie ugną się pod naciskiem przeciwnika.
Ogólnie rzecz biorąc, transmisja obrad może nadać Radzie Gabinetowej bardziej widowiskowy charakter. Jednak kluczowe rozstrzygnięcia i tak zapadną zapewne poza zasięgiem kamer, kiedy politycy będą mogli mówić swobodniej.
Prezydent nie zmieni zdania pod naciskiem premiera
Można przypuszczać, że stanowisko prezydenta w kluczowych kwestiach pozostanie niezmienne, mimo nacisków ze strony premiera Donalda Tuska i ministrów podczas Rady Gabinetowej.
Andrzej Duda konsekwentnie optuje za kontynuacją strategicznych inwestycji infrastrukturalnych zgodnie z przyjętymi założeniami. Najprawdopodobniej nie zmieni zdania po usłyszeniu krytyki i zarzutów formułowanych przez przedstawicieli rządu.
Prezydent raczej nie ulegnie też ewentualnym namowom do poparcia kontrowersyjnych reform, które nie są zgodne z jego przekonaniami i interesami Polski. W kluczowych sprawach zachowa niezależność i będzie stał na straży konstytucji.
Ogólnie rzecz biorąc, trudno oczekiwać, by stanowisko prezydenta uległo zasadniczej modyfikacji w wyniku nacisków ze strony premiera Donalda Tuska podczas Rady Gabinetowej. Andrzej Duda pozostanie wierny swoim priorytetom i przekonaniom.
Podsumowanie
Podczas Rady Gabinetowej z udziałem prezydenta i premiera można się spodziewać twardego sporu o strategiczne inwestycje. Andrzej Duda będzie dążył do kontynuacji tych projektów, podczas gdy Donald Tusk przedstawi krytyczne informacje na ich temat. Mimo transmisji w mediach, prezydent raczej nie ulegnie naciskom i pozostanie nieugięty w obronie swoich priorytetów.
Rada Gabinetowa pokaże różnice zdań między obozem prezydenckim a rządem w kwestii kluczowych inwestycji infrastrukturalnych. Spodziewane spięcie między Andrzejem Dudą a Donaldem Tuskiem będzie sygnałem utrzymujących się podziałów mimo zmiany ekipy rządzącej.