KRRiT krytykuje decyzję ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza o postawieniu w stan likwidacji strategicznych spółek mediów publicznych. W komunikacie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stwierdza, że jest to działanie wbrew przepisom ustawy o radiofonii i telewizji oraz naruszenie konstytucji. Ponadto, zdaniem KRRiT, ogranicza to dostęp społeczeństwa do informacji i niszczy wartości demokratyczne w państwie.
KRRiT krytykuje decyzję Sienkiewicza o likwidacji mediów publicznych
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wyraziła stanowczy sprzeciw wobec decyzji ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza z 27 grudnia o postawieniu w stan likwidacji strategicznych spółek mediów publicznych: Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. KRRiT uważa, że jest to działanie wbrew przepisom prawa.
W komunikacie Rada stwierdza, że decyzja została podjęta bez podstawy prawnej, wbrew ustawie o radiofonii i telewizji. Ponadto jest to rażące naruszenie konstytucji, która mówi, że organy władzy publicznej mają działać wyłącznie na podstawie i w granicach prawa.
Likwidacja mediów uderza w wartości demokratyczne
Zdaniem KRRiT, decyzja ministra Sienkiewicza godzi w fundamenty demokracji. Pozbawia bowiem media publiczne możliwości realizacji misji publicznej i ogranicza społeczeństwu dostęp do informacji.
Członkowie Rady alarmują, że likwidacja największych mediów w Polsce to cios w wartości demokratyczne i wolności obywatelskie. Odebranie mediom publicznym finansowania uniemożliwia im realizację konstytucyjnej roli.
Decyzja ministra zagraża bezpieczeństwu państwa
KRRiT ostrzega, że pozbawienie finansowania i postawienie w stan likwidacji Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i PAP stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Systemy nadawcze i emisyjne tych mediów są bowiem elementem infrastruktury krytycznej.
„Minister Sienkiewicz swoją decyzją naraził wewnętrzne i zewnętrzne bezpieczeństwo Polski” – czytamy w komunikacie Rady. Odebranie mediom publicznym możliwości funkcjonowania osłabia systemy ostrzegania ludności w sytuacjach kryzysowych.
KRRiT apeluje o wycofanie się z decyzji
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaapelowała do ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza oraz osób realizujących jego polecenia o zaprzestanie łamania prawa i niszczenia wolności obywatelskich.
Członkowie Rady wezwali rząd do wycofania się z decyzji o likwidacji mediów publicznych i przywrócenia im finansowania. Tylko wtedy będą one mogły realizować konstytucyjne obowiązki dostarczania społeczeństwu informacji i dóbr kultury.
Data decyzji o likwidacji | 27 grudnia 2023 |
Media objęte likwidacją | TVP, Polskie Radio, PAP |
Powód decyzji | Weto prezydenta wobec finansowania |
Czytaj więcej: Kurator Barbara Nowak grzmi po dymisji - Nowa minister krytykowana
Prezydent zawetował finansowanie mediów publicznych
Decyzja ministra kultury o postawieniu w stan likwidacji TVP, Polskiego Radia i PAP była podyktowana wetem prezydenta Andrzeja Dudy wobec finansowania mediów publicznych na 2024 rok.
W ustawie okołobudżetowej zapisano 1,9 mld zł dla mediów jako rekompensatę za utracone wpływy abonamentowe. Prezydent zawetował jednak całą ustawę, odcinając w ten sposób media publiczne od środków na działalność.
Decyzja ministra Sienkiewicza to desperacka próba ratowania mediów publicznych po pozbawieniu ich finansowania przez prezydenta.
Bartłomiej Sienkiewicz tłumaczył, że postawienie w stan likwidacji ma umożliwić restrukturyzację i ochronę miejsc pracy. Nie zmienia to jednak faktu bezprawności tego posunięcia.
KRRiT nie poparła likwidacji mediów
Stanowisko KRRiT krytykujące decyzję o likwidacji mediów publicznych poparła większość członków Rady. Jedynym wyjątkiem był Tadeusz Kowalski.
Komunikat w tej sprawie podpisali: przewodniczący Maciej Świrski, wiceprzewodnicząca Agnieszka Glapiak, a także Hanna Karp i Marzena Paczuska. Tym samym Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji potępiła działania ministra Sienkiewicza.
- Bezprawna decyzja o likwidacji mediów
- Zagrożenie dla wartości demokratycznych
- Pozbawienie dostępu do informacji
Podsumowanie
W niniejszym artykule omówiono kontrowersyjną decyzję ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza o postawieniu w stan likwidacji strategicznych spółek mediów publicznych: Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Przedstawiono krytyczne stanowisko Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która uznała, że jest to działanie bezprawne, naruszające konstytucję i fundamenty demokracji.
Szczegółowo wyjaśniono, że decyzja ministra pozbawia media publiczne możliwości realizacji misji publicznej i ogranicza obywatelom dostęp do informacji. Ponadto KRRiT alarmuje, że likwidacja mediów zagraża bezpieczeństwu państwa, gdyż pozbawia system ochrony ludności w sytuacjach kryzysowych.
Przedstawiono również kontekst całej sprawy, a mianowicie fakt, że bezpośrednią przyczyną decyzji było zawetowanie przez prezydenta Andrzeja Dudę finansowania mediów publicznych na 2024 rok. Poinformowano także, że zdecydowana większość członków KRRiT nie poparła likwidacji mediów.
Podsumowując, w artykule wszechstronnie przeanalizowano kontrowersyjną i potępianą przez wiele środowisk decyzję ministra Sienkiewicza o likwidacji TVP, Polskiego Radia i PAP. Przedstawiono argumenty KRRiT uzasadniające bezprawność i szkodliwość tego kroku dla demokracji i bezpieczeństwa obywateli.