Poseł Polski 2050 rozdaje kawę na Jagodnie, czeka go kara

Poseł Polski 2050 rozdaje kawę na Jagodnie, czeka go kara
Autor Kacper Baran
Kacper Baran22.01.2024 | 5 min.

Prawo wyborcze nakłada na kandydatów szereg ograniczeń. Jednym z nich jest zakaz prowadzenia agitacji w dniu głosowania. Poseł Polski 2050 Tomasz Zimoch złamał to prawo, rozdając kawę oczekującym w kolejce do lokalu wyborczego na wrocławskim osiedlu Jagodno. Mimo że jego działanie było podyktowane troską o zmarzniętych wyborców, zostało uznane przez Sąd Najwyższy za formę agitacji. Teraz politykowi grozi kara grzywny za złamanie ciszy wyborczej.

Tłumy oczekujących wyborców na wrocławskim osiedlu Jagodno

Ubiegłoroczne wybory parlamentarne przeszły do historii jako rekordowe pod względem frekwencji. Wyborcy chętnie udawali się do lokali wyborczych, aby oddać swój głos. Niestety, w niektórych okręgach przełożyło się to na bardzo długie kolejki. Najdłużej, bo aż do godziny 3 nad ranem, oczekiwali wyborcy na wrocławskim Jagodnie.

Już w trakcie dnia głosowania na tym osiedlu ustawiały się bardzo długie kolejki do lokali wyborczych. Wyborcy cierpliwie czekali nawet po kilka godzin, aby wziąć udział w głosowaniu. Jak donosił lokalny portal wro.city, chętni do oddania głosu stali w kolejce nawet po 6 godzin. Była to zdecydowanie najdłuższa kolejka tego dnia w całej Polsce.

Późnowieczorne rozdawanie gorących napojów przez posła

Widząc takie tłumy zmarzniętych ludzi, poseł Polski 2050 Tomasz Zimoch postanowił im pomóc. Po godzinie 1 w nocy zaczął rozdawać oczekującym w kolejce gorącą kawę i herbatę. Jak relacjonował później, napoje rozeszły się błyskawicznie, a ludzie byli bardzo wdzięczni za ten gest.

Poseł nie tylko rozdawał napoje, ale też rozmawiał z wyborcami i pozował z nimi do wspólnych zdjęć. Całą akcję nagrał i opublikował później w mediach społecznościowych. Jego zdaniem była to po prostu pomoc zmarzniętym ludziom i wyraz troski o ich samopoczucie.

Zarzuty o złamanie ciszy wyborczej przez posła

Jednak po wyborach pojawiły się zarzuty, że poseł prowadził w ten sposób agitację wyborczą, co jest zakazane w dniu głosowania. Przepisy wyraźnie określają, że agitacja w dniu wyborów jest niedopuszczalna. Dlatego też sprawą zajął się Sąd Najwyższy.

Zwrócono uwagę, że Tomasz Zimoch startował w wyborach z listy Trzeciej Drogi i był liderem tej partii we Wrocławiu. Rozdawanie napojów mogło więc stanowić formę agitacji na jego rzecz. Obawiano się, że w ten sposób chciał zjednać sobie wyborców.

Orzeczenie Sądu Najwyższego

Ostatecznie Sąd Najwyższy uznał, że mimo iż działanie posła nie miało wpływu na wynik wyborów, to jednak stanowiło naruszenie ciszy wyborczej. W uzasadnieniu wskazano, że kodeks wyborczy zabrania agitacji w dniu głosowania także poza lokalem wyborczym. A rozdawanie napojów przez kandydata należy traktować właśnie jako formę agitacji.

Tym samym Tomasz Zimoch został uznany winnym złamania prawa wyborczego. Jak przewiduje kodeks wyborczy, za takie wykroczenie politykowi grozi teraz kara grzywny.

Czytaj więcej: Posłom PiS całkiem puściły hamulce. Czego chcieli?

Kontrowersyjna decyzja ws. posła Zimocha

Sprawa posła Zimocha wywołała spore kontrowersje. Wielu komentatorów uważa, że rozdawanie napojów zmarzniętym ludziom to przede wszystkim wyraz troski o ich zdrowie. Trudno doszukiwać się w tym działaniu chęci pozyskania wyborców. Tym bardziej, że kolejka była na tyle długa, iż trudno sobie wyobrazić, by poseł mógł porozmawiać ze wszystkimi oczekującymi.

Z drugiej strony przeciwnicy tej opinii argumentują, że prawo powinno obowiązywać wszystkich. Skoro kodeks wyborczy zakazuje agitacji, to należy tego przestrzegać. Inaczej inni politycy mogliby tłumaczyć łamanie ciszy wyborczej troską o obywateli.

Bez względu na ocenę zasadności decyzji sądu, poseł Polski 2050 musi się liczyć z karą grzywny. Być może jego partia zapłaci za niego, aby uniknąć negatywnego PR. Jedno jest pewne - sprawa na długo zapadnie w pamięć i może wpłynąć na przyszłe interpretacje przepisów o ciszy wyborczej.

Podsumowanie

Poseł Polski 2050 rozdaje kawę na Jagodnie, czeka go kara

W powyższym artykule omówiono kontrowersyjną sprawę posła Polski 2050 Tomasza Zimocha, który w trakcie ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych rozdawał napoje oczekującym w kolejce do lokalu wyborczego na Jagodnie we Wrocławiu. Zrelacjonowano przebieg tamtych wydarzeń - wielogodzinne oczekiwanie wyborców w kolejce i późnowieczorną akcję posła z rozdawaniem kawy i herbaty. Przytoczono również późniejsze zarzuty o złamanie ciszy wyborczej i finał sprawy w Sądzie Najwyższym, który uznał winę posła.

W podsumowaniu wskazano, że decyzja sądu wywołała spore kontrowersje w opinii publicznej. Jedni uważają, że poseł po prostu pomagał zmarzniętym ludziom i nie należy doszukiwać się w tym agitacji. Inni twierdzą, że skoro prawo zabrania agitacji, to trzeba jego przestrzegać. Bez względu na oceny, politykowi grozi teraz kara grzywny. Jego partia może jednak za niego zapłacić, aby uniknąć złego PR. Sprawa na pewno jeszcze długo będzie szeroko dyskutowana i może mieć wpływ na interpretację przepisów wyborczych.

Podsumowując, artykuł w sposób rzeczowy i obiektywny przedstawia tę głośną sprawę łamania ciszy wyborczej przez posła Polski 2050. Relacjonuje przebieg zdarzeń, stanowisko sądu i kontrowersje związane z jego decyzją. Daje tym samym czytelnikowi pełny ogląd na tę ważną kwestię związaną z przestrzeganiem prawa wyborczego przez polityków.

Mam nadzieję, że to krótkie podsumowanie pozwoliło zapoznać się z głównymi wątkami i tezami poruszonymi w artykule na temat sprawy posła Zimocha. Zachęcam do jego przeczytania, aby dowiedzieć się więcej szczegółów na ten interesujący temat.

5 Podobnych Artykułów

  1. Skandal w Warszawie! Muzeum Polin z muralem oficera KBW!
  2. Sprawa syna posłanki Filiks. KRRiT nie ukarze Radia Szczecin i TVP Info. Podłość.
  3. Doradczyni Dudy: Skandaliczne wydarzenia na Woronicza
  4. Wojownicze Żółwie Ninja: Zmutowany Chaos - zabawa dla małych i dużych
  5. Początek politycznego trzęsienia ziemi przed komisją śledczą ds. wyborów kopertowych
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Kacper Baran
Kacper Baran

Jako pasjonujący bloger, podzielam z czytelnikami moją miłość do światów filmowych, serialowych, kulinarnych oraz zdrowotnych. Zapraszam do podróży poprzez recenzje, opowieści i przepisy, odkrywając smaki, miejsca i tajemnice. Znajdziesz tu moją autorską perspektywę na te tematy, wzbogaconą unikalnymi spostrzeżeniami i inspiracjami.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły