Szymon Hołownia komentuje decyzję Dudy w sprawie Kamińskiego i Wąsika

Szymon Hołownia komentuje decyzję Dudy w sprawie Kamińskiego i Wąsika
Autor Daniel Sobczak
Daniel Sobczak11 stycznia 2024 | 6 min

Kamiński i Wąsik utracili mandaty poselskie w sposób bezpowrotny - oświadczył Hołownia. Prezydent Duda postanowił jednak wszcząć procedurę ułaskawienia skazanych polityków PiS. Zobowiązał się przy tym, że zostanie ona przeprowadzona absolutnie według wszystkich standardów konstytucyjnych i ustawowych. Duda liczy, że ułaskawienie zakończy problem ich osadzenia i strajku głodowego. Hołownia podkreślił jednak, że decyzja prezydenta nie zmienia sytuacji w Sejmie.

Kamiński i Wąsik utracili mandaty poselskie bezpowrotnie

Szymon Hołownia jasno stwierdził, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik utracili mandaty poselskie w sposób bezpowrotny. Jest to konsekwencją wyroku Sądu Okręgowego, który pozbawił ich immunitetów. Marszałek Sejmu podkreślił, że żadne działania prezydenta Dudy nie są w stanie tego zmienić.

Hołownia zaznaczył, że decyzja o wszczęciu procedury ułaskawienia skazanych polityków PiS dotyczy wyłącznie kary pozbawienia wolności. Nie przywraca im natomiast utraconych mandatów poselskich. Te bowiem przepadły bezpowrotnie wraz z immunitetami.

Marszałek dodał, że prezydent Duda dobrze zdaje sobie z tego sprawę. Stąd też zapewne podjął decyzję o ułaskawieniu Kamińskiego i Wąsika. Chce w ten sposób uratować ich przed odbywaniem kary więzienia za nielegalne działania CBA.

Hołownia nie pozostawił złudzeń – mandaty posłów PiS nie wrócą. Prezydenckie ułaskawienie niczego w tym zakresie nie zmienia.

Duda wszczął procedurę ułaskawienia Kamińskiego i Wąsika

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o wszczęciu procedury ułaskawienia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Dotyczy ona kary pozbawienia wolności, którą politycy mieli odbywać od czwartku 11 stycznia.

Duda zapewnił, że procedura ułaskawienia będzie przeprowadzona zgodnie ze wszystkimi standardami konstytucyjnymi i ustawowymi. Ma się opierać na przepisach konstytucji i kodeksu karnego.

Prezydent stwierdził, że po drodze konieczna będzie opinia prokuratora i dwóch sądów. Jednak jeśli procedura została już wszczęta, powinna zostać przeprowadzona bez zbędnej zwłoki.

Wszczęcie postępowania ułaskawiającego wobec skazanych członków PiS jest więc faktem. Andrzej Duda bierze ich w obronę przed karą więzienia.

Reakcje polityków i komentatorów

Decyzja prezydenta Dudy o ułaskawieniu Kamińskiego i Wąsika wywołała falę komentarzy wśród polityków i ekspertów. Wielu z nich ocenia ten ruch jako próbę ocalenia „swoich” kosztem łamania standardów państwa prawa.

Z drugiej strony zwolennicy PiS chwalą postawę Dudy i przekonują, że broni on niewinnych polityków przed prześladowaniem. Sprawa wywołuje więc ogromne kontrowersje i spory światopoglądowe.

Czytaj więcej: Poseł PiS: Dokładnie tak, jak przewidywałem - 5 mld euro zaliczki z KPO

Zobowiązał się do przeprowadzenia jej zgodnie z prawem

Ogłaszając decyzję o ułaskawieniu, prezydent Andrzej Duda zobowiązał się, że procedura zostanie przeprowadzona zgodnie z prawem. Ma być absolutnie zgodna ze standardami konstytucji i kodeksu karnego.

Prezydent zapewnił tym samym, że nie będzie żadnych nieprawidłowości czy protekcji. Procedura ułaskawienia ma być przejrzysta i w pełni legalna.

Niektórzy komentatorzy i opozycja mają jednak co do tych zapewnień pewne wątpliwości. Obawiają się, że wszystko zostało ustalone z góry z korzyścią dla Kamińskiego i Wąsika.

Czas pokaże, czy obietnice prezydenta się spełnią. Na razie mamy jedynie jego słowo, że w tej sprawie będą przestrzegane wszelkie normy prawne i proceduralne.

Prezydent liczy, że ułaskawienie rozwiąże problem

Szymon Hołownia komentuje decyzję Dudy w sprawie Kamińskiego i Wąsika

Podejmując decyzję o ułaskawieniu skazanych polityków PiS, prezydent Duda miał nadzieję rozwiązać problem ich osadzenia. Chodziło przede wszystkim o zakończenie strajku głodowego. Oskarżeni rozpoczęli go w czwartek 11 stycznia na znak protestu przeciwko karze więzienia.

Wierzę w to głęboko, że ułaskawienie zakończy problem ich osadzenia i strajku głodowego – powiedział prezydent.

Duda liczy zatem na to, że procedura ułaskawieniowa przerwie plany osadzenia Kamińskiego i Wąsika. Jeśli do tego dojdzie, strajk głodowy straci rację bytu. Problem przestanie istnieć.

Czy rzeczywiście wszystko potoczy się po myśli prezydenta? Przekonamy się w najbliższych dniach. Na razie zapowiada deeskalację napięcia w tej głośnej sprawie karn ej.

Hołownia: decyzja Dudy nie zmienia sytuacji w Sejmie

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia jasno podkreślił, że decyzja prezydenta Dudy o ułaskawieniu nie zmienia sytuacji w parlamencie. Kamiński i Wąsik bezpowrotnie utracili bowiem mandaty poselskie wraz z immunitetami.

Zdaniem Hołowni procedura ułaskawienia dotyczy wyłącznie kary pozbawienia wolności. Nie przywraca natomiast skazanym funkcji posłów. Te stracili na zawsze wyrokiem sądowym.

Osoba Status
Mariusz Kamiński Utracił mandat poselski
Maciej Wąsik Utracił mandat poselski

Dlatego marszałek Sejmu nie ma złudzeń – immunitety i funkcje poselskie nie zostaną przywrócone. Prezydent może co najwyżej uchronić skazanych przed więzieniem.

Skazani tracą jedynie karę pozbawienia wolności

Jak wynika z informacji podawanych przez różne źródła, procedura ułaskawieniowa odnosi się wyłącznie do kary pozbawienia wolności. Oznacza to, że Kamiński i Wąsik stracą jedynie perspektywę pobytu w więzieniu.

Wszystkie pozostałe konsekwencje wyroku sądowego pozostają w mocy. Najważniejszą z nich jest bezpowrotna utrata mandatów poselskich i immunitetów.

Procedura prezydenta Dudy nie cofnie więc skutków procesu w całości. Dotyczy tylko kary więzienia, której politycy PiS mają uniknąć.

Dla Kamińskiego i Wąsika jest to z pewnością ulga. Nie muszą obawiać się pobytu za kratami. Ale mandatów poselskich już nie odzyskają – te przepadły na zawsze.

Podsumowanie

W artykule przedstawiono decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o wszczęciu procedury ułaskawienia skazanych polityków PiS - Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Dotyczy ona wyłącznie kary pozbawienia wolności. Duda zapewnił, że wszystko odbędzie się zgodnie z prawem i liczy, iż ułaskawienie zakończy problem ich uwięzienia.

Z kolei marszałek Sejmu Szymon Hołownia podkreślił, że decyzja prezydenta w żaden sposób nie przywraca Kamińskiemu i Wąsikowi utraconych mandatów poselskich. Stracili je bezpowrotnie na mocy wyroku sądowego. Hołownia nie ma więc wątpliwości, że w parlamencie nic się nie zmieni.

Przedstawiono także szczegóły procedury ułaskawieniowej, komentarze polityków i opinie ekspertów na temat tej kontrowersyjnej decyzji. Podjęta przez Dudę próba ratowania polityków PiS wywołała bowiem spore emocje i dyskusje.

Podsumowując - prezydent stara się uchronić Kamińskiego i Wąsika jedynie przed karą więzienia. Nie jest w stanie przywrócić im funkcji i immunitetów posłów, które utracili na zawsze. Sprawa wzbudza wiele kontrowersji i namiętnych sporów w sferze publicznej.

5 Podobnych Artykułów

  1. Skandal w Warszawie! Muzeum Polin z muralem oficera KBW!
  2. Ucieczka z systemu: Jak przełamać ograniczenia narzucone przez społeczeństwo
  3. Polacy żądają przedterminowych wyborów. Nowy sondaż zaskakujący.
  4. Doradczyni Dudy: Skandaliczne wydarzenia na Woronicza
  5. Wojownicze Żółwie Ninja: Zmutowany Chaos - zabawa dla małych i dużych
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Daniel Sobczak
Daniel Sobczak

Ekscytujący świat rozrywki i nowości filmowych. Na blogu dzielę się najświeższymi wiadomościami i ciekawostkami. Rozrywka to moja pasja, a informowanie to moje powołanie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły