Tusk miażdży Kaczyńskiego za Fundusz Sprawiedliwości. Zaskoczy cię ta ostra reakcja!

Tusk miażdży Kaczyńskiego za Fundusz Sprawiedliwości. Zaskoczy cię ta ostra reakcja!
Autor Daniel Sobczak
Daniel Sobczak25 maja 2024 | 4 min

Uwaga, czytelniku! Donald Tusk uderzył znowu w Jarosława Kaczyńskiego. Tym razem chodzi o głośną aferę związaną z Funduszem Sprawiedliwości. Były premier nie przebierał w słowach, krytykując prezesa PiS za nieprawidłowości wokół tej instytucji. Czy ta ostra reakcja Tuska cię zaskoczy? Przeczytaj więcej i przekonaj się sam.

Tusk ostro atakuje Kaczyńskiego ws. Funduszu Sprawiedliwości

Były premier Donald Tusk nie pozostawił suchej nitki na działaniach prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego związanych z Funduszem Sprawiedliwości. W ostrych słowach skrytykował lidera partii rządzącej za nieprawidłowości wokół tej instytucji, które ostatnio wyszły na jaw. Ta sytuacja tylko pogłębia prawną kontrowersję wokół Funduszu Sprawiedliwości i przyczynia się do narastającej polskiej sytuacji politycznej.

Tusk opublikował w mediach społecznościowych wpis, w którym bezlitośnie zaatakował Kaczyńskiego za sprawę Funduszu Sprawiedliwości. Były szef Rady Europejskiej nie oszczędził byłego premiera, zarzucając mu m.in. drastyczny upadek wartości i ideałów. Tego rodzaju komentarze polityczne Tuska pokazują, że napięcie między obozami rządzącym a opozycyjnym wcale nie maleje.

W ogniu krytyki znalazła się przede wszystkim sprawa rzekomych nacisków polityków na decyzje, komu przyznawać środki z Funduszu Sprawiedliwości. Te rewelacje potwierdzają wcześniejsze zarzuty opozycji o możliwej stronniczości i upolitycznieniu tej instytucji przez obóz władzy.

Nagrania pokazują nepotyzm i korupcję wokół Funduszu

Bezpośrednią przyczyną ostrych słów Tuska pod adresem Kaczyńskiego są nagrania ujawnione przez media. Wynika z nich, że ustalenia co do beneficjentów Funduszu Sprawiedliwości zapadały jeszcze przed ogłoszeniem konkursów. Co więcej, proces ten miał być sterowany przez polityków partii współrządzącej, Suwerennej Polski.

To kolejny cios wymierzony w wiarygodność Funduszu Sprawiedliwości, który ma być narzędziem wsparcia dla ofiar przestępstw. Tymczasem z doniesień medialnych wynika, że przy przyznawaniu środków brano pod uwagę nie tylko kryteria merytoryczne, ale również powiązania partyjne i polityczne.

Tego typu proceder, jeśli zostanie potwierdzony, bez wątpienia będzie można nazwać nepotyzmem i korupcją. Eksperci zwracają również uwagę, że takie postępowanie kompletnie dyskredytuje ideę stojącą za Funduszem Sprawiedliwości, opartą na uczciwym i transparentnym podziale środków.

  • Nagrania ujawniły możliwość faworyzowania osób powiązanych politycznie
  • Decyzje o przyznaniu środków mogły zapadać przed konkursami
  • Proceder ten można nazwać nepotyzmem i korupcją wokół Funduszu

Czytaj więcej: Kulisy zatrzymania Kamińskiego i Wąsika: Duda był na spotkaniu

NIK i prokuratura rozpoczynają kontrolę Funduszu Sprawiedliwości

Zdjęcie Tusk miażdży Kaczyńskiego za Fundusz Sprawiedliwości. Zaskoczy cię ta ostra reakcja!

W świetle wstrząsających rewelacji, konieczne było pilne zbadanie całej sytuacji przez odpowiednie organy państwowe. W poniedziałek 27 maja rozpoczęła się kontrola Najwyższej Izby Kontroli (NIK) w Funduszu Sprawiedliwości. Do prowadzenia czynności dochodzeniowych została także włączona prokuratura.

Prezes NIK Marian Banaś zapowiedział, że będzie to już druga kontrola tej instytucji. Przyznał również, że wyniki wcześniejszej inspekcji z 2021 roku nie doczekały się finalnych działań ze strony prokuratury kierowanej przez Zbigniewa Ziobrę.

Tym razem kontrola NIK ma być przeprowadzona ze wsparciem Krajowej Administracji Skarbowej oraz prokuratury. Ma to dać pełny obraz sytuacji wokół Funduszu Sprawiedliwości, w tym ustalić ewentualne przestępstwa natury finansowej czy nadużycia. Całość ma finalnie wykazać, czy doszło do nielegalnych działań, które będzie trzeba zakwalifikować jako przestępcze.

Kwestia Funduszu Sprawiedliwości nie tylko pogrąża polski rząd w kolejnej aferze, ale także podgrzewa napięcia na polskiej scenie politycznej. Zapowiadane gruntowne kontrole i dochodzenia będą kolejnym źródłem ostrych starć między obozem władzy a opozycją.

Najczęstsze pytania

Fundusz Sprawiedliwości to instytucja powołana przez polski rząd w 2017 roku, mająca na celu wsparcie finansowe i pomoc ofiarom przestępstw. Środki na ten cel pochodzą m.in. z grzywien, nawiązek sądowych oraz części dochodów Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych.

Pojawiły się doniesienia, że przy przyznawaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości brano pod uwagę nie tylko kryteria merytoryczne, ale również powiązania partyjne i polityczne wnioskodawców. To budzi podejrzenia o nepotyzm i korupcję wokół tej instytucji.

Kluczowym dowodem są nagrania byłego dyrektora departamentu Funduszu Sprawiedliwości, na których słychać, że ustalenia co do przyznawania środków zapadały jeszcze przed ogłoszeniem konkursów i były sterowane przez polityków partii Suwerenna Polska.

Głośną krytyką działań związanych z Funduszem Sprawiedliwości podzielił się były premier Donald Tusk, który ostro zaatakował prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Tusk zarzucił mu m.in. drastyczny upadek wartości i ideałów w kontekście tej sprawy.

W poniedziałek 27 maja rozpoczęła się kontrola Najwyższej Izby Kontroli w Funduszu Sprawiedliwości, prowadzona także we współpracy z Krajową Administracją Skarbową i prokuraturą. Celem jest zbadanie ewentualnych nieprawidłowości i przestępstw finansowych.

5 Podobnych Artykułów

  1. Skandal w Warszawie! Muzeum Polin z muralem oficera KBW!
  2. Ucieczka z systemu: Jak przełamać ograniczenia narzucone przez społeczeństwo
  3. Sprawa syna posłanki Filiks. KRRiT nie ukarze Radia Szczecin i TVP Info. Podłość.
  4. Doradczyni Dudy: Skandaliczne wydarzenia na Woronicza
  5. Wojownicze Żółwie Ninja: Zmutowany Chaos - zabawa dla małych i dużych
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Daniel Sobczak
Daniel Sobczak

Ekscytujący świat rozrywki i nowości filmowych. Na blogu dzielę się najświeższymi wiadomościami i ciekawostkami. Rozrywka to moja pasja, a informowanie to moje powołanie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły