Monika Pawłowska obejmie mandat po Kamińskim. Kiedy ślubowanie? Zapytaliśmy

Monika Pawłowska obejmie mandat po Kamińskim. Kiedy ślubowanie? Zapytaliśmy
Autor Kacper Baran
Kacper Baran10.04.2024 | 6 min.

Monika Pawłowska obejmie mandat po Mariuszu Kamińskim, który utracił miejsce w Sejmie po prawomocnym wyroku. W artykule wyjaśniamy, kiedy Pawłowska złoży ślubowanie poselskie i formalnie zasiądzie w ławach. Omawiamy też jej dalsze polityczne losy - czy zostanie przyjęta do klubu PiS lub innej partii. Przedstawiamy również powody, dla których Kamiński stracił mandat i nie może już zasiadać w Sejmie.

Monika Pawłowska obejmuje mandat po Kamińskim

Monika Pawłowska poinformowała, że obejmuje mandat po Mariuszu Kamińskim. Polityczka PiS, a wcześniej SLD i Porozumienia Jarosława Gowina, złoży teraz ślubowanie w Sejmie. Wtedy formalnie stanie się posłanką.

Zgodnie z informacjami z Sejmu, Pawłowskiej umożliwiono objęcie mandatu już na najbliższym posiedzeniu. Decyzję o dokładnej dacie ślubowania podejmie sama Pawłowska. Ze względu na dopełnienie formalności, może być trudno przeprowadzić ślubowanie już jutro.

Co po ślubowaniu Pawłowskiej?

Polityczka przekazała, że złoży wniosek o przystąpienie do klubu PiS. Gdyby partia się na to zgodziła, sprawa miejsca Pawłowskiej w ławach poselskich byłaby jasna. Jednak rzecznik PiS już zapowiedział, że w klubie nie ma dla niej miejsca.

"Pani Monika Pawłowska przyjęła 461. nielegalny mandat - mandat, którego de facto i de iure nie ma. W związku z powyższym, jako Prawo i Sprawiedliwość, nie możemy jej przyjąć do naszego klubu parlamentarnego" - napisał rzecznik.

Kiedy Monika Pawłowska złoży ślubowanie poselskie?

Marszałek Sejmu poinformował, że umożliwi Monice Pawłowskiej złożenie ślubowania poselskiego już na najbliższym posiedzeniu izby. Dokładny termin ceremonii zależy od decyzji samej zainteresowanej.

Ze względu na konieczność dopełnienia pewnych formalności, trudno będzie Pawłowskiej złożyć ślubowanie już nazajutrz. Jednak prawdopodobnie stanie się to w ciągu najbliższych kilku dni.

Procedura ślubowania poselskiego

Aby zostać posłem, trzeba stanąć na mównicy sejmowej i wygłosić rotę przysięgi poselskiej. Pawłowska będzie musiała powiedzieć: "Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu Polskiego, strzec suwerenności i interesów Państwa Polskiego, czynić wszystko, co leży w mojej mocy dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej".

Po tych słowach stanie się formalnie posłanką na Sejm RP IX kadencji.

Czytaj więcej: Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych rozpoczęła działanie, PiS chce wzywać polityków KO

Monika Pawłowska nie dołączy do klubu PiS

Mimo deklaracji Pawłowskiej, PiS nie zgodzi się na przyjęcie jej do swojego klubu parlamentarnego. Rzecznik partii jasno stwierdził, że w klubie nie ma dla niej miejsca.

"Pani Monika Pawłowska przyjęła 461. nielegalny mandat - mandat, którego de facto i de iure nie ma. W związku z powyższym, jako Prawo i Sprawiedliwość, nie możemy jej przyjąć do naszego klubu parlamentarnego" - oświadczył.

Powody odmowy PiS

PiS argumentuje, że mandat poselski Pawłowskiej jest nielegalny. Powołuje się przy tym na art. 96 Konstytucji RP, który stanowi, że "Poseł nie może być pociągnięty do odpowiedzialności za swoją działalność wchodzącą w zakres sprawowania mandatu poselskiego ani w czasie jego trwania, ani po jego wygaśnięciu. Za taką działalność poseł odpowiada wyłącznie przed Sejmem [...]"

Zdaniem PiS, skoro Kamiński został prawomocnie skazany i pozbawiony mandatu, to mandat ten wygasł i nie powinien być obsadzony przez Pawłowską.

Inne kluby nie przyjmą Moniki Pawłowskiej

Monika Pawłowska obejmie mandat po Kamińskim. Kiedy ślubowanie? Zapytaliśmy

Po odmowie PiS, Pawłowska nie może liczyć także na przyjęcie do klubów: PSL i Polska 2050. Te ugrupowania już wcześniej wykluczyły taką możliwość.

Nie widzimy w tej chwili możliwości współpracy z panią poseł Pawłowską, nie ma miejsca dla niej w naszym klubie - powiedział rzecznik PSL.

Oznacza to, że Monika Pawłowska formalnie wróci do Sejmu, ale jako posłanka niezrzeszona, bez przynależności partyjnej.

Przyszłość Pawłowskiej

Pozostaje pytanie, jak potoczą się dalsze losy polityczne Pawłowskiej i czy uda jej się znaleźć sojuszników w Sejmie. Nie można też wykluczyć, że założy własne koło poselskie lub dołączy do któregoś z już istniejących.

Powody utraty mandatu przez Kamińskiego

20 grudnia 2023 roku Sąd Okręgowy w Warszawie skazał prawomocnym wyrokiem Mariusza Kamińskiego na 2 lata pozbawienia wolności za przekroczenie uprawnień. Kamiński został uznany za winnego, gdy pełnił funkcję szefa CBA w latach 2006-2009.

Dodatkowo sąd orzekł 5-letni zakaz pełnienia funkcji publicznych. 21 grudnia marszałek Sejmu stwierdził, że w związku z wyrokiem, Kamińskiemu wygasł mandat poselski.

Data wyroku ws. Kamińskiego 20 grudnia 2023
Kara pozbawienia wolności 2 lata
Zakaz pełnienia funkcji publicznych 5 lat

Pobyt Kamińskiego w więzieniu

11 stycznia 2024 roku Mariusz Kamiński trafił do Aresztu Śledczego w Radomiu w celu odbycia kary 2 lat pozbawienia wolności. Przebywał tam przez 13 dni. 23 stycznia został ułaskawiony przez prezydenta Dudę i tego samego dnia opuścił zakład karny.

Losy polityczne Moniki Pawłowskiej po powrocie do Sejmu

Powrót do Sejmu będzie dla Moniki Pawłowskiej trudny. Jako posłanka niezrzeszona nie będzie mogła liczyć na wsparcie żadnego klubu parlamentarnego.

Nie wiadomo też, jak zareagują inni posłowie i czy znajdzie sojuszników do pracy w komisjach oraz forsowania projektów ustaw.

  • Będzie musiała radzić sobie sama, bez zaplecza politycznego
  • Prawdopodobnie utworzy własne koło poselskie
  • Może poszukać sojuszników wśród posłów niezrzeszonych

Przyszłość pokaże, czy Monice Pawłowskiej uda się odnaleźć w nowej roli i jakie będą jej dalsze polityczne losy po powrocie do ław sejmowych.

Podsumowanie

W artykule omówiono objęcie mandatu poselskiego przez Monikę Pawłowską po Mariuszu Kamińskim, który został prawomocnie skazany i pozbawiony miejsca w Sejmie. Przedstawiono datę i procedurę ślubowania Pawłowskiej, po którym formalnie zostanie posłanką na Sejm RP. Poruszono także kwestię jej ewentualnego przystąpienia do klubu PiS lub innych ugrupowań. Jak się okazało, żadna z partii nie wyraziła na to zgody.

Podsumowując, Pawłowska wróci do Sejmu po kilkuletniej przerwie, ale jako posłanka niezrzeszona bez zaplecza politycznego. Pozostaje pytanie, jak w tej roli odnajdzie się w parlamencie i jak potoczą się jej dalsze losy.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Skandal w Warszawie! Muzeum Polin z muralem oficera KBW!
  2. Sprawa syna posłanki Filiks. KRRiT nie ukarze Radia Szczecin i TVP Info. Podłość.
  3. Doradczyni Dudy: Skandaliczne wydarzenia na Woronicza
  4. Wojownicze Żółwie Ninja: Zmutowany Chaos - zabawa dla małych i dużych
  5. Początek politycznego trzęsienia ziemi przed komisją śledczą ds. wyborów kopertowych
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Kacper Baran
Kacper Baran

Jako pasjonujący bloger, podzielam z czytelnikami moją miłość do światów filmowych, serialowych, kulinarnych oraz zdrowotnych. Zapraszam do podróży poprzez recenzje, opowieści i przepisy, odkrywając smaki, miejsca i tajemnice. Znajdziesz tu moją autorską perspektywę na te tematy, wzbogaconą unikalnymi spostrzeżeniami i inspiracjami.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły