Białoruś upamiętni ofiary katastrofy smoleńskiej

Dzisiaj mija ósma rocznica katastrofy smoleńskiej, w której 10. kwietnia 2010 roku zginęli prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią i 94 członków delegacji będącej w drodze do Katynia. W tym roku będzie to dla Polski szczególny dzień, gdyż poza uroczystościami państwowymi, nastąpi odsłonięcie pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej w Warszawie. Jednak nie tylko w naszym kraju zostanie upamiętniona ta rocznica – także na Białorusi zaplanowano jej obchody.

 

Jak informuje portal niezalezna.pl, w trzech miastach Białorusi, Brześciu, Grodnie i Mińsku odbędą się dziś uroczystości z tej okazji.

 

W stolicy Białorusi w kościele katedralnym odbędzie się msza i koncert organowy, a wszystko to za sprawą ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Mińsku.

 

Zgodnie z informacją podaną przez portal niezalezna.pl, obywatele Polski z Grodna, a także przedstawiciele tamtejszego konsulatu generalnego RP odprawią o godzinie dwunastej nabożeństwo podczas mszy w intencji ofiar katastrofy. Na wieczór zaplanowano złożenie kwiatów obok Krzyża Katyńskiego.

 

Z kolei w Brześciu w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski odbędzie się msza w intencji ofiar tragedii, którą zamówił przedstawiciel Konsulatu Generalnego RP w tym mieście. Ponadto, zaplanowano projekcję filmu pod tytułem „W imię honoru”. Jutro natomiast zostanie pokazany film ‚Smoleńsk”.

 
Źródło:

Kraj

Świat