Sakiewicz wezwany do usunięcia specjalnego wydania wiadomości i zapłaty 200 tys. zł

Sakiewicz wezwany do usunięcia specjalnego wydania wiadomości i zapłaty 200 tys. zł
Autor Daniel Sobczak
Daniel Sobczak20.02.2024 | 4 min.

Likwidator TVP żąda od Sakiewicza usunięcia specjalnego wydania Wiadomości, które zostało wyemitowane w TV Republika. W grudniu 2022 doszło do zmian personalnych w TVP, co spotkało się ze sprzeciwem części dziennikarzy. Przeszli oni do TV Republika i stamtąd nadali własne Wiadomości. Teraz likwidator TVP oskarża Sakiewicza o naruszenie praw autorskich i żąda usunięcia programu oraz wpłaty 200 tys. zł. Sprawa pokazuje napięcia między obecnymi i byłymi pracownikami TVP.

Likwidator TVP żąda usunięcia programu Sakiewicza

Likwidator spółki Telewizja Polska S.A. w likwidacji skierował do Tomasza Sakiewicza, szefa TV Republika, wezwanie przedprocesowe. Domaga się w nim usunięcia z anteny i serwisów internetowych kontrowersyjnego programu "Specjalne Wydanie Wiadomości".

Chodzi o materiał wyemitowany 20 grudnia 2022 roku o godzinie 19:30 w telewizji Sakiewicza. Była to odpowiedź na decyzję ministra kultury o zmianach personalnych w mediach publicznych. Zdymisjonowani dziennikarze TVP przeszli do TV Republika i stamtąd nadali własną wersję "Wiadomości".

Zdaniem likwidatora TVP doszło do naruszenia praw autorskich. Przywłaszczono scenografię i oprawę graficzną flagowego programu informacyjnego TVP. Ponadto oskarża się Sakiewicza o nieuczciwą konkurencję.

Komunikat o zmianach personalnych w TVP wywołał oburzenie

20 grudnia 2022 roku minister Sienkiewicz podjął decyzję o roszadach w zarządach mediów publicznych. Miejsce dotychczasowych "Wiadomości" zajął komunikat nowego dziennikarza telewizji.

Zmiany wywołały oburzenie wśród części załogi TVP. Uznali je za polityczne rozliczenie i atak na niezależność dziennikarzy. Postanowili opuścić telewizję publiczną i przenieść się do TV Republika.

Stamtąd nadali swój autorski program - "Specjalne Wydanie Wiadomości". Był on swoistą kontynuacją lub substytutem flagowego programu informacyjnego TVP. Stąd oskarżenia o nieuczciwą konkurencję.

Specjalne wydanie Wiadomości w TV Republika

"Specjalne Wydanie Wiadomości" zostało wyemitowane 20 grudnia o 19:30, czyli w dotychczasowym paśmie Wiadomości. Poprowadził je Tomasz Sakiewicz, a wzięli w nim udział dziennikarze, którzy odeszli z TVP.

Program przybrał formę manifestu środowiska dziennikarskiego przeciwnego decyzji ministra kultury. Krytykowano ją jako próbę upolitycznienia mediów publicznych i ograniczenia wolności słowa.

Specjalne Wydanie Wiadomości spotkało się z dużym zainteresowaniem w mediach społecznościowych, co przyczyniło się do jego szerokiego rozpowszechnienia. Stąd żądanie usunięcia go również z YouTube.

Żądanie usunięcia programu i wpłaty 200 tys. zł

W wezwaniu przedprocesowym likwidator TVP żąda od Sakiewicza usunięcia kontrowersyjnej audycji z 20 grudnia ze wszystkich kanałów jej rozpowszechniania.

Ponadto domaga się wpłaty 200 tys. zł tytułem odszkodowania - za naruszenie praw autorskich i nieuczciwą konkurencję. Ma to być kara finansowa za emitowanie programu.

Likwidator zagroził, że jeśli żądania nie zostaną spełnione w ciągu 7 dni, sprawa trafi do sądu. Może to oznaczać długi spór prawny między Telewizją Polską a Republiką.

Oskarżenie o naruszenie praw autorskich

Zdaniem likwidatora TVP Specjalne Wydanie Wiadomości naruszyło prawa autorskie do scenografii i oprawy graficznej oryginalnego programu.

Chodzi przede wszystkim o wykorzystanie charakterystycznego studio Wiadomości z ikonicznym niebieskim panelem i logotypami.

Te elementy vizualne zostały bezprawnie wykorzystane w programie wyemitowanym na antenie konkurencyjnej stacji. Dlatego pojawiły się roszczenia finansowe.

Wezwanie do publikacji sprostowania i przeprosin

Oprócz usunięcia programu i wpłaty odszkodowania, likwidator żąda opublikowania oświadczenia na antenie i stronie internetowej TV Republika.

Ma to być swoiste sprostowanie i przeprosiny za naruszenie praw autorskich i dokonanie nieuczciwej konkurencji wobec Telewizji Polskiej.

Trzykrotne wyemitowanie takiego oświadczenia ma zadośćuczynić wyrządzonej szkodzie i zapobiec podobnym incydentom w przyszłości.

Czytaj więcej: Tusk skomentował słowa Pietrzaka. Prezydent oberwał.

Podsumowanie

Sakiewicz wezwany do usunięcia specjalnego wydania wiadomości i zapłaty 200 tys. zł

W grudniu 2022 roku grupa dziennikarzy TVP przeszła do TV Republika, skąd wyemitowała Specjalne Wydanie Wiadomości. Program spotkał się z ostrą reakcją likwidatora Telewizji Polskiej, który oskarżył Sakiewicza o naruszenie praw autorskich i nieuczciwą konkurencję. Teraz domaga się usunięcia audycji oraz wpłaty 200 tysięcy złotych tytułem odszkodowania. Sprawa pokazuje narastający konflikt między obecnymi i byłymi pracownikami TVP.

Specjalne Wydanie Wiadomości z 20 grudnia wywołało burzę i stało się przedmiotem sporu prawnego. Zostało potraktowane jako nielegalna kontynuacja flagowego programu TVP w innej stacji. Stąd oskarżenia i żądanie usunięcia go przez likwidatora telewizji publicznej.

5 Podobnych Artykułów

  1. Skandal w Warszawie! Muzeum Polin z muralem oficera KBW!
  2. Ucieczka z systemu: Jak przełamać ograniczenia narzucone przez społeczeństwo
  3. Sprawa syna posłanki Filiks. KRRiT nie ukarze Radia Szczecin i TVP Info. Podłość.
  4. Doradczyni Dudy: Skandaliczne wydarzenia na Woronicza
  5. Wojownicze Żółwie Ninja: Zmutowany Chaos - zabawa dla małych i dużych
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Daniel Sobczak
Daniel Sobczak

Ekscytujący świat rozrywki i nowości filmowych. Na blogu dzielę się najświeższymi wiadomościami i ciekawostkami. Rozrywka to moja pasja, a informowanie to moje powołanie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły