Duda zaskakująco ogłasza szczegóły dotyczące Rady Gabinetowej na temat ogromu nieprawidłowości podczas rządów PiS

Duda zaskakująco ogłasza szczegóły dotyczące Rady Gabinetowej na temat ogromu nieprawidłowości podczas rządów PiS
Autor Elwira Jasińska
Elwira Jasińska6 lutego 2024 | 5 min

Duda zaskakująco ogłasza szczegóły dotyczące Rady Gabinetowej na temat ogromu nieprawidłowości podczas rządów PiS. Podczas nadchodzącego posiedzenia Rady Gabinetowej 13 lutego prezydent Andrzej Duda ma dowiedzieć się o szokujących informacjach, które rząd PiS ukrywał przed nim przez lata. Chodzi o liczne nieprawidłowości i nadużycia dotyczące inwestycji realizowanych przez poprzedni gabinet. Po audycie kontrolnym nie wykluczone jest nawet złożenie zawiadomienia do prokuratury. Tymczasem premier Tusk proponuje, aby transmitować obrady Rady Gabinetowej na żywo w mediach dla pełnej przejrzystości.

Ogrom nieprawidłowości dotyczących inwestycji

Podczas nadchodzącej Rady Gabinetowej 13 lutego prezydent Andrzej Duda ma się dowiedzieć o ogromie nieprawidłowości dotyczących inwestycji realizowanych przez poprzedni rząd Prawa i Sprawiedliwości. Jak ujawnił minister Robert Biedroń, chodzi o liczne nadużycia, które przez lata były ukrywane przed prezydentem.

Biedroń określił te nieprawidłowości mianem "ogromu" i dotyczą one kluczowych inwestycji infrastrukturalnych, w tym budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Dokładne informacje na ten temat mają zostać przedstawione prezydentowi Dudzie podczas posiedzenia Rady Gabinetowej 13 lutego.

Jak stwierdził Biedroń, ministrowie poprzedniego rządu PiS "ukrywali te informacje przed prezydentem przez długie lata". Teraz, po objęciu władzy przez nowy gabinet, prezydent ma w końcu dowiedzieć się o nieprawidłowościach dotyczących inwestycji za rządów Zjednoczonej Prawicy.

Śledztwo i audyt

Sprawa jest na tyle poważna, że rozważane jest wszczęcie śledztwa prokuratorskiego w tej sprawie. Jednak najpierw zostanie przeprowadzony audyt dotyczący wspomnianych inwestycji. Minister Biedroń zaznaczył, że po jego zakończeniu z dużym prawdopodobieństwem zostanie złożone zawiadomienie do prokuratury.

Widać więc, że sprawa nieprawidłowości przy realizacji strategicznych inwestycji infrastrukturalnych ma dużą wagę. Nic dziwnego, że nowy rząd chce jak najszybciej poinformować o niej prezydenta i rozliczyć poprzedników.

Prezydent dowie się o faktach ukrywanych przed nim

Jak już wspomniano, kluczowym elementem sprawy jest to, że prezydent Duda przez lata nie był informowany o licznych nieprawidłowościach przy realizacji inwestycji za rządów PiS. Ówczesny gabinet ukrywał przed głową państwa kompromitujące fakty.

Dopiero po dojściu do władzy nowego rządu prezydent dowie się prawdy na temat nadużyć, których dopuszczano się przy wielkich projektach infrastrukturalnych w latach 2015-2023.

Prezydent Duda z pewnością nie był świadomy rozmiaru nieprawidłowości, jakie miały miejsce za rządów partii, która go wspierała. W tej sytuacji reakcja prezydenta może okazać się kluczowa dla dalszego rozwoju wypadków w tej głośnej sprawie.

Konsekwencje dla winnych

Ujawnienie tych faktów przed prezydentem to dopiero początek. Później mają być wyciągnięte konsekwencje wobec osób odpowiedzialnych.

Jak stwierdził minister Biedroń, jeśli po audycie okaże się to konieczne, sprawa zostanie skierowana do prokuratury. A to oznacza, że poszczególne osoby z obozu władzy mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności.

Innymi słowy, ukrywanie tych faktów przed prezydentem może mieć dla nich poważne skutki. Niewykluczone, że za te działania będą musieli odpowiedzieć karnie.

Czytaj więcej: Marszałek Sejmu: komunikaty i proste decyzje Kamińskiego i Wąsika

Propozycja transmisji Rady Gabinetowej na żywo

W kontekście ujawnienia tych faktów pojawił się także pomysł, by transmitować obrady Rady Gabinetowej w mediach. Zaproponował to były premier Donald Tusk.

Byłbym bardzo usatysfakcjonowany, żeby nie było jakichś domysłów, jakby ta Rada Gabinetowa była "live" we wszystkich telewizjach, to moim zdaniem wszystko byłoby jasne, o co chodzi, kto, o czym debatuje i rozmawia - powiedział Tusk.

Pomysł ten spotkał się z pozytywnym odzewem ze strony polityków opozycji. Transmisja na żywo z obrad Rady Gabinetowej zwiększyłaby transparentność całego procesu.

Pozwoliłoby to opinii publicznej na bieżąco śledzić, jak przebiega przedstawianie prezydentowi faktów na temat nieprawidłowości, które przez lata były przed nim ukrywane.

Stanowisko prezydenta

Ostateczną decyzję w sprawie ewentualnej transmisji podejmie prezydent Andrzej Duda jako gospodarz Rady Gabinetowej. Na razie nie zajął jednoznacznego stanowiska w tej sprawie.

Warto jednak przypomnieć, że prezydent już wcześniej opowiadał się za jak największą transparentnością życia publicznego. Być może zatem skłoni się ku propozycji Tuska i wyrazi zgodę na transmisję.

Podsumowanie

Duda zaskakująco ogłasza szczegóły dotyczące Rady Gabinetowej na temat ogromu nieprawidłowości podczas rządów PiS

W artykule omówiono kwestię planowanego ujawnienia przed prezydentem Dudą ogromu nieprawidłowości dotyczących inwestycji realizowanych za rządów PiS. Jak podkreślono, mają to być szokujące i zaskakujące informacje, o których prezydent nie wiedział, bo były one ukrywane. Dotyczą one licznych nadużyć przy realizacji kluczowych projektów infrastrukturalnych.

Zapowiedziano, że te fakty zostaną przedstawione prezydentowi 13 lutego podczas Rady Gabinetowej. Jest mowa o możliwości późniejszego skierowania sprawy do prokuratury i wszczęcia postępowania karnego przeciwko konkretnym osobom. Tusk zasugerował nawet, by transmitować obrady Rady Gabinetowej w telewizji dla zwiększenia transparentności.

Przedstawiono zarys całej sprawy, a także potencjalne scenariusze dalszego jej rozwoju. Podkreślono przede wszystkim wagę faktu, że prezydent Duda ma się w końcu dowiedzieć o ukrywanych przed nim informacjach i zakresie nieprawidłowości z czasów rządów PiS.

Całość brzmi naprawdę poważnie i intrygująco. Nic dziwnego, że opinia publiczna z zainteresowaniem wyczekuje zapowiadanych rewelacji i decyzji, jakie zostaną podjęte w tej głośnej sprawie przez nowe władze.

5 Podobnych Artykułów

  1. Skandal w Warszawie! Muzeum Polin z muralem oficera KBW!
  2. Ucieczka z systemu: Jak przełamać ograniczenia narzucone przez społeczeństwo
  3. Sprawa syna posłanki Filiks. KRRiT nie ukarze Radia Szczecin i TVP Info. Podłość.
  4. Doradczyni Dudy: Skandaliczne wydarzenia na Woronicza
  5. Wojownicze Żółwie Ninja: Zmutowany Chaos - zabawa dla małych i dużych
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Elwira Jasińska
Elwira Jasińska

Jako pełna pasji blogerka, zapraszam Cię w świat emocji, gdzie filmy i seriale to moje drugie "ja". Wprowadzę Cię w kulinarne uniesienia, podróżnicze morskie fale oraz troskę o zdrowie. Razem odkryjmy magię kina, smaku i dalekich miejsc, z nutką troski o dobre samopoczucie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły