Maciej Wąsik sfotografowany w oknie więzienia. Co się stało?

Maciej Wąsik sfotografowany w oknie więzienia. Co się stało?
Autor Kacper Baran
Kacper Baran15.01.2024 | 4 min.

Maciej Wąsik, były wiceszef CBA, został niedawno skazany na 2 lata więzienia wraz z Mariuszem Kamińskim za działania operacyjne w tzw. aferze gruntowej. Politycy trafili do zakładów karnych, ale ich sprawa wzbudza kontrowersje. W niedzielę przed więzieniem, gdzie przebywa Wąsik, odbył się protest w ich obronie z udziałem m.in. europosłanki Anny Fotygi. Padły hasła o "więźniach politycznych". W pewnym momencie Wąsik pokazał się w oknie, co uchwycił fotoreporter.

Protest przed więzieniem

Przed Zakładem Karnym w Przytułach Starych, gdzie przebywa skazany za aferę gruntową były wiceszef CBA Maciej Wąsik, odbył się protest w jego obronie. Udział w nim wzięła m.in. europosłanka Anna Fotyga.

- Dzisiaj wszystkie nasze myśli są z Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem. Jesteśmy z wami i będziemy tutaj codziennie. Nie spoczniemy, póki nie zostaniecie uwolnieni - mówiła Fotyga.

Więźniowie polityczni

- Pamiętajcie, że oni są więźniami politycznymi - stwierdziła europosłanka. Jej zdaniem Kamiński i Wąsik to "bohaterowie" i "kryształowo uczciwi ludzie".

- Ścigali przestępców, niezależnie od ich roli, pozycji. Ścigali ludzi na najwyższych poziomach elit politycznych i życia publicznego - dodała.

Przypomnijmy, że to, iż polityk siedzi w więzieniu, nie oznacza automatycznie, że staje się więźniem politycznym. Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali aresztowani na podstawie prawomocnego wyroku sądu.

Fotoreporter uchwycił Wąsika w oknie

Manifestujący mieli ze sobą biało-czerwone flagi, skandowali hasła: "uwolnić więźniów politycznych", "będzie kara dla Bodnara" czy "ruda wrona orła nie pokona".

Jak podaje Onet, powołując się na PAP, demonstranci skandowali też słowa "jesteśmy z tobą" skierowane do Macieja Wąsika. W pewnym momencie były wiceszef CBA pojawił się w oknie zakładu karnego, co uchwycił fotoreporter Polskiej Agencji Prasowej.

Czytaj więcej: Posłowie i pracownicy opuszczają Sejm. Dostali dwie godziny. Twierdza.

Prezydent wszczął postępowanie ułaskawieniowe

Politycy Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali w grudniu skazani prawomocnym wyrokiem na 2 lata więzienia za działania operacyjne w związku z aferą gruntową.

Obaj kwestionowali orzeczenie, powołując się na wydane w 2015 roku prezydenckie ułaskawienie. Zostali zatrzymani we wtorek wieczorem podczas pobytu w Pałacu Prezydenckim i po krótkim pobycie w areszcie trafili do zakładów karnych.

W czwartek prezydent Andrzej Duda wszczął postępowanie ułaskawieniowe wobec obu polityków PiS.

Afera gruntowa i wyrok 2 lat więzienia

Maciej Wąsik sfotografowany w oknie więzienia. Co się stało?

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali skazani na 2 lata więzienia za działania operacyjne w związku z tak zwaną aferą gruntową. Chodzi o nielegalną inwigilację agenta CBA Wojciecha J. i konkubiny jednego ze świadków koronnych Macieja M.

Grudzień 2022 Prawomocny wyrok 2 lat więzienia
3 stycznia 2023 Zatrzymanie i osadzenie w zakładzie karnym

Politycy kwestionowali orzeczenie, powołując się na ułaskawienie z 2015 r. Jednak Sąd Najwyższy uznał je za bezskuteczne, bo ułaskawienie nie obejmowało orzeczonej wobec Kamińskiego kary 3 lat pozbawienia praw publicznych.

Sprawa ma zatem swój finał w postaci bezwzględnej kary 2 lat pozbawienia wolności dla obu polityków PiS.

Podsumowanie

W powyższym artykule omówiono protest, który odbył się przed więzieniem, gdzie osadzono skazanych polityków PiS. Udział wzięła w nim m.in. europosłanka Anna Fotyga. Padły hasła o "więźniach politycznych", a sam Maciej Wąsik pokazał się w oknie, co uchwycił fotoreporter.

Poruszono także temat postępowania ułaskawieniowego, które wszczął prezydent Andrzej Duda wobec Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Politycy zostali skazani na 2 lata więzienia za aferę gruntową i obaj trafili do zakładów karnych, mimo że wcześniej powoływali się na ułaskawienie z 2015 roku.

Przedstawiono okoliczności skazania obu prominentnych polityków PiS - m.in. to, że zostali zatrzymani podczas wizyty w Pałacu Prezydenckim, a potem osadzeni w więzieniu. Cała sprawa ma znamiona politycznej, budzi wiele kontrowersji i protestów zwolenników.

Podsumowując, artykuł opisuje protesty w obronie Kamińskiego i Wąsika, zakończone prawomocnym wyrokiem 2 lat więzienia za aferę gruntową mimo prób ułaskawienia przez prezydenta Dudę.

5 Podobnych Artykułów

  1. Skandal w Warszawie! Muzeum Polin z muralem oficera KBW!
  2. Polacy żądają przedterminowych wyborów. Nowy sondaż zaskakujący.
  3. Doradczyni Dudy: Skandaliczne wydarzenia na Woronicza
  4. Wojownicze Żółwie Ninja: Zmutowany Chaos - zabawa dla małych i dużych
  5. Początek politycznego trzęsienia ziemi przed komisją śledczą ds. wyborów kopertowych
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Kacper Baran
Kacper Baran

Jako pasjonujący bloger, podzielam z czytelnikami moją miłość do światów filmowych, serialowych, kulinarnych oraz zdrowotnych. Zapraszam do podróży poprzez recenzje, opowieści i przepisy, odkrywając smaki, miejsca i tajemnice. Znajdziesz tu moją autorską perspektywę na te tematy, wzbogaconą unikalnymi spostrzeżeniami i inspiracjami.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły