10 najlepszych thrillerów psychologicznych ostatnich lat

10 najlepszych thrillerów psychologicznych ostatnich lat
Autor Daniel Sobczak
Daniel Sobczak30.08.2023 | 4 min.

Thrillery psychologiczne to jeden z najbardziej intrygujących i przerażających gatunków literackich. Autorzy tych książek potrafią w mistrzowski sposób budować napięcie, prowadzić grę z czytelnikiem i zaskakiwać nieoczekiwanymi zwrotami akcji. Ostatnie lata przyniosły całą falę świetnych thrillerów psychologicznych, które zachwyciły czytelników i krytyków. W niniejszym artykule przedstawiamy zestawienie 10 najlepszych thrillerów psychologicznych ostatnich lat, które koniecznie trzeba przeczytać.

Co to jest thriller psychologiczny?

Charakterystyka gatunku

Thriller psychologiczny to odmiana thrillera, w której szczególną rolę odgrywa psychika bohaterów. Kluczowym elementem jest tutaj gra z umysłem czytelnika - autor prowadzi intrygę w taki sposób, by wprowadzać w błąd, zmylić trop, zasiać niepewność co do motywów i zachowań postaci. Bohaterowie thrillerów psychologicznych często mają mroczne tajemnice, skrywane pragnienia i obsesje. Akcja thrillerów psychologicznych rozgrywa się głównie w umyśle głównego bohatera.

Najważniejsze cechy

Do najważniejszych cech thrillerów psychologicznych zaliczamy: budowanie napięcia i niepewności, zagmatwana fabuła z licznymi zwrotami akcji, skupienie na psychice i motywacjach postaci, elementy tajemnicy i grozy, Cliffhangery na końcu rozdziałów. Dobry thriller psychologiczny trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

Ulubione motywy i tematy

Ulubionymi motywami thrillerów psychologicznych są: seryjni mordercy, psychopaci i socjopaci, manipulacja, gaslighting, zagadki kryminalne, traumy i urazy z przeszłości postaci, motyw "kota i myszy" w pościgu za przestępcą, motyw alter ego i podwójnej tożsamości.

Najlepsi twórcy thrillerów psychologicznych

Stephen King - mistrz horroru i thrillera

Stephen King jest autorem kultowych thrillerów takich jak "Skazani na Shawshank", "Carrie", "Lśnienie" i wielu innych. Jego książki często zawierają wątki psychologiczne, a bohaterami są intrygujące, mroczne postacie. King jest mistrzem w budowaniu napięcia.

Gillian Flynn - autorka przebojów takich jak "Zaginiona dziewczyna"

Gillian Flynn zdobyła rozgłos thrillerami "Zaginiona dziewczyna", "Ostre przedmioty" i "Mroczne zakamarki". Jej książki cechuje znakomite prowadzenie intrygi, nieoczekiwane zwroty akcji i przewrotna charakteryzacja postaci.

Paula Hawkins - twórczyni hitu "Dziewczyna z pociągu"

Paula Hawkins zyskała międzynarodową sławę dzięki świetnie napisanemu thrillerowi "Dziewczyna z pociągu". Jej książki pełne są tajemnic, kłamstw i zaskakujących zwrotów akcji. Hawkins z mistrzowskim wręcz kunsztem buduje atmosferę niepewności.

10 wybitnych thrillerów psychologicznych ostatnich lat

Milczenie owiec Thomasa Harrisa

Kultowa powieść z genialną kreacją Hannibala Lectera. Psychopatyczny seryjny morderca toczy przerażającą grę z agentem FBI. Jeden z najlepszych thrillerów psychologicznych w historii.

Zaginiona dziewczyna Gillian Flynn

Wyśmienity, wciągający od pierwszej strony thriller z zagadką kryminalną w tle. Gillian Flynn mistrzowsko prowadzi intrygę, nie pozwalając czytelnikowi się znudzić.

Pamięć od nowa S.J. Watsona

Fascynująca opowieść o kobiecie, która budzi się ze amnezji i próbuje odtworzyć swoją przeszłość. Watson buduje absurdalne wręcz napięcie i niesamowicie zaskakuje zakończeniem.

Thrillery z nieoczekiwanym zakończeniem

10 najlepszych thrillerów psychologicznych ostatnich lat

Nigdzie Dennis Lehane

Zagadka zaginięcia dwójki rodzeństwa w tle zawiłej intrygi rodzinnej. Lehane znakomicie stopniuje napięcie, a zakończenie zwala z nóg.

W sieci kłamstw Riley Sager

Wielowątkowy thriller z zaskakującą puentą. Sager potrafi wprawić czytelnika w kompletne osłupienie na ostatnich stronach.

Dziewczyna przed tobą J.P. Delaney

Mroczna opowieść o obsesji i manipulacji z zakończeniem, którego nie sposób się spodziewać. Delaney znakomicie bawi się z czytelnikiem.

Mroczne historie z psychopatycznymi bohaterami

Ty Caroline Kepnes

Przerażająca historia opętania, kontroli i stalkingu. Psychopatyczny Joe Goldberg wciąga czytelnika w swój obłędny świat manipulacji.

Ubaw mnie do śmierci Jeffery Deaver

Genialny thriller kryminalny z nieuchwytnym seryjnym mordercą w roli głównej. Deaver stworzył prawdziwie przerażającą postać zabójcy.

Bez skrupułów Karin Slaughter

Mroczna historia seryjnego mordercy i policyjnego pościgu. Slaughter z mistrzostwem kreśli portret psychopatycznego zabójcy.

Ekranizacje, które przeraziły widzów

Milczenie owiec - film na podstawie książki

Kultowy film z genialną rolą Anthony'ego Hopkinsa jako Hannibala Lectera. Przerażający i fascynujący zarazem.

Zaginiona dziewczyna - ekranizacja bestsellera

Świetnie nakręcony thriller, zachowujący klimat oryginalnej powieści Gillian Flynn. Rosamund Pike błyszczy w roli Amy.

Nieobliczalny - thriller inspirowany prawdziwymi wydarzeniami

Mrożący krew w żyłach thriller na podstawie historii seryjnego mordercy Teda Bundy'ego.Film trzyma w napięciu od początku do końca.

Podsumowanie

Thrillery psychologiczne to fascynujący i emocjonujący gatunek literacki, który przeżywa obecnie swój złoty okres. Ostatnie lata obfitowały w mnóstwo znakomitych thrillerów psychologicznych, które zachwyciły czytelników na całym świecie. Niniejszy artykuł przybliżył kluczowe cechy tego gatunku, wymienił czołowych twórców thrillerów psychologicznych, wskazał 10 wybitnych tytułów ostatnich lat oraz omówił najważniejsze motywy w tych książkach. Thrillery psychologiczne potrafią wciągnąć czytelnika i trzymać w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Ich atutem są nieoczekiwane zwroty akcji, tajemnicze zagadki kryminalne oraz fascynujące, choć mroczne postacie. Jeśli ktoś szuka literackich wrażeń i emocji, thrillery psychologiczne z pewnością mu to zapewnią.

Najczęstsze pytania

Do głównych cech thrillerów psychologicznych należą: skupienie na psychice bohaterów, zagmatwana intryga z licznymi zwrotami akcji, motyw tajemnicy i grozy, budowanie napięcia i niepewności, cliffhangery na końcu rozdziałów.

Do czołowych autorów thrillerów psychologicznych zalicza się m.in. Stephena Kinga, Gillian Flynn, Paulę Hawkins, Dennis Lehane, Riley Sager i wielu innych.

Dominują motywy morderstw, psychopatii, manipulacji, traum z przeszłości, niepewności co do tożsamości bohaterów. Kluczową rolę odgrywa gra z umysłem czytelnika.

Polecamy m.in. "Milczenie owiec", "Zaginioną dziewczynę", "Pamięć od nowa", "Nigdzie", "W sieci kłamstw", "Dziewczynę z pociągu".

Polecamy filmy "Milczenie owiec", "Zaginiona dziewczyna" i "Nieobliczalny". Przenoszą one na ekran mroczny klimat oryginalnych książek.

5 Podobnych Artykułów

  1. Skandal w Warszawie! Muzeum Polin z muralem oficera KBW!
  2. Ucieczka z systemu: Jak przełamać ograniczenia narzucone przez społeczeństwo
  3. Polacy żądają przedterminowych wyborów. Nowy sondaż zaskakujący.
  4. Duda odrzucił ustawę okołobudżetową. Kontrowersje z Mastalerekiem.
  5. Super Mario Bros. Film - przygoda Mario na wielkim ekranie
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Daniel Sobczak
Daniel Sobczak

Ekscytujący świat rozrywki i nowości filmowych. Na blogu dzielę się najświeższymi wiadomościami i ciekawostkami. Rozrywka to moja pasja, a informowanie to moje powołanie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły