Papież Franciszek przeprasza: „Odczuwam ból i wstyd”

Papież Franciszek ma wśród wiernych Kościoła zarówno wielu zwolenników, ale nie unika także krytyki ze strony wiernych, zwłaszcza po wygłaszaniu kontrowersyjnych wypowiedzi w tematach związanych z sytuacją w Europie i na świecie. Tym razem papież skierował przeprosiny do biskupów w Chile.

 

– Odczuwam ból i wstyd – wyznał w swych przeprosinach papież, prosząc przy tym o wybaczenie. Takie słowa zawarł on w swoim liście przesłanym do chilijskich biskupów. W ten sposób Franciszek odniósł się do sprawy pedofilskich czynów jakich mieli dopuszczać się duchowni w Chile.

 

Papież Franciszek przyznał, że przy całej aferze miały miejsce „poważne błędy” w ocenie zaistniałej skandalicznej sytuacji w tym kraju.

 

Cały skandal dotyczy Juana Barrosa, ordynariusza miejscowości Osorno. Jest on oskarżany o ukrywanie czynów ks. Fernando Karadimy. Sprawa stała się znów głośna po wizycie papieża w Chile, którą złożył on w styczniu. Nagłaśniano wtedy żądania lokalnych wiernych domagających się zdymisjonowania biskupa. Papież spotkał się wówczas również z ofiarami ks. Karadimy.

 

Po styczniowej wizycie Franciszka, do Chile wysłano arcybiskupa Charlesa Sciclunę. Specjalizuje się on w przeprowadzaniu dotyczących pedofilii spraw. Ma on zebrać zaznania ofiar oraz zbadać padające zarzuty.

 

Papież Franciszek wyznał po wizycie swojego wysłannika, że mógł przekonać się o „bólu wielu ofiar wykorzystywania”, a w szczególności tych związanych z pedofilią.

 

Jak stwierdził papież, te ofiary okradziono z niewinności.

 

– Wiele istnień ludzkich zostało ukrzyżowanych z powodu nadużyć. Wyznaję, że to wywołuje mój ból i wstyd – napisał w liście.

 

Media poinformowały w nocy z środy na czwartek, że ofiary Karadimy potwierdziły, iż zostały zaproszone do Watykanu na spotkanie z papieżem.

 
Źródło:

Kraj

Świat