KRRiT komentuje decyzję Sienkiewicza i mówi o wartościach demokratycznych.

KRRiT komentuje decyzję Sienkiewicza i mówi o wartościach demokratycznych.
Autor Daniel Sobczak
Daniel Sobczak28.12.2023 | 5 min.

KRRiT krytykuje decyzję ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza o postawieniu w stan likwidacji strategicznych spółek mediów publicznych. W komunikacie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stwierdza, że jest to działanie wbrew przepisom ustawy o radiofonii i telewizji oraz naruszenie konstytucji. Ponadto, zdaniem KRRiT, ogranicza to dostęp społeczeństwa do informacji i niszczy wartości demokratyczne w państwie.

KRRiT krytykuje decyzję Sienkiewicza o likwidacji mediów publicznych

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wyraziła stanowczy sprzeciw wobec decyzji ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza z 27 grudnia o postawieniu w stan likwidacji strategicznych spółek mediów publicznych: Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. KRRiT uważa, że jest to działanie wbrew przepisom prawa.

W komunikacie Rada stwierdza, że decyzja została podjęta bez podstawy prawnej, wbrew ustawie o radiofonii i telewizji. Ponadto jest to rażące naruszenie konstytucji, która mówi, że organy władzy publicznej mają działać wyłącznie na podstawie i w granicach prawa.

Likwidacja mediów uderza w wartości demokratyczne

Zdaniem KRRiT, decyzja ministra Sienkiewicza godzi w fundamenty demokracji. Pozbawia bowiem media publiczne możliwości realizacji misji publicznej i ogranicza społeczeństwu dostęp do informacji.

Członkowie Rady alarmują, że likwidacja największych mediów w Polsce to cios w wartości demokratyczne i wolności obywatelskie. Odebranie mediom publicznym finansowania uniemożliwia im realizację konstytucyjnej roli.

Decyzja ministra zagraża bezpieczeństwu państwa

KRRiT ostrzega, że pozbawienie finansowania i postawienie w stan likwidacji Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i PAP stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Systemy nadawcze i emisyjne tych mediów są bowiem elementem infrastruktury krytycznej.

„Minister Sienkiewicz swoją decyzją naraził wewnętrzne i zewnętrzne bezpieczeństwo Polski” – czytamy w komunikacie Rady. Odebranie mediom publicznym możliwości funkcjonowania osłabia systemy ostrzegania ludności w sytuacjach kryzysowych.

KRRiT apeluje o wycofanie się z decyzji

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaapelowała do ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza oraz osób realizujących jego polecenia o zaprzestanie łamania prawa i niszczenia wolności obywatelskich.

Członkowie Rady wezwali rząd do wycofania się z decyzji o likwidacji mediów publicznych i przywrócenia im finansowania. Tylko wtedy będą one mogły realizować konstytucyjne obowiązki dostarczania społeczeństwu informacji i dóbr kultury.

Data decyzji o likwidacji 27 grudnia 2023
Media objęte likwidacją TVP, Polskie Radio, PAP
Powód decyzji Weto prezydenta wobec finansowania

Czytaj więcej: Kurator Barbara Nowak grzmi po dymisji - Nowa minister krytykowana

Prezydent zawetował finansowanie mediów publicznych

Decyzja ministra kultury o postawieniu w stan likwidacji TVP, Polskiego Radia i PAP była podyktowana wetem prezydenta Andrzeja Dudy wobec finansowania mediów publicznych na 2024 rok.

W ustawie okołobudżetowej zapisano 1,9 mld zł dla mediów jako rekompensatę za utracone wpływy abonamentowe. Prezydent zawetował jednak całą ustawę, odcinając w ten sposób media publiczne od środków na działalność.

Decyzja ministra Sienkiewicza to desperacka próba ratowania mediów publicznych po pozbawieniu ich finansowania przez prezydenta.

Bartłomiej Sienkiewicz tłumaczył, że postawienie w stan likwidacji ma umożliwić restrukturyzację i ochronę miejsc pracy. Nie zmienia to jednak faktu bezprawności tego posunięcia.

KRRiT nie poparła likwidacji mediów

Stanowisko KRRiT krytykujące decyzję o likwidacji mediów publicznych poparła większość członków Rady. Jedynym wyjątkiem był Tadeusz Kowalski.

Komunikat w tej sprawie podpisali: przewodniczący Maciej Świrski, wiceprzewodnicząca Agnieszka Glapiak, a także Hanna Karp i Marzena Paczuska. Tym samym Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji potępiła działania ministra Sienkiewicza.

  • Bezprawna decyzja o likwidacji mediów
  • Zagrożenie dla wartości demokratycznych
  • Pozbawienie dostępu do informacji

Podsumowanie

KRRiT komentuje decyzję Sienkiewicza i mówi o wartościach demokratycznych.

W niniejszym artykule omówiono kontrowersyjną decyzję ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza o postawieniu w stan likwidacji strategicznych spółek mediów publicznych: Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Przedstawiono krytyczne stanowisko Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która uznała, że jest to działanie bezprawne, naruszające konstytucję i fundamenty demokracji.

Szczegółowo wyjaśniono, że decyzja ministra pozbawia media publiczne możliwości realizacji misji publicznej i ogranicza obywatelom dostęp do informacji. Ponadto KRRiT alarmuje, że likwidacja mediów zagraża bezpieczeństwu państwa, gdyż pozbawia system ochrony ludności w sytuacjach kryzysowych.

Przedstawiono również kontekst całej sprawy, a mianowicie fakt, że bezpośrednią przyczyną decyzji było zawetowanie przez prezydenta Andrzeja Dudę finansowania mediów publicznych na 2024 rok. Poinformowano także, że zdecydowana większość członków KRRiT nie poparła likwidacji mediów.

Podsumowując, w artykule wszechstronnie przeanalizowano kontrowersyjną i potępianą przez wiele środowisk decyzję ministra Sienkiewicza o likwidacji TVP, Polskiego Radia i PAP. Przedstawiono argumenty KRRiT uzasadniające bezprawność i szkodliwość tego kroku dla demokracji i bezpieczeństwa obywateli.

5 Podobnych Artykułów

  1. Skandal w Warszawie! Muzeum Polin z muralem oficera KBW!
  2. Ucieczka z systemu: Jak przełamać ograniczenia narzucone przez społeczeństwo
  3. Polacy żądają przedterminowych wyborów. Nowy sondaż zaskakujący.
  4. Doradczyni Dudy: Skandaliczne wydarzenia na Woronicza
  5. Wojownicze Żółwie Ninja: Zmutowany Chaos - zabawa dla małych i dużych
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Daniel Sobczak
Daniel Sobczak

Ekscytujący świat rozrywki i nowości filmowych. Na blogu dzielę się najświeższymi wiadomościami i ciekawostkami. Rozrywka to moja pasja, a informowanie to moje powołanie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły