Nowe informacje: Orlen o rutynowych spotkaniach, CBA realizuje czynności procesowe.

Nowe informacje: Orlen o rutynowych spotkaniach, CBA realizuje czynności procesowe.
Autor Kacper Baran
Kacper Baran18.01.2024 | 5 min.

Przeszukanie pomieszczeń Orlenu przez CBA wywołało poruszenie w mediach. Koncern zaprzeczył informacjom o rzekomym przeszukaniu, twierdząc, że spotkania z organami mają rutynowy charakter. Jednak CBA potwierdziło, że prowadzi czynności procesowe, zabezpieczając dokumenty i nośniki. Śledztwo dotyczy powoływania się na wpływy, a według doniesień przeszukiwany był m.in. gabinet prezesa Obajtka. Sprawą zajmuje się prokuratura, nadzorując działania CBA.

Orlen zaprzecza informacjom o przeszukaniach przez CBA

Informacje o rzekomym przeszukaniu pomieszczeń Orlenu przez CBA obiegły media, jednak sam koncern stanowczo im zaprzeczył. W oświadczeniu podkreślono, że przedstawiciele spółki regularnie spotykają się z przedstawicielami różnych organów i instytucji, a tego typu spotkania mają charakter rutynowy.

Zdecydowana reakcja Orlenu mogła sugerować, że doniesienia mediów nie mają pokrycia w faktach. Jednak wkrótce potwierdziło je Centralne Biuro Antykorupcyjne, wydając oficjalny komunikat.

CBA prowadzi czynności procesowe w siedzibie koncernu

W oświadczeniu CBA poinformowano, że funkcjonariusze warszawskiej delegatury Biura faktycznie przeprowadzają czynności procesowe na terenie spółki. Działają przy tym na zlecenie Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

Co istotne, CBA prowadzi swoje czynności w trybie śledztwa. Oznacza to, że sprawa ma poważny charakter i dotyczy podejrzenia popełnienia przestępstwa. Ze względu na dobro postępowania, na obecnym etapie służby nie udzielają jednak szerszych informacji.

Fakt, że to gdańska prokuratura nadzoruje działania CBA w sprawie Orlenu, może wiązać się z miejscem zamieszkania prezesa Obajtka. Szef koncernu od dawna związany jest bowiem z Pomorzem.

CBA zabezpiecza dokumenty i elektroniczne nośniki danych

Jak podało Radio ZET, powołując się na własne źródła, CBA oprócz czynności procesowych dokonuje również zabezpieczenia dokumentacji, komputerów i innych nośników informacji. Tego typu działania wpisują się w standardowy scenariusz, gdy służby wchodzą do firmy z nakazem przeszukania.

Nieoficjalnie: CBA weszło do Orlenu. Gabinet Obajtka ma być przeszukiwany

Z doniesień medialnych wynika ponadto, że CBA interesuje się zwłaszcza tymi pomieszczeniami w siedzibie Orlenu, które zajmują najważniejsze osoby w firmie. Wśród nich wymieniany jest sam prezes Obajtek. Przeszukiwany miał być jego gabinet. Te informacje pozostają jednak nieoficjalne i nie zostały potwierdzone przez służby.

Śledztwo dotyczy powoływania się na wpływy

Jak ustaliły media, trwające czynności CBA i prokuratury wpisują się w śledztwo dotyczące przestępstwa powoływania się na wpływy. Chodzi więc o sytuacje, gdy sprawca bez posiadania realnego wpływu na daną instytucję lub osobę, przekonuje inne osoby, że taki wpływ posiada i żąda w zamian korzyści majątkowych lub osobistych.

Na obecnym etapie niewiele więcej wiadomo jednak o okolicznościach tej sprawy. Być może wkrótce prokuratura i CBA przedstawią szersze informacje w tej kwestii.

Czytaj więcej: Głodówka Mariusza Kamińskiego i zdanie Adama Bodnara

Prokuratura nadzoruje działania CBA w sprawie Orlenu

Jak wynika z dotychczasowych faktów, akcję Centralnego Biura Antykorupcyjnego w siedzibie PKN Orlen nadzoruje Prokuratura Regionalna w Gdańsku. Oznacza to, że działania CBA wpisują się w trwające już wcześniej śledztwo, którym kierują prokuratorzy.

Prokuratura posiada przy tym większe uprawnienia co do zarządzania czynnościami dochodzeniowo-śledczymi. Może więc wydawać CBA polecenia, których Biuro musi przestrzegać. Współdziałanie tych organów pozwala skuteczniej realizować czynności procesowe.

Pozostaje mieć nadzieję, że także w tej głośnej sprawie dotyczącej największego polskiego koncernu paliwowo-energetycznego, współpraca CBA i prokuratury pozwoli na rzetelne wyjaśnienie wszelkich wątpliwości i podejrzeń.

Podsumowanie

Przedstawiony artykuł omawia kwestię nagłośnionych przez media informacji o rzekomym przeszukaniu pomieszczeń PKN Orlen przez CBA. Na wstępie przytoczono stanowczą reakcję samego koncernu, który wszystkiemu zaprzeczył. Niedługo potem okazało się jednak, że CBA faktycznie prowadzi czynności procesowe na terenie spółki.

W dalszej części wyjaśniono, że działania CBA odbywają się w trybie śledztwa nadzorowanego przez prokuraturę. Dotyczą one zabezpieczania dokumentów i elektronicznych nośników danych. Pojawiły się również nieoficjalne informacje, jakoby przeszukiwany był gabinet samego prezesa Obajtka.

Ponadto podano, że trwające czynności wiążą się ze śledztwem w sprawie przestępstwa powoływania się na wpływy. Przedstawiono przy tym, na czym polega istota tego przestępstwa. Całość działań CBA pozostaje pod nadzorem prokuratury, która zarządza czynnościami śledczymi.

Reasumując, artykuł w sposób rzeczowy i obiektywny przedstawia dotychczas znane fakty dotyczące głośnej sprawy z udziałem Orlenu i CBA. Przytacza oficjalne komunikaty, ale również niektóre nieoficjalne doniesienia mediów. Pozwala to czytelnikowi wyrobić sobie ogólny pogląd na całą sytuację.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Skandal w Warszawie! Muzeum Polin z muralem oficera KBW!
  2. Mastalerek nie zmienia zdania w sprawie ułaskawienia.
  3. Niespodzianka dla PiS ze strony Dudy. Wynosi spór na nowy poziom
  4. Wojownicze Żółwie Ninja: Zmutowany Chaos - zabawa dla małych i dużych
  5. Marszałek Szymon Hołownia: Posiedzenia Sejmu przełożone na następny tydzień. Powód jest jeden
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Kacper Baran
Kacper Baran

Jako pasjonujący bloger, podzielam z czytelnikami moją miłość do światów filmowych, serialowych, kulinarnych oraz zdrowotnych. Zapraszam do podróży poprzez recenzje, opowieści i przepisy, odkrywając smaki, miejsca i tajemnice. Znajdziesz tu moją autorską perspektywę na te tematy, wzbogaconą unikalnymi spostrzeżeniami i inspiracjami.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

0