Paweł Graś nowym szefem gabinetu premiera. Media podają, że ma rozdawać karty

Paweł Graś nowym szefem gabinetu premiera. Media podają, że ma rozdawać karty
Autor Kacper Baran
Kacper Baran03.02.2024 | 8 min.

Paweł Graś ma zostać nowym szefem gabinetu premiera i według mediów znów ma rozdawać karty tak jak za poprzednich rządów Platformy Obywatelskiej. Graś od lat jest bliskim współpracownikiem Donalda Tuska - był rzecznikiem jego rządu, a później sekretarzem generalnym PO. Teraz ma koordynować zmiany na stanowiskach prezesów spółek państwowych, a dokumenty w sprawie jego powołania już czekają na podpis.

Kim jest Paweł Graś?

Paweł Graś to polityk Platformy Obywatelskiej, który od lat jest bliskim współpracownikiem Donalda Tuska. W latach 2009-2014 pełnił funkcję rzecznika rządu Tuska, a następnie został sekretarzem generalnym PO. Teraz według mediów ma objąć stanowisko szefa gabinetu politycznego nowego premiera.

Graś ma bogate doświadczenie polityczne. W latach 1998-2014 zasiadał w ławach Sejmu jako poseł. Był jedną z najważniejszych twarzy poprzednich rządów PO-PSL. Po nominacji Tuska na szefa Rady Europejskiej, Graś został jego starszym doradcą ds. polityki i komunikacji.

Od 2019 roku kierował gabinetem politycznym Donalda Tuska jako przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej. Odpowiadał więc za jego kontakty z parlamentami narodowymi i partiami politycznymi w całej Europie.

Długa kariera partyjna i rządowa

Kariera polityczna Pawła Graśa jest ściśle związana z Donaldem Tuskiem i Platformą Obywatelską. Po raz pierwszy został posłem w 2001 roku. W kolejnych wyborach uzyskiwał reelekcję aż do 2014 roku, kiedy to zrezygnował z mandatu.

Jako poseł pełnił szereg ważnych funkcji - był m.in. wiceprzewodniczącym sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Od 2007 do 2009 roku kierował kampaniami wyborczymi Platformy Obywatelskiej.

Paweł Graś znów ma rozdawać karty

Według doniesień mediów Paweł Graś po latach wraca do rządu i ponownie ma odgrywać kluczową rolę. Tym razem jednak nie jako rzecznik prasowy, a szef gabinetu politycznego nowego premiera.

Informacje o jego nominacji pojawiły się już w ubiegłym tygodniu. Graś był widziany na spotkaniach z ministrami koordynującymi obsadzanie stanowisk w spółkach Skarbu Państwa. Ma więc znów, podobnie jak za rządów PO, rozdawać ważne karty i decydować o obsadzie wielu prestiżowych posad.

Według RMF FM Paweł Graś "znowu ma więc rozdawać karty, tak jak za poprzedniego rządu Platformy Obywatelskiej".

Stanowisko szefa gabinetu premiera wiąże się z ogromnym wpływem politycznym. Osoba piastująca tę funkcję ma bezpośredni dostęp do najważniejszych polityków w państwie i uczestniczy w kluczowych decyzjach.

Kulisy nominacji Graśa

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Paweł Graś już od dłuższego czasu był typowany na nowego szefa gabinetu premiera. Pojawiały się też opinie, że miał bardzo duży wpływ na ostatnie decyzje personalne Donalda Tuska, w tym obsadę stanowisk ministerialnych.

  • Graś posiada duże doświadczenie w zarządzaniu gabinetami politycznymi
  • Był nieformalnym doradcą Tuska w trakcie tworzenia rządu

Dokumenty dotyczące jego nominacji są już przygotowywane. Pozostaje więc tylko oczekiwanie na oficjalne potwierdzenie tej informacji i podpis premiera pod stosownym rozporządzeniem.

Graś od dawna bliski współpracownik Tuska

Paweł Graś nieprzerwanie od 2007 roku współpracuje z Donaldem Tuskiem i pełnił bardzo ważne role w jego otoczeniu.

Był nie tylko twarzą rządu jako rzecznik prasowy, ale także osobą zarządzającą całością polityki komunikacyjnej jako sekretarz generalny PO. Doradzał także Tuskowi, gdy ten objął stanowisko szefa Rady Europejskiej.

2007-2009 kierownik kampanii wyborczych Platformy Obywatelskiej
2009-2014 rzecznik prasowy rządu Donalda Tuska
2014-2019 sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej

Bez wątpienia jest jedną z najbardziej zaufanych osób Tuska. Dlatego powierzenie mu misji stworzenia i poprowadzenia gabinetu politycznego jest więc naturalną konsekwencją ich wieloletniej współpracy.

Graś nie tylko doskonale zna sposób funkcjonowania administracji państwowej, ale ma też świetne kontakty w świecie polityki i mediów. Te kompetencje i doświadczenie będą niezwykle cenne dla nowego szefa rządu.

Kluczowa rola szefa gabinetu

Szef gabinetu politycznego jest jednym z najważniejszych i najbardziej wpływowych stanowisk w administracji państwowej. Osoba pełniąca tę funkcję odpowiada za bieżącą obsługę polityczną premiera.

Do jej obowiązków należy m.in. przygotowywanie wystąpień, analizowanie aktualnej sytuacji politycznej czy budowanie poparcia dla projektów ustaw forsowanych przez rząd. Szef gabinetu uczestniczy też często w najważniejszych posiedzeniach i spotkaniach z udziałem premiera.

Powierzenie tego stanowiska Pawłowi Graśowi, doświadczonemu politykowi i długoletniemu współpracownikowi Tuska, świadczy o dużym zaufaniu, jakim jest darzony. Oznacza też, że będzie on jednym z najważniejszych filarów nowego rządu.

Graś za poprzednich rządów PO rozdawał karty

Paweł Graś nowym szefem gabinetu premiera. Media podają, że ma rozdawać karty

Odnosząc się do informacji mediów, jego ponowne zaangażowanie w obsadzanie kluczowych stanowisk w spółkach Skarbu Państwa nie jest niczym zaskakującym. Już wcześniej, za rządów PO, Paweł Graś miał istotny wpływ na wiele decyzji personalnych.

Jako sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej bezpośrednio nadzorował prace rządu Donalda Tuska i uczestniczył w tuszowaniu afer z nimi związanych. Miał więc realny wpływ na wiele roszad w administracji państwowej.

Był też aktywny w mediach, gdzie często komentował działania rządu jako rzecznik prasowy. Miał zatem możliwość kreowania jego wizerunku w sferze publicznej. Bez wątpienia potrafi więc skutecznie kontrolować przekaz medialny dotyczący poczynań obozu rządzącego.

Powtórne obdarzenie Graśa tak istotną funkcją świadczy o dużym zaufaniu ze strony Tuska. Pozwoli mu to ponownie wpływać na kluczowe roszady kadrowe w spółkach Skarbu Państwa i efektywnie rozdawać intratne posady.

Graś ma zostać szefem gabinetu premiera

Według nieoficjalnych informacji podawanych przez media, decyzja o mianowaniu Pawła Graśa na stanowisko szefa gabinetu politycznego premiera jest już praktycznie przesądzona.

Stanowczo potwierdzają to m.in. jego ostatnie publiczne aktywności. Graś był widziany na spotkaniach z członkami nowego rządu i brał udział w pracach nad obsadą personalną ważnych stanowisk.

Co więcej, według doniesień dziennikarzy, dokumenty dotyczące jego nominacji są już gotowe. Pozostaje zatem tylko formalność w postaci złożenia podpisu przez premiera pod odpowiednim rozporządzeniem.

Objęcie przez Graśa tego wpływowego stanowiska wydaje się zatem tylko kwestią najbliższych dni. Jest to zgodne z wcześniejszymi nieoficjalnymi informacjami, które wskazywały na niego jako głównego kandydata do poprowadzenia gabinetu.

Kompetencje i doświadczenie Graśa

Wybór Pawła Graśa jest podyktowany przede wszystkim jego bogatym doświadczeniem politycznym i zaufaniem ze strony Tuska. Po latach ponownie obejmie kluczowe stanowisko w otoczeniu premiera.

Graś ma niezbędne kompetencje i wiedzę do sprawnego zarządzania gabinetem. Był wieloletnim parlamentarzystą, rzecznikiem prasowym rządu, a także odpowiadał za politykę komunikacyjną jako sekretarz generalny PO.

Doskonale orientuje się więc w meandrach administracji państwowej i polityki. Będzie zatem cennym wsparciem dla nowego premiera i całego obozu rządzącego.

Szczegóły powołania Graśa na nowe stanowisko

Jak wynika z informacji przekazywanych przez media, decyzja o obsadzeniu Pawła Graśa na stanowisku szefa gabinetu politycznego premiera jest już przesądzona.

Procedura formalnego powołania go na nowe stanowisko ma zostać sfinalizowana w najbliższych dniach. Premier musi jedynie złożyć swój podpis na stosownym rozporządzeniu, które już zostało przygotowane przez urzędników.

Graś już od pewnego czasu uczestniczy w kluczowych spotkaniach z politykami tworzącymi nowy rząd. Wszystko wskazuje zatem na to, że obejmie tę funkcję jeszcze przed formalnym zaprzysiężeniem całego gabinetu.

Nieoficjalne rekomendacje Udział w spotkaniach roboczych
Przygotowanie dokumentów Oczekiwanie na złożenie podpisu

Objęcie przez Graśa teki szefa gabinetu wygląda więc na przesądzone. Pozostaje mieć nadzieję, że jego bogate doświadczenie polityczne pozwoli skutecznie wspierać nowy rząd w realizacji zapowiadanych reform.

Podsumowanie

Paweł Graś ma ponownie odgrywać kluczową rolę w rządzie, podobnie jak za czasów Platformy Obywatelskiej. Ma zostać szefem gabinetu obecnego premiera i koordynować obsadzanie stanowisk w spółkach skarbu państwa. Dla wielu to powrót do przeszłości, kiedy Graś "rozdawał karty" jako rzecznik rządu Tuska.

Graś od lat jest zaufanym współpracownikiem Donalda Tuska - był rzecznikiem jego rządu, a później sekretarzem generalnym PO. Teraz znów będzie blisko centrum decyzyjnego. Według doniesień medialnych, dokumenty w sprawie jego nominacji już czekają tylko na podpis.

W artykule przypomniano także wcześniejszą działalność polityczną Pawła Grasia - przez wiele lat zasiadał w ławach poselskich, a za rządów PO koordynował politykę informacyjną i był twarzą ówczesnego gabinetu.

Powrót Grasia do rozdawania kluczowych stanowisk w administracji państwowej może budzić kontrowersje. Jednocześnie jego doświadczenie i długoletnia praca u boku Tuska czynią go naturalnym kandydatem do tej roli.

5 Podobnych Artykułów

  1. Skandal w Warszawie! Muzeum Polin z muralem oficera KBW!
  2. Sprawa syna posłanki Filiks. KRRiT nie ukarze Radia Szczecin i TVP Info. Podłość.
  3. Doradczyni Dudy: Skandaliczne wydarzenia na Woronicza
  4. Wojownicze Żółwie Ninja: Zmutowany Chaos - zabawa dla małych i dużych
  5. Początek politycznego trzęsienia ziemi przed komisją śledczą ds. wyborów kopertowych
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Kacper Baran
Kacper Baran

Jako pasjonujący bloger, podzielam z czytelnikami moją miłość do światów filmowych, serialowych, kulinarnych oraz zdrowotnych. Zapraszam do podróży poprzez recenzje, opowieści i przepisy, odkrywając smaki, miejsca i tajemnice. Znajdziesz tu moją autorską perspektywę na te tematy, wzbogaconą unikalnymi spostrzeżeniami i inspiracjami.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły