Szef MSWiA ostro o słowach Andrzeja Dudy. Czy przesadził z krytyką?

Szef MSWiA ostro o słowach Andrzeja Dudy. Czy przesadził z krytyką?
Autor Daniel Sobczak
Daniel Sobczak03.05.2024 | 3 min.

Hej, słyszeliście już o tej niezłej przepychance między prezydentem Andrzejem Dudą a szefem MSWiA Marcinem Kierwińskim? Wszystko zaczęło się od środowego przemówienia Dudy, w którym nawiązywał do przewodnictwa Polski w Radzie UE w 2025 roku. Prezydent wyraził nadzieję, że we współpracy z rządem uda się wybrać godnych przedstawicieli naszego kraju w instytucjach unijnych. Kierwiński odpowiedział dosadnie, że Duda jest ostatnią osobą, która powinna się wypowiadać na temat przyszłości Polski w Unii.

Prezydent Duda o kandydatach do UE na spór z Kierwińskim

Andrzej Duda znalazł się w sporze z szefem MSWiA Marcinem Kierwińskim po swoim środowym przemówieniu dotyczącym przyszłych reprezentantów Polski w instytucjach Unii Europejskiej. Prezydent wyraził nadzieję na wybór godnych i merytorycznie przygotowanych kandydatów, którzy będą dbać o polskie interesy.

Kierwiński odpowiedział dosadnie, że Duda jest jedną z ostatnich osób, które powinny się wypowiadać na temat przyszłości naszego kraju we Wspólnocie. Oskarżył go wręcz o szantaż niegodny głowy państwa w kwestii wyboru polskiego komisarza do Komisji Europejskiej.

Ta ostra wymiana zdań pokazuje narastające napięcie między obozem rządzącym a prezydentem w sprawie strategii wobec Unii. Duda stara się lawirować między różnymi frakcjami, ale jego słowa budzą kontrowersje i skrajne reakcje.

Spór o wybór komisarza UE. Kierwiński oskarża prezydenta

Bezpośrednią przyczyną sporu między Andrzejem Dudą a Marcinem Kierwińskim były uwagi prezydenta dotyczące wyboru polskiego komisarza do Komisji Europejskiej. Zgodnie z nową ustawą, kandydatury na to stanowisko będą przedstawiane prezydentowi przez rząd.

Według Dudy powinna zostać wybrana osoba godnie reprezentująca Polskę, obiektywna i doskonale przygotowana merytorycznie. Podkreślił, że będzie współpracował z rządem w tym zakresie.

Te słowa nie spodobały się szefowi MSWiA, który ostro skrytykował wypowiedź głowy państwa. Kierwiński stwierdził, że Duda jest ostatnią osobą, która powinna zabierać głos w sprawie przyszłości Polski w Unii Europejskiej.

  • Określił jego uwagi jako "szantaż niegodny głowy państwa" w kontekście wyboru komisarza.
  • Oskarżył prezydenta o niekonsekwencję, przypominając jego wcześniejsze krytyczne wypowiedzi pod adresem UE.

Czytaj więcej: NASK bada opinie Polaków na temat PiS. Były rzecznik: Absurdalne.

Sikorski kandydatem na unijnego komisarza ds. obronności?

Zdjęcie Szef MSWiA ostro o słowach Andrzeja Dudy. Czy przesadził z krytyką?

W tle trwającego sporu między prezydentem a obozem rządzącym pojawiły się spekulacje, że to były szef MSZ i MON Radosław Sikorski może zostać nowym polskim komisarzem ds. obronności i bezpieczeństwa w Komisji Europejskiej.

Według ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza Sikorski spełnia wszystkie kryteria na to stanowisko - ma ogromną wiedzę z zakresu spraw międzynarodowych i bezpieczeństwa, a także doświadczenie w strukturach unijnych.

Jeśli te nieoficjalne doniesienia się potwierdzą, może to jeszcze bardziej zaogniać konflikt między Dudą a rządem. Sikorski jest bowiem postacią kontrowersyjną i krytykowaną za swoje wcześniejsze wypowiedzi.

  • Prezydent będzie musiał zaakceptować kandydaturę przedstawioną przez Radę Ministrów.
  • Może to doprowadzić do kolejnego starcia na linii Duda-obóz rządzący w kwestii reprezentacji Polski w UE.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Skandal w Warszawie! Muzeum Polin z muralem oficera KBW!
  2. Sprawa syna posłanki Filiks. KRRiT nie ukarze Radia Szczecin i TVP Info. Podłość.
  3. Doradczyni Dudy: Skandaliczne wydarzenia na Woronicza
  4. Wojownicze Żółwie Ninja: Zmutowany Chaos - zabawa dla małych i dużych
  5. Początek politycznego trzęsienia ziemi przed komisją śledczą ds. wyborów kopertowych
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Daniel Sobczak
Daniel Sobczak

Ekscytujący świat rozrywki i nowości filmowych. Na blogu dzielę się najświeższymi wiadomościami i ciekawostkami. Rozrywka to moja pasja, a informowanie to moje powołanie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły