Politico: Elita UE oczarowana premierem Morawieckim

Jak podaje tvp.info, Portal Politico pisze o premierze Mateuszu Morawieckim, z którym rozmawiał przed szczytem Unii Europejskiej, że premier jest „akceptowalną twarzą rządzącej w jego kraju partii Prawo i Sprawiedliwość”.

Napisano, że „najpotężniejsza postać w tej partii, Jarosław Kaczyński, jest może niepopularny w Brukseli, ale elita UE jest oczarowana 50-letnim Morawieckim, który równie swobodnie cytuje lewicowego ekonomistę Thomasa Piketty’ego, opisuje chrześcijaństwo jako istotę Europy i odrzuca krytykę przymusowego odsyłania na emeryturę polskich sędziów, powołując się na +pluralizm konstytucyjny+”.

Politico jest zaskoczene podejściem Morawieckiego do kontrowersyjnych kwestii UE. Ocenia, że chwalił on kanclerz Niemiec Angelę Merkel i prezydenta Francji Emmanuela Macrona za forsowanie podatku cyfrowego oraz poparł plan inwestycyjny szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera.

– Potrzebujemy pozytywnych przykładów w Europie – cytuje Politico Morawieckiego w tym kontekście.

Napisano także, że Morawiecki „ideologicznie”podchodzi do potencjalnego członkostwa Polski w strefie euro – chce tylko, żeby polskie płace dogoniły te w Europie Zachodniej, zanim podjęta zostanie decyzja.

Politico wskazuje też, że Morawiecki „z brutalną siłą” mówił o porażkach Europy w dziedzinie podatków i o rajach podatkowych. Potępił unikanie podatków i „mafie VAT-owskie”, które – jak powiedział – okradają europejskich podatników na 325 miliardów euro rocznie.

Według tvp.info, „odnotowano, że polski premier postrzega walkę z oszustwami, a także unijne projekty w dziedzinie obronności, innowacyjności i inwestycje publiczne jako sposób na nasilenie integracji europejskiej i złagodzenie „związanych z populizmem napięć.”
Źródło:

Kraj

Świat