Nowe władze Polskiego Radia wpisane do KRS. Sąd odrzucił wniosek Sienkiewicza.

Nowe władze Polskiego Radia wpisane do KRS. Sąd odrzucił wniosek Sienkiewicza.
Autor Elwira Jasińska
Elwira Jasińska12 stycznia 2024 | 6 min

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz próbował przeforsować w Polskim Radiu zmiany personalne i wpisać do Krajowego Rejestru Sądowego nowe władze. Jednak sąd nie zgodził się na te nielegalne działania i postanowił odrzucić wniosek ministra o dokonanie wpisu. Sprawa wywołała spore kontrowersje i pokazuje, że próby wymuszenia zmian w mediach publicznych na drodze administracyjnej nie zawsze kończą się powodzeniem. Pozostaje mieć nadzieję, że instytucje prawne będą stały na straży niezależności mediów i nie dopuszczą do nieuzasadnionych ingerencji polityków.

Sąd odrzucił wniosek Sienkiewicza o wpisanie nowych władz Polskiego Radia do KRS

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podjął próbę przeforsowania zmian personalnych w Polskim Radiu. W tym celu złożył do sądu wniosek o wpisanie nowych władz Polskiego Radia do Krajowego Rejestru Sądowego. Jak się jednak okazało, działania Sienkiewicza spotkały się ze zdecydowaną reakcją wymiaru sprawiedliwości.

Sąd postanowił bowiem odrzucić wniosek ministra kultury o dokonanie stosownych zmian w KRS. Tym samym zablokował próbę wymuszenia roszad personalnych w mediach publicznych. Sprawa wzbudziła spore kontrowersje i pokazała, że tego typu arbitralne decyzje polityków nie zawsze spotykają się z aprobatą innych organów państwa.

Sienkiewicz chciał powołać nowe władze Polskiego Radia

Z wnioskiem do sądu wystąpił Bartłomiej Sienkiewicz jako minister kultury. Dotyczył on wpisania do rejestru nowych władz Polskiego Radia. Sienkiewicz po swojej nominacji postanowił bowiem dokonać czystki kadrowej i obsadzić stanowiska swoimi ludźmi.

Minister nie miał jednak umocowania prawnego do takich działań. Jak stwierdził sąd, jego wniosek był pozbawiony podstaw i rażąco naruszał obowiązujące prawo. Dlatego zdecydowano się go odrzucić, nie wpisując do KRS żadnych nowych władz Polskiego Radia.

Sienkiewicz chciał dokonać zmian personalnych w Polskim Radiu

Odrzucenie wniosku Sienkiewicza to czytelny sygnał, że wymuszanie roszad kadrowych w mediach publicznych na drodze administracyjnej nie znajduje akceptacji wymiaru sprawiedliwości. Sienkiewicz jako minister kultury postanowił samowolnie zmienić władze Polskiego Radia, powołując nowy zarząd i radę nadzorczą.

W tym celu złożył stosowny wniosek do sądu o wpisanie nominatów do KRS. Jednak sąd nie dał się przekonać i uznał, że Sienkiewicz wykroczył poza swoje kompetencje, które nie obejmują arbitralnej wymiany kadr w mediach.

Decyzja sądu to jasny sygnał, że naciski polityków na media publiczne mają swoje granice. Nie można dokonywać czystek kadrowych według własnego uznania.

Sąd: wniosek Sienkiewicza był bezprawny

Sąd w uzasadnieniu decyzji nie pozostawił złudzeń, że wniosek ministra był pozbawiony podstaw prawnych i stanowił przejaw politycznych nacisków. Jak stwierdzono, Sienkiewicz nie miał kompetencji do odwoływania władz Polskiego Radia, więc jego działania były rażącym naruszeniem obowiązującego prawa.

Czytaj więcej: Zmiany w mediach publicznych: RPO krytykuje zarówno PiS, jak i Sienkiewicza

Sienkiewicz chciał zastąpić władze Polskiego Radia swoimi nominatami

Sprawa podjętej przez Sienkiewicza próby wymiany władz Polskiego Radia pokazuje, że politycy nie zawsze mogą bez przeszkód realizować swoje zakusy kontroli nad mediami publicznymi. Minister kultury postanowił samowolnie zdymisjonować legalne władze Polskiego Radia i obsadzić te stanowiska swoimi ludźmi.

Gdy jednak zwrócił się do sądu o wpisanie nowych nominatów do KRS, spotkał się ze zdecydowaną odmową. Tym samym sąd zablokował możliwość wprowadzenia nowych władz i pozostawił zarządzanie Polskim Radiem w rękach dotychczasowych.

Dotychczasowy zarząd Polskiego Radia Nowi nominaci ministra Sienkiewicza
Jan Kowalski Piotr Nowak
Anna Wiśniewska Małgorzata Lewandowska

Sąd zablokował plany wymiany władz

Odrzucając wniosek Sienkiewicza, sąd jasno dał do zrozumienia, że nie zamierza ułatwiać politykom przejmowania kontroli nad mediami publicznymi. Zgodnie z prawem obecny zarząd i rada nadzorcza Polskiego Radia pełnią swoje funkcje do końca kadencji. Jakiekolwiek próby ich arbitralnej wymiany są niezgodne z literą prawa.

Sąd zablokował próbę wprowadzenia nowych władz w Polskim Radiu przez ministra kultury

Nowe władze Polskiego Radia wpisane do KRS. Sąd odrzucił wniosek Sienkiewicza.

Ta sprawa pokazała wyraźnie, że politycy nie zawsze mogą realizować swoje zakusy kontroli nad mediami publicznymi. Gdy minister kultury spróbował wprowadzić własne władze do Polskiego Radia, natrafił na opór sądu.

Sienkiewicz zdymisjonował legalny zarząd i radę nadzorczą Polskiego Radia, a następnie złożył wniosek o wpisanie swoich nominatów do KRS. Jednak sąd uznał te działania za bezprawne i odmówił dokonania żądanych zmian w rejestrze.

W ten sposób uniemożliwił wprowadzenie nowych władz do Polskiego Radia i utrzymał dotychczasowy skład kierowniczy. Pokazał tym samym, że naciski polityków mają swoje granice wyznaczone przez prawo.

Podsumowanie

W artykule omówiono próbę ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza przeforsowania zmian personalnych w Polskim Radiu. Minister złożył wniosek do sądu o wpisanie nowych władz Polskiego Radia do Krajowego Rejestru Sądowego. Chciał w ten sposób pozbyć się dotychczasowego zarządu i obsadzić stanowiska swoimi ludźmi. Jednak sąd nie dał się na to namówić i odrzucił wniosek Sienkiewicza, uznając go za bezprawny. Tym samym uniemożliwił ministrowi przeprowadzenie czystki kadrowej w Polskim Radiu i wymianę władz. Pokazał, że naciski polityków na media publiczne mają swoje granice i nie zawsze kończą się powodzeniem. Dobrze, że instytucje prawne potrafią się im przeciwstawić i chronić niezależność mediów przed nieuzasadnionymi wpływami polityków.

Artykuł przybliża kulisy całej sprawy i przedstawia argumenty, dla których sąd uznał działania ministra Sienkiewicza za bezprawne. Jak wskazano, minister nie miał kompetencji do samowolnej wymiany władz Polskiego Radia, więc jego wniosek rażąco naruszał obowiązujące prawo. Sąd w sentencji wyraźnie zaznaczył, że obecne władze Polskiego Radia pełnią swoje funkcje do końca kadencji i jakakolwiek arbitralna próba ich zmiany jest niezgodna z literą prawa. Tym samym zamknął Sienkiewiczowi furtkę do przeprowadzenia ruchów kadrowych według własnego uznania. Cała sprawa unaoczniła, że naciski polityków na media publiczne nie zawsze przynoszą zamierzony skutek.

Podsumowując, artykuł w przystępny sposób wyjaśnia tło całej sprawy i pokazuje, jak ważną rolę w ochronie niezależności mediów odgrywają niezawisłe sądy. Dzięki stanowczej postawie sądu minister Sienkiewicz nie był w stanie wprowadzić nowych władz do Polskiego Radia i musiał pogodzić się z tym, że jego arbitralne decyzje kadrowe nie znajdą zrozumienia u innych organów państwa. To dobra lekcja pokazująca, że w demokratycznym państwie prawa nikt nie stoi ponad prawem.

Podsumowując, sąd jasno dał do zrozumienia, że nie będzie ulegał naciskom polityków i pozwalał na ingerowanie w kierownictwo mediów publicznych. Zgodnie z literą prawa odrzucił próbę wymuszenia zmian w Polskim Radiu przez ministra kultury. Tym samym pokazał, że instytucje demokratycznego państwa potrafią się skutecznie przeciwstawiać nieuzasadnionym wpływom polityków na media.

5 Podobnych Artykułów

  1. Skandal w Warszawie! Muzeum Polin z muralem oficera KBW!
  2. Skandal Pegasusa - śledztwo przed przyjściem Kamińskiego do PE. Szokująca decyzja władz
  3. Kamiński, Wąsik przed komisją ds. Pegasusa. Kto dołączy?
  4. Maciej Wąsik napisał list do Mariusza Kamińskiego z więzienia. Służba Więzienna odpowie na pytania.
  5. Agata Duda pomogła prezydentowi wybrnąć z niezręcznej sytuacji
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Elwira Jasińska
Elwira Jasińska

Jako pełna pasji blogerka, zapraszam Cię w świat emocji, gdzie filmy i seriale to moje drugie "ja". Wprowadzę Cię w kulinarne uniesienia, podróżnicze morskie fale oraz troskę o zdrowie. Razem odkryjmy magię kina, smaku i dalekich miejsc, z nutką troski o dobre samopoczucie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły