Nie ma nic w konstytucji o decyzji kobiety wobec jej życia

Nie ma nic w konstytucji o decyzji kobiety wobec jej życia
Autor Daniel Sobczak
Daniel Sobczak16.04.2024 | 3 min.

Czy rzeczywiście w polskiej konstytucji nie ma nic na temat prawa kobiet do decydowania o swoim życiu? Małgorzata Kidawa-Błońska, marszałkini Senatu, w rozmowie z Jackiem Gądkiem z Gazeta.pl, stanowczo podkreśliła, że kobiety mają takie prawo. Polityczka uważa, że czas na uregulowanie kwestii aborcji w Polsce, tak aby zapewnić kobietom bezpieczeństwo i edukację w tej sprawie. Jednocześnie skrytykowała prezydenta Andrzeja Dudę za blokowanie ustaw zgodnie z własnym uznaniem, a nie na podstawie oczekiwań społecznych.

Kidawa-Błońska: Konstytucja nie ogranicza praw kobiety

Według Małgorzaty Kidawa-Błońskiej, marszałkini Senatu, konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej nie stoi na przeszkodzie, aby kobieta mogła decydować o swoim życiu. Polityczka podkreśla, że prawo do samostanowienia o sobie jest fundamentalnym prawem człowieka, a więc powinno być respektowane bez żadnych dyskusji.

Kidawa-Błońska uważa, że kwestia aborcji w Polsce powinna zostać jak najszybciej uregulowana w sposób zapewniający bezpieczeństwo i edukację dla kobiet. Jej zdaniem, zamykanie oczu na problem nielegalnych i niebezpiecznych zabiegów jest wysoce nieodpowiedzialne ze strony rządzących.

„Nie można zamykać oczu nad tym problemem i dopuszczać do tego, że dzieją się aborcje w podziemiu, niebezpieczne dla zdrowia kobiety, niszczące jej życie. Musi być edukacja, antykoncepcja i musi być w sytuacjach skrajnych, możliwość, aby kobieta dokonała bezpiecznej aborcji" - podkreśla Kidawa-Błońska.

Aborcja w Polsce - konieczność uregulowania sprawy

Marszałkini Senatu podkreśla, że temat aborcji w Polsce powinien zostać jak najszybciej uregulowany. Jej zdaniem, obecna sytuacja, w której kobiety skazane są na niebezpieczne zabiegi w "podziemiu", jest niedopuszczalna i wymaga pilnej interwencji ze strony rządzących.

Kidawa-Błońska zwraca również uwagę na kwestię edukacji seksualnej i dostępu do antykoncepcji. Jej zdaniem, tylko kompleksowe podejście do problemu aborcji, obejmujące profilaktykę i bezpieczne rozwiązania w wyjątkowych sytuacjach, może zapewnić kobietom ochronę ich praw i godności.

„Musi być edukacja, antykoncepcja i musi być w sytuacjach skrajnych, możliwość, aby kobieta dokonała bezpiecznej aborcji" - podkreśla polityczka, apelując o uregulowanie tej kwestii w zgodzie z obowiązującymi standardami praw człowieka.

Czytaj więcej: Czy w Sejmie panuje chaos? Czarzasty proponuje chusteczkę dla pana posła Kalety.

Prezydent Duda blokuje ustawy według własnego uznania

Zdjęcie Nie ma nic w konstytucji o decyzji kobiety wobec jej życia
  • Kidawa-Błońska skrytykowała prezydenta Andrzeja Dudę za blokowanie ustaw według własnego uznania, a nie na podstawie oczekiwań społecznych.
  • Według marszałkini Senatu, prezydent nie potrafi być "odważnym" liderem, który słucha głosu parlamentu. Zamiast tego, podejmuje decyzje w sposób uznaniowy.

Pan prezydent wetuje ustawy według własnego uznania. Myśmy się do tego przyzwyczaili, ostatnią każdą ustawę kwestionuje. Nie potrafi być prezydentem odważnym, słuchającym tego, co wychodzi z Sejmu" - stwierdziła Kidawa-Błońska.

Polityczka wyraziła nadzieję, że wraz z zakończeniem kadencji obecnego prezydenta, Polska doczeka się wreszcie przywódcy, który będzie działał w zgodzie z oczekiwaniami obywateli, a nie według własnych, uznaniowych kryteriów.

Najczęściej zadawane pytania

Nie, według Małgorzaty Kidawa-Błońskiej, marszałkini Senatu, konstytucja nie zawiera zapisów ograniczających prawo kobiet do samostanowienia o swoim życiu. Polityczka podkreśla, że prawa człowieka, w tym prawo kobiet do decydowania o sobie, powinny być chronione bez żadnych dyskusji.

Kidawa-Błońska uważa, że sprawa aborcji w Polsce powinna zostać jak najszybciej uregulowana w sposób zapewniający bezpieczeństwo i edukację dla kobiet. Jej zdaniem, należy zapewnić dostęp do antykoncepcji oraz umożliwić kobietom dokonywanie bezpiecznych zabiegów w wyjątkowych sytuacjach.

Tak, według Kidawa-Błońskiej, prezydent Andrzej Duda blokuje ustawy zgodnie z własnym, uznaniowym podejściem, a nie na podstawie oczekiwań społecznych. Polityczka krytykuje brak odwagi i niezależności prezydenta, który nie potrafi słuchać głosu parlamentu.

Nie, zdaniem Kidawa-Błońskiej, minister Katarzyna Kotula jedynie przekazała informacje ogólnie dostępne w internecie. Polityczka podkreśla, że nie ma nic nielegalnego w dostarczaniu kobietom wiedzy na temat aborcji, zwłaszcza w sytuacjach, gdy prawo nie zapewnia im bezpiecznego dostępu do tego zabiegu.

Marszałkini Senatu Kidawa-Błońska zapewnia, że izba, którą kieruje, podejmuje działania mające na celu uwolnienie Andrzeja Poczobuta, białoruskiego więźnia politycznego. Podkreśla, że ważne jest, aby nieprzerwanie przypominać o jego sytuacji i naciskać na władze Białorusi w celu jego jak najszybszego uwolnienia.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Skandal w Warszawie! Muzeum Polin z muralem oficera KBW!
  2. Sprawa syna posłanki Filiks. KRRiT nie ukarze Radia Szczecin i TVP Info. Podłość.
  3. Doradczyni Dudy: Skandaliczne wydarzenia na Woronicza
  4. Wojownicze Żółwie Ninja: Zmutowany Chaos - zabawa dla małych i dużych
  5. Początek politycznego trzęsienia ziemi przed komisją śledczą ds. wyborów kopertowych
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Daniel Sobczak
Daniel Sobczak

Ekscytujący świat rozrywki i nowości filmowych. Na blogu dzielę się najświeższymi wiadomościami i ciekawostkami. Rozrywka to moja pasja, a informowanie to moje powołanie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły