Rozpracowano grupę, która dewastować miała polskie miejsca pamięci

Grupa przestępcza została rozpracowana na Ukrainie, gdzie miała dopuszczać się niszczenia polskich oraz żydowskich miejsc pamięci. O likwidacji grupy poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

 

Poinformowano, że przestępcy działać mieli na zlecenie rosyjskich służb. Odpowiadają oni m.in. za zniszczenie grobów żołnierzy z Korpusu Ochrony Pogranicza (KOP) w Mielnikach, położonych na terenie obwodu wołyńskiego. Zginęli oni walcząc z wkraczającą Armią Czerwoną we wrześniu 1939 roku.

 

Jak przekazała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, choć celem aktów dewastacji były miejsca pamięci, a także kultu religijnego w okolicach Wołynia oraz w obwodzie sumskim, to siedziba grupy zlokalizowana była w położonym na północy kraju Czernihowie.

 

Zdaniem SBU, cmentarz żołnierzy KOP w Mielnikach zaatakowano w nocy z 25 na 26 grudnia 2017 roku. Natomiast w nocy z 29 na 30 grudnia zdewastowano Dom Żydowski w Sumach, zamieszczając na jego elewacji antysemickie napisy.

 

Jak zaznaczono w oficjalnym komunikacie, podczas przeszukań w mieszkaniach zatrzymanych znaleziono broń białą, trotyl, granaty, symbolikę antyukaińską, a także inne materiały, które potwierdzać mają podejmowanie działań niezgodnych z prawem.

 
Źródło:

Kraj

Świat