Kurator Barbara Nowak grzmi po dymisji - Nowa minister krytykowana

Kurator Barbara Nowak grzmi po dymisji - Nowa minister krytykowana
Autor Kacper Baran
Kacper Baran18.12.2023 | 7 min.

Zdymisjonowana kurator Barbara Nowak nie zgadza się z decyzją minister edukacji Barbary Nowackiej. Nowa szefowa resortu edukacji spotkała się z krytyką byłej kuratorki podczas wywiadu, jaki Nowak udzieliła po konferencji Nowackiej. Barbara Nowak, która przez lata pełniła funkcję kuratora, budziła kontrowersje z powodu swoich skrajnie prawicowych poglądów. Między innymi krytykowała spektakl teatralny, a także szerzyła dezinformacje na temat szczepień przeciwko COVID-19.

Zdymisjonowana kurator nie zgadza się z decyzją

Była małopolska kurator oświaty Barbara Nowak skrytykowała decyzję o swojej dymisji. Nowak została odwołana ze stanowiska przez nową minister edukacji Barbarę Nowacką. Decyzja została ogłoszona podczas konferencji prasowej z udziałem minister Nowackiej oraz wojewody małopolskiego.

Nowa minister stwierdziła, że z dymisją Nowak "średniowiecze właśnie się skończyło". Jednak sama zainteresowana uważa, że została potraktowana niesprawiedliwie i bez należytego szacunku. Nowak przyznała, że po konferencji została wezwana po odbiór decyzji o dymisji. Otrzymała ją w czerwonej teczce, co skomentowała jako "rewolucja październikowa".

Kontrowersyjna kuratorka

Barbara Nowak od lat budziła kontrowersje z powodu swoich konserwatywnych i skrajnie prawicowych poglądów. Została mianowana na stanowisko kuratora w 2016 roku. Od razu zapowiedziała, że będzie promować w szkołach "wychowanie patriotyczne".

Jednak bardziej znana była z ostrych wypowiedzi w mediach społecznościowych. Noak założyła organizację dla katolickich nauczycieli, krytykowała reformy edukacji. Wielokrotnie szerzyła też dezinformacje naukowe, na przykład na temat szczepień przeciwko COVID-19.

Nowacka atakuje byłą kuratorkę po konferencji

Podczas wywiadu dla Radia Maryja, Barbara Nowak postanowiła skrytykować nową minister edukacji Barbarę Nowacką. Według byłej kurator, Nowacka rozpoczęła urzędowanie od "szkalowania" jej osoby i dorobku na stanowisku.

Teraz młodzieży ma być lepiej. Ma odpoczywać w domu, bo nie będzie miała żadnych zadań do odrabiania, nie będzie musiała chodzić na lekcje religii, jeżeli już to najwyżej na jedną. Odchudzona ma być podstawa programowa. Tymczasem to wszystko jest jednym wielkim kłamstwem.

Nowak zarzuciła Nowackiej ignorancję w sprawach prawa oświatowego i konkordatu ze Stolicą Apostolską. Stwierdziła też, że nowa minister "nie ma pojęcia", jak funkcjonuje system edukacji w Polsce.

Czytaj więcej: Krystyna Pawłowicz kieruje wezwanie do Bodnara w kwestii planów.

Nowak krytykuje nową minister edukacji

Barbara Nowak nie szczędziła ostrych słów pod adresem nowej szefowej Ministerstwa Edukacji i Nauki - Barbary Nowackiej. W wywiadzie radiowym, udzielonym po konferencji w sprawie jej dymisji, Nowak zarzuciła Nowackiej kłamstwa i manipulacje.

Według byłej małopolskiej kurator Nowacka celowo wprowadza opinię publiczną w błąd, obiecując ułatwienia w nauce i zmniejszenie wymagań dla uczniów. Tymczasem zdaniem Nowak są to jedynie puste slogany, które mają ukryć prawdziwe cele nowej minister.

Nowak zarzuciła też Nowackiej nieznajomość przepisów prawa oświatowego oraz konkordatu ze Stolicą Apostolską. Jej zdaniem, nowa minister nie rozumie, jak funkcjonuje system edukacji i podstawa programowa w polskich szkołach.

Długa lista kontrowersji

Barbara Nowak, pełniąca od 2016 roku funkcję kuratora oświaty, od dawna budziła kontrowersje. Regularnie zabierała głos w mediach na tematy światopoglądowe i edukacyjne, prezentując konserwatywne i skrajnie prawicowe opinie.

Nowak sprzeciwiała się na przykład edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej w szkołach. Szerzyła też dezinformacje naukowe na temat COVID-19 i szczepień. Jej działania spotykały się z krytyką liberalnych i lewicowych środowisk.

Kuratorka o prawicowych poglądach od lat budzi kontrowersje

Kurator Barbara Nowak grzmi po dymisji - Nowa minister krytykowana

Od czasu nominacji na stanowisko kuratora oświaty w 2016 roku, Barbara Nowak regularnie budziła kontrowersje. Prezentowała konserwatywne, często skrajnie prawicowe poglądy i opinie na temat edukacji oraz kwestii światopoglądowych.

Nowak sprzeciwiała się reformom programów nauczania, które uznała za zbyt liberalne. Domagała się większego nacisku na "wychowanie patriotyczne" w szkołach. Sprzeciwiła się także edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej.

Kontrowersje wzbudzały również jej wypowiedzi dotyczące pandemii COVID-19. Nowak podważała konieczność szczepień i stosowania obostrzeń sanitarnych. Za te słowa została skrytykowana przez lewicowe i liberalne środowiska.

Atak na spektakl teatralny

Jednym z głośniejszych incydentów z udziałem małopolskiej kurator była jej krytyka spektaklu "Dziady" w Teatrze im. Słowackiego. Nowak nazwała sztukę "haniebną" i stwierdziła, że jest ona wykorzystywana do "politycznej walki" z rządem.

Wypowiedź Nowak przyniosła efekt odwrotny do zamierzonego - zainteresowanie spektaklem gwałtownie wzrosło. Kuratorka została posądzona o ograniczanie wolności artystycznej i cenzurę prewencyjną.

Barbara Nowak o "haniebnym" spektaklu teatralnym

Jednym z licznych kontrowersyjnych zachowań Barbary Nowak było publiczne skrytykowanie spektaklu teatralnego "Dziady" wystawianego w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie. Nowak nazwała sztukę "haniebną" i oskarżyła twórców o wykorzystywanie jej do celów politycznych.

W mojej ocenie haniebne jest używanie dzieła wieszcza A. Mickiewicza dla celów politycznej walki współczesnej opozycji antyrządowej z polską racją stanu – napisała kuratorka na Twitterze.

Wypowiedź Nowak spotkała się ze zdecydowaną krytyką środowisk artystycznych i wolnościowych. Zarzucono jej próbę ograniczenia wolności twórczej i nawoływanie do cenzury prewencyjnej. Paradoksalnie, zainteresowanie spektaklem po słowach kurator gwałtownie wzrosło.

Kurator szerzyła dezinformacje na temat szczepień

Kontrowersyjna kuratorka małopolska szerzyła także szkodliwe dezinformacje i teorie spiskowe na inne tematy. Przykładowo, na początku 2022 roku Barbara Nowak zamieściła w mediach społecznościowych wpisy podważające skuteczność i bezpieczeństwo szczepień przeciwko COVID-19.

Szczepionki przeciw SARS-CoV-2 nazwała "eksperymentem", a osoby zachęcające do szczepień "eksperymentatorami". Jej wypowiedzi spotkały się z potępieniem ze strony lekarzy, ekspertów i polityków. Minister zdrowia złożył nawet zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie.

2016 Nominacja na kuratora oświaty
2021 Atak na spektakl "Dziady"
2022 Szerzenie dezinformacji o szczepieniach

Działania i wypowiedzi Barbary Nowak od dawna wzbudzały ogromne kontrowersje. Przez ponad 6 lat kadencji wielokrotnie sprzeciwiała się reformom oświaty, edukacji liberalnej i antydyskryminacyjnej. Atakowała przeciwników politycznych, strasząc rzekomą "ideologią LGBT" i "rewolucją obyczajową".

Podsumowanie

W artykule omówiłem kulisy dymisji kontrowersyjnej małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak. Nowa minister edukacji Barbara Nowacka zdymisjonowała Nowak ze skutkiem natychmiastowym podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Decyzja wywołała oburzenie samej zainteresowanej, która ostro skrytykowała minister w wywiadzie radiowym.

Przybliżyłem sylwetkę Barbary Nowak - od lat budziła ona kontrowersje z powodu konserwatywnych, często skrajnie prawicowych poglądów. Omówiłem najgłośniejsze kontrowersyjne wypowiedzi i działania byłej kurator, między innymi atak na spektakl teatralny czy szerzenie fake newsów na temat COVID-19 i szczepień.

Starałem się obiektywnie przedstawić argumenty obu stron tego sporu. Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy Barbary Nowak mają ciekawe, choć skrajne opinie na temat jej dymisji. Dla jednych to słuszna i spóźniona decyzja, dla drugich - polityczna zemsta i atak na wolność słowa.

Mam nadzieję, że artykuł pozwolił Ci lepiej zrozumieć tę głośną sprawę oraz poznać jej kulisy i kontekst. Jeśli masz jakieś uwagi, chętnie je przyjmę w komentarzach. Dziękuję za przeczytanie mojego tekstu i zapraszam do dalszej dyskusji!

5 Podobnych Artykułów

  1. Skandal w Warszawie! Muzeum Polin z muralem oficera KBW!
  2. Polacy żądają przedterminowych wyborów. Nowy sondaż zaskakujący.
  3. Duda odrzucił ustawę okołobudżetową. Kontrowersje z Mastalerekiem.
  4. Wojownicze Żółwie Ninja: Zmutowany Chaos - zabawa dla małych i dużych
  5. Hołownia w Gazeta.pl: Putin przygotowuje się do odbudowy wojska.
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Kacper Baran
Kacper Baran

Jako pasjonujący bloger, podzielam z czytelnikami moją miłość do światów filmowych, serialowych, kulinarnych oraz zdrowotnych. Zapraszam do podróży poprzez recenzje, opowieści i przepisy, odkrywając smaki, miejsca i tajemnice. Znajdziesz tu moją autorską perspektywę na te tematy, wzbogaconą unikalnymi spostrzeżeniami i inspiracjami.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły