Szczyt Trump-Kim zakończony sukcesem. Podpisano wspólną deklaracje

Dziś w nocy w Singapurze odbyło się historyczne spotkanie na szczycie  między prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem a Kim Dzong Un-em, przywódcą Korei Północnej. Najważniejszą kwestią poruszaną na spotkaniu była denuklearyzacja półwyspu koreańskiego i zaprzestanie rozwoju swojego programu atomowego przez Koree Północną.

 

Obie strony opuściły spotkanie wyraźnie podbudowane, przekazując do dziennikarzy wiele optymistycznych zapewnień. Świat zobaczy poważna zmianę – oświadczył Kim Dzong Un. Zapowiedział współprace z Trumpem w aby sprostać wyzwaniom. Zaznaczył, że zrobi wszystko co możliwe, aby przezwyciężyć sceptycyzm w związku ze spotkaniem z głową Białego Domu.

W bardzo dobrym nastroju opuszczał spotkanie także prezydent Stanów Zjednoczonych. Fantastycznie. Osiągnęliśmy z Kimem duży postęp. Myślę, że jest lepiej niż ktokolwiek mógł się spodziewać – mówił. Trump zapowiedział, że wspólnie rozwiążą duży problem i osiągną olbrzymi sukces. Najpierw odbyło się spotkanie  około czterdziestominutowe spotkanie „w cztery oczy” między Kimem a Trumpem, jedynie w obecności tłumaczy. Już wtedy oboje przywódcy wypowiadali się o sobie w samych superlatywach. Spotkanie z Kim Dzong Un-em było „bardzo dobre”, mamy „doskonałą relację” Mówił prezydent USA. Następnie odbyły się rozmowy dwustronne w szerszym gronie.

 

Po owocnych rozmowach przywódcy udali się na lunch, na którym zgrabnie połączono kuchnie azjatycką w postaci wołowiny słodko-kwaśnej z zachodnią w postaci żeberek wołowych. Prezydent USA dziś po południu wyleci do USA, choć wcześniej planował opuścić wyspę w środę rano.

 

Liderzy na zakończenie szczytu podpisali także wspólny dokument, którego treść prezentujemy.

 

„Przekonani, że ustanowienie nowych stosunków między USA a KRLD (Koreańską Republiką Ludowo-Demokratyczną – red.) przyczyni się do pokoju i dobrobytu Półwyspu Koreańskiego i świata, i uznając, że budowanie wzajemnego zaufania promuje denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego, prezydent Trump i przewodniczący Kim Dzong Un oświadczają że:

1. Stany Zjednoczone i KRLD zobowiązują się do ustanowienia nowych stosunków między USA a KRLD, zgodnie z pragnieniem narodów obu krajów dla pokoju i dobrobytu.

2. Stany Zjednoczone i KRLD połączą swoje wysiłki na rzecz zbudowania trwałego i stabilnego systemu pokojowego na Półwyspie Koreańskim.

3. Potwierdzając Deklarację z Panmundżom z dnia 27 kwietnia 2018 r., KRLD zobowiązuje się do podjęcia działań zmierzających do całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

4. Stany Zjednoczone i KRLD zobowiązują się do wydobycia i natychmiastowego odesłania do kraju szczątków osób zaginionych w czasie wojny koreańskiej.

Po uznaniu, że szczyt USA-KRLD – pierwszy w historii – był przełomowym wydarzeniem o wielkim znaczeniu w przezwyciężaniu dziesięcioleci napięć i działań wojennych między oboma krajami oraz otwierania się na nową przyszłość, prezydent Trump i przewodniczący Kim Dzong Un zobowiązują się do pełnego i szybkiego wdrożenia postanowień we wspólnym oświadczeniu. Stany Zjednoczone i KRLD zobowiązują się do przeprowadzenia dalszych negocjacji pod przewodnictwem amerykańskiego sekretarza stanu, Mike’a Pompeo i odpowiedniego urzędnika wysokiego szczebla w KRLD, w najwcześniejszym możliwym terminie, w celu wdrożenia wyników szczytu USA-KRLD.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Donald J. Trump i przewodniczący Kim Dzong Un z Komisji Spraw Zagranicznych Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej zobowiązali się współpracować na rzecz rozwoju nowych stosunków między USA a KRLD oraz promowania pokoju, dobrobytu, oraz bezpieczeństwa Półwyspu Koreańskiego i świata.

DONALD J. TRUMP

Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki

KIM DZONG UN

Przewodniczący Komisji Spraw Stanowych Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej

12 czerwca 2018 r.

Wyspa Sentosa

Singapur”

 

Źródło: tvp.info

 
Kraj

Świat