Rzecznik PiS grozi rządzącym i ostrzega przed utratą władzy. Odpowiedzialność prawnokarna

Rzecznik PiS grozi rządzącym i ostrzega przed utratą władzy. Odpowiedzialność prawnokarna
Autor Daniel Sobczak
Daniel Sobczak21 grudnia 2023 | 6 min

Po zmianach w zarządach mediów publicznych, rzecznik PiS Rafał Bochenek ostrzega rządzących przed utratą władzy i zapowiada rozliczenie odpowiedzialności prawnokarnej. W ostrych słowach skrytykował obsadzanie stanowisk w mediach publicznych bez mandatu społecznego i zarzucił działanie niedemokratycznymi metodami. Zapowiedział walkę PiS o odzyskanie kontroli nad TVP i rozliczenie tych, którzy jego zdaniem nielegalnie przejęli władzę w mediach.

Groźby odwołania rządu i konsekwencji

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek w ostrych słowach skrytykował decyzję o odwołaniu dotychczasowych władz mediów publicznych. Jego zdaniem obsadzenie nowych zarządów Telewizji Polskiej i Polskiego Radia odbyło się z naruszeniem demokratycznych procedur i bez społecznego mandatu.

Bochenek ostrzegł, że PiS nie zaakceptuje takich działań i będzie walczyć o przywrócenie swoich wpływów w mediach publicznych. Jednocześnie groził rządzącej koalicji utratą władzy i zapowiedział pociągnięcie winnych niedemokratycznych zmian do odpowiedzialności prawnokarnej w przyszłości.

PiS domaga się przywrócenia kontroli nad TVP

Zdaniem Bochenka obsadzenie stanowisk m.in. byłych współpracowników Rafała Trzaskowskiego świadczy o tym, że zmiany w mediach publicznych były motywowane partykularnymi interesami PO. Działacz PiS zaprezentował stanowisko, że jego ugrupowanie będzie walczyć o odzyskanie wpływów w TVP i rozliczenie osób odpowiedzialnych za niedemokratyczne przejęcie władzy.

Oskarżył też rządzących o działanie metodami gangsterskimi i zapowiedział pociągnięcie ich do odpowiedzialności prawnokarnej, jeśli PiS odzyska władzę. Tym samym zasugerował możliwość odwrócenia zmian personalnych w przyszłości.

Krytyka obsady zarządów bez mandatu społecznego

Rzecznik PiS stanowczo skrytykował sposób powołania nowych władz Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Jego zdaniem obsadzenie stanowisk osobami powiązanymi z PO świadczy o braku demokratycznego mandatu do przeprowadzenia takich zmian.

Jednocześnie zakwestionował kompetencje Ministerstwa Kultury do podejmowania decyzji kadrowych w mediach publicznych. Przypomniał, że zgodnie z obowiązującym prawem rolę tę pełni Rada Mediów Narodowych zdominowana przez PiS.

Spór kompetencyjny o obsadę stanowisk

Wypowiedź Bochenka pokazuje, że PiS nie uznaje decyzji personalnych podjętych przez Ministerstwo Kultury i będzie kwestionować jego kompetencje do zmian we władzach mediów publicznych.

Może to prowadzić do przewlekłego sporu kompetencyjnego i niejasnej sytuacji prawnej nowych władz TVP, Polskiego Radia i PAP. Bochenek już zapowiedział walkę o unieważnienie decyzji Ministerstwa Kultury i przywrócenie roli Rady Mediów Narodowych.

Czytaj więcej: Reakcja Szczerby na incydent z gaśnicą spowodowała kontrowersje wokół kolegi Brauna

Przestrzega przed odpowiedzialnością nowych władz mediów

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości ostrzegł też nowe władze mediów publicznych przed konsekwencjami podejmowanych decyzji. Jego zdaniem będą one rozliczone, jeśli poprzez działalność TVP i Polskiego Radia naruszą obowiązujące standardy dziennikarskie.

Zasugerował, że PiS będzie czujnie obserwować poczynania nowych zarządów i w razie zauważenia nieprawidłowości będzie dążył do pociągnięcia winnych do odpowiedzialności. Tym samym nowe władze otrzymały wyraźny sygnał, by powstrzymać się od upolitycznienia mediów publicznych.

Żadna władza nie trwa wiecznie, a z każdym kolejnym dniem zbliżamy się do ich upadku - powiedział Rafał Bochenek.

Zapowiedź pociągnięcia do odpowiedzialności winnych zmian

Rzecznik PiS grozi rządzącym i ostrzega przed utratą władzy. Odpowiedzialność prawnokarna

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości nie ukrywał rozgoryczenia odwołaniem dotychczasowych władz mediów publicznych, które były zdominowane przez osoby powiązane z PiS. Sugerował, że zmiany zostały przeprowadzone niedemokratycznymi metodami przez rządzącą koalicję PO-PSL.

Dlatego Bochenek otwarcie zagroził politykom odpowiedzialnym za te decyzje perspektywą poniesienia konsekwencji prawnych w przyszłości. Jego wypowiedź jest wyraźnym sygnałem, że PiS może dążyć do rozliczenia autorów zmian, jeśli ponownie przejmie władzę.

Nowy prezes TVP Tomasz Sygut
Nowy prezes Polskiego Radia Paweł Majcher
Nowy prezes PAP Marek Błoński

Spór o kompetencje MKDW w zarządzaniu mediami publicznymi

Kluczowym elementem sporu o obsadę władz mediów publicznych jest kwestia kompetencji Ministerstwa Kultury do podejmowania takich decyzji. Otóż PiS kontestuje prawo resortu kultury do odwoływania i powoływania zarządów TVP czy Polskiego Radia.

Bochenek przypomniał, że zgodnie z obowiązującym prawem te funkcje pełni Rada Mediów Narodowych. Tym samym PiS będzie podważać legalność decyzji personalnych podjętych przez MKDiN.

  • Zdaniem PiS obsada zarządów mediów publicznych należy do Rady Mediów Narodowych
  • Ministerstwo Kultury twierdzi, że ma prawo do zmian na podstawie Kodeksu spółek handlowych

Może to prowadzić do przedłużającego się sporu kompetencyjnego i niepewności co do statusu nowych władz TVP i Polskiego Radia. PiS już zapowiedział walkę o unieważnienie decyzji MKDiN i przywrócenie roli RMN w tym obszarze.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem ostre wypowiedzi rzecznika PiS Rafała Bochenka po decyzji o zmianach personalnych w mediach publicznych. Skrytykował on obsadzenie nowych zarządów TVP i Polskiego Radia, zarzucając brak demokratycznego mandatu oraz działanie metodami niedemokratycznymi.

Przedstawiłem również stanowisko PiS, które zapowiada walkę o odzyskanie wpływów w mediach publicznych i rozliczenie osób odpowiedzialnych za kontrowersyjne decyzje personalne. Bochenek otwarcie zagroził rządzącym utratą władzy oraz pociągnięciem do odpowiedzialności prawnokarnej.

Omówiłem także spór kompetencyjny wokół obsady stanowisk w mediach publicznych. PiS kwestionuje prawo Ministerstwa Kultury do podejmowania takich decyzji i przypomina, że należą one do Rady Mediów Narodowych. Może to prowadzić do przeciągającego się klinczu prawnego.

Na koniec podsumowałem główne tezy artykułu, przedstawiając zdecydowanie negatywne stanowisko PiS wobec zmian we władzach TVP i Polskiego Radia. Ugrupowanie to zapowiada zdecydowaną walkę o cofnięcie tych decyzji w przyszłości.

5 Podobnych Artykułów

  1. Skandal w Warszawie! Muzeum Polin z muralem oficera KBW!
  2. Ucieczka z systemu: Jak przełamać ograniczenia narzucone przez społeczeństwo
  3. Polacy żądają przedterminowych wyborów. Nowy sondaż zaskakujący.
  4. Duda odrzucił ustawę okołobudżetową. Kontrowersje z Mastalerekiem.
  5. Wojownicze Żółwie Ninja: Zmutowany Chaos - zabawa dla małych i dużych
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Daniel Sobczak
Daniel Sobczak

Ekscytujący świat rozrywki i nowości filmowych. Na blogu dzielę się najświeższymi wiadomościami i ciekawostkami. Rozrywka to moja pasja, a informowanie to moje powołanie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły