Niemcy: Zamieszki w centrum miasta! Bitwa neonazistów i Antify

13 lutego to data bombardowania Drezna przez oddziały aliantów. Rocznica tych wydarzeń jest co roku upamiętniana w mieście przez demonstracje różnych środowisk. Do tych skrajnych należą te organizowane przez anarchistów oraz marsze neonazistów.

 

Manifestacjom nazistowskim towarzyszą tam zazwyczaj kontry i blokady organizowane przez Antifę. W tym roku po raz kolejny doszło do zamieszek z udziałem policji.

 

Po południu miał przejść przez miasto marsz organizowany przez partię NPD, działającą na terenie Niemiec legalnie, mimo swoich neonazistowskich poglądów. Do manifestacji jednak nie doszło.

 

Wieczorem na rynku w centrum Drezna zaczęli zbierać się ludzie oraz oddziały policyjne. Z jednej strony placu ustawili się sympatycy eurosceptycznej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD), z drugiej zaś osoby związane z Antifą oraz inni przedstawiciele środowisk lewicowych. Manifestujący pod znakiem AfD ludzie zachowywali się spokojnie i układali znicze w znak krzyża. Wśród nich była jednak grupa opryskliwych i zamaskowanych mężczyzn, którzy nie chcieli odpowiadać nawet na pytania dziennikarzy.

 

Następnie w zgromadzonych na manifestacji AfD demonstrantów wmieszała się grupa ok. 30 osób, które zaczęły atakować kontrmanifestantów. Policja dzięki sprawnej reakcji rozdzieliła walczące grupy. Wówczas agresorzy (jak się okazało utożsamiający się z Antifą) usiedli i wykrzykiwali antyfaszystowskie hasła.

 

Szczególnie agresywni uczestnicy zajść zostali zatrzymani przez policję.

 Źródło:

Kraj

Świat