Wygrana Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich w 2020 roku była niezwykle wartościowa ze względu na ówczesne okoliczności. Prezydent podkreślił jednak, że już wcześniej, w 2015 roku pokonał urzędującego prezydenta Bronisława Komorowskiego, mimo iż media w większości były po stronie Platformy Obywatelskiej. Tym razem Andrzej Duda zmierzył się z Małgorzatą Kidawą-Błońską i Rafałem Trzaskowskim z PO. Prezydent nie ujawnił swoich planów na przyszłość, ale zapewnił, że doświadczenie zdobyte podczas prezydentury na pewno mu się przyda.
Zwycięstwo nad Komorowskim w 2015 roku
Andrzej Duda podkreślił, że jego zwycięstwo w wyborach prezydenckich w 2015 roku nad urzędującym wówczas prezydentem Bronisławem Komorowskim było niezwykle wartościowe. Duda nazwał Komorowskiego "hegemonem", mając na myśli dominującą pozycję, jaką ten zajmował.
Ówczesna sytuacja medialna była kompletnie inna niż podczas ostatnich wyborów prezydenckich w 2020 roku. W 2015 roku zdecydowana większość mediów opowiadała się po stronie Bronisława Komorowskiego i popieranej przez niego Platformy Obywatelskiej. Tylko nieliczne, małe media polskie sprzyjały Andrzejowi Dudzie z Prawa i Sprawiedliwości.
Mimo tej niekorzystnej sytuacji Andrzej Duda zdołał pokonać urzędującego prezydenta i zapisać na swoim koncie niezwykle cenny sukces wyborczy. Świadczy to o sile jego kampanii i przekonaniu do niego wyborców, którzy zdecydowali się zagłosować na Dudę, mimo dominacji mediów głównego nurtu po stronie Komorowskiego.
Wpływ telewizji publicznej na wygraną w 2020 roku
Inaczej wyglądała sytuacja podczas kolejnych wyborów prezydenckich w 2020 roku, kiedy Andrzej Duda ubiegał się o reelekcję. Tym razem po jego stronie opowiedziały się media publiczne, co mogło przyczynić się do jego zwycięstwa.
Dziennikarze Krzysztof Stanowski i Robert Mazurek zasugerowali, że zwycięstwo Dudy było wspomagane przez telewizję publiczną, która otwarcie go popierała i krytykowała jego konkurentów z Platformy Obywatelskiej - Małgorzatę Kidawę-Błońską i Rafała Trzaskowskiego. Andrzej Duda nie zaprzeczył, że mogło tak być.
Pokonanie Kidawy-Błońskiej i Trzaskowskiego
Prezydent podkreślił natomiast, że w wyborach w 2020 roku tak naprawdę zmierzył się z dwoma kandydatami Platformy Obywatelskiej. Najpierw była to Małgorzata Kidawa-Błońska, która jednak wycofała się z wyścigu prezydenckiego po przełożeniu terminu wyborów z powodu pandemii.
Platforma Obywatelska wystawiła wówczas nowego kandydata - prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Andrzej Duda stwierdził więc, że pokonał "sztafetę kandydatów" PO. Z jego słów można wywnioskować, że nie obawiał się żadnego z tych kandydatów i poradziłby sobie z każdym z nich.
Prezydent podkreślił jednak, że już wcześniej, w 2015 roku pokonał urzędującego prezydenta Bronisława Komorowskiego, mimo iż media w większości były po stronie Platformy Obywatelskiej.
Czytaj więcej: Pierwsze posiedzenie Sejmu trwa: Hołownia mówił o najważniejszym zadaniu
Plany Andrzeja Dudy po prezydenturze
Dziennikarze Krzysztof Stanowski i Robert Mazurek zapytali także Andrzeja Dudę o plany na czas po zakończeniu prezydentury. Duda nie chciał konkretnie zdradzać swoich planów zawodowych, ale zapewnił, że na pewno sobie poradzi.
Prezydent stwierdził, że cenne doświadczenie zdobyte podczas dwóch kadencji na stanowisku głowy państwa na pewno będzie umiał w przyszłości dobrze wykorzystać. Można przypuszczać, że Andrzej Duda pozostanie aktywny politycznie lub skupi się na działalności społecznej albo biznesowej.
Podsumowanie prezydenckiej kariery
Andrzej Duda może uznać swoją prezydencką karierę za bardzo udaną. Udało mu się dwukrotnie wygrać wybory prezydenckie - w 2015 i 2020 roku. Za każdym razem pokonał kandydata lub kandydatów Platformy Obywatelskiej, dla której urząd prezydenta był celem nie do zrealizowania przez dwie kadencje z rzędu.
Sukces Andrzeja Dudy buduje jego pozycję jednego z najważniejszych polityków z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w ostatnich latach. Po zakończeniu prezydentury Duda najprawdopodobniej nadal będzie odgrywał znaczącą rolę na polskiej scenie politycznej.
Podsumowanie
W artykule przedstawiono sukcesy wyborcze Andrzeja Dudy. Pokonał on w wyborach prezydenckich w 2015 roku urzędującego wówczas prezydenta Bronisława Komorowskiego, mimo że zdecydowana większość mediów opowiadała się po stronie Komorowskiego. Pięć lat później Duda ponownie zwyciężył, tym razem mając po swojej stronie media publiczne. Tym samym pokonał "sztafetę" kandydatów Platformy Obywatelskiej - najpierw Małgorzatę Kidawę-Błońską, a następnie Rafała Trzaskowskiego.
Andrzej Duda nie ujawnił planów na okres po zakończeniu prezydentury. Zapewnił jednak, że cenne doświadczenie zdobyte na stanowisku głowy państwa na pewno pozwoli mu odnieść dalsze sukcesy zawodowe. Można przypuszczać, że Duda nadal będzie aktywny politycznie lub skupi się na działalności społecznej bądź biznesowej.
Podsumowując, prezydencką karierę Andrzeja Dudy można uznać za bardzo udaną. Dwukrotne zwycięstwo w wyborach i pokonanie kandydatów głównej siły opozycyjnej - Platformy Obywatelskiej - buduje pozycję Dudy jako jednego z najważniejszych polityków Prawa i Sprawiedliwości ostatnich lat.
Mam nadzieję, że podsumowanie najważniejszych informacji zawartych w artykule pozwoliło Ci, drogi Czytelniku, zapoznać się z sukcesami wyborczymi Andrzeja Dudy i Jego planami na przyszłość po zakończeniu prezydentury.