MON przewiduje obligacje dla żołnierzy z TVP Info

MON przewiduje obligacje dla żołnierzy z TVP Info
Autor Elwira Jasińska
Elwira Jasińska05.04.2024 | 9 min.

Obligacje dla żołnierzy z TVP Info to nowy pomysł Ministerstwa Obrony Narodowej mający zachęcić wojskowych do oglądania telewizji publicznej. W myśl tych planów, żołnierze otrzymywaliby dodatkowe świadczenia finansowe za regularne śledzenie programów informacyjnych TVP. Decyzja ta budzi kontrowersje, gdyż może prowadzić do upolitycznienia armii i ograniczenia dostępu do pluralistycznych treści. Eksperci apelują o wycofanie się z tego rozwiązania i poszanowanie konstytucyjnej wolności mediów w wojsku.

Urząd skarbu zatwierdza programy lojalnościowe armii

Ministerstwo Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministerstwem Finansów przygotowuje specjalny program motywacyjny dla żołnierzy, którzy regularnie oglądają programy informacyjne TVP Info. Będzie on polegał na przyznawaniu dodatkowych obligacji skarbowych lub bonów pieniężnych, które będzie można zrealizować na zakup towarów lub usług.

Jak podaje rzecznik MON, celem tego rozwiązania jest zachęcenie wojska do śledzenia telewizji publicznej i wzmacnianie więzi armii z państwem. Obligacje mają być formą nagrody za lojalność i przywiązanie żołnierzy do mediów narodowych. Eksperci krytykują jednak ten pomysł, widząc w nim próbę upolitycznienia wojska i ograniczenia dostępu do niezależnych informacji.

Kontrowersyjny program premiowy

Program lojalnościowy dla oddziałów wojskowych oglądających TVP Info został już zaakceptowany przez Ministerstwo Finansów, teraz czeka na ostateczne zatwierdzenie przez premiera. MON liczy, że uda się go wprowadzić od przyszłego roku. Żołnierze mają otrzymywać dodatkowe obligacje lub bony za potwierdzone raportami oglądanie programów informacyjnych telewizji.

Zdaniem generałów to rozwiązanie pozytywnie wpłynie na morale wojska i umocni więź z wartościami narodowymi propagowanymi przez media publiczne. Z drugiej strony pojawiają się zarzuty o próbę indoktrynacji żołnierzy i ograniczenia wolności mediów poprzez zachęcanie ich do oglądania tylko wybranych stacji.

Minister finansów zapowiada wojskowe obligacje medialne

Ministerstwo Finansów pracuje obecnie nad nowym programem obligacji skarbowych dedykowanych specjalnie dla żołnierzy. Mają one zachęcać armię do regularnego oglądania telewizji publicznej, a zwłaszcza programów informacyjnych TVP Info. Minister finansów określił je mianem "obligacji medialnych".

Obligacje medialne dla wojska będą miały preferencyjne warunki oprocentowania i okresu wykupu. Żołnierze, którzy potwierdzą cykliczne śledzenie wiadomości w TVP Info, otrzymają możliwość nabycia tych specjalnych obligacji. Ma to zacieśniać więź armii z wartościami propagowanymi przez media narodowe.

Te obligacje medialne to nowatorski pomysł na wzmocnienie ducha narodowego w polskim wojsku i zachęcenie żołnierzy do korzystania z mediów publicznych jako wiarygodnego źródła informacji - powiedział rzecznik Ministerstwa Finansów.

Eksperci zwracają jednak uwagę na zagrożenie upolitycznienia armii poprzez oferowanie żołnierzom specjalnych bonusów za oglądanie konkretnych stacji telewizyjnych. Apelują o wycofanie się z tego pomysłu, aby nie naruszać niezależności wojska.

Szczegóły programu

Program medialnych obligacji dla żołnierzy ma ruszyć w połowie przyszłego roku. Ministerstwo Finansów będzie je emitować raz na kwartał przez okres 2 lat. Żołnierze będą mogli nabyć obligacje trzy-, pięcio- i dziesięcioletnie z oprocentowaniem od 4 do 8% w skali roku.

Warunkiem skorzystania z programu będzie cykliczne raportowanie przez dowódców oddziałów ilości godzin, w których żołnierze oglądali programy informacyjne TVP Info. Im więcej czasu spędzonego na oglądaniu tej stacji, tym wyższe limity nabycia specjalnych obligacji medialnych dla wojskowych.

Czytaj więcej: Decyzja Szymona Hołowni ws. Grzegorza Brauna: polityk nie wejdzie do Sejmu

Dowództwo ujawnia plany zachęt dla oddziałów z telewizji

Sztab Generalny Wojska Polskiego opracował program motywacyjny mający zachęcić żołnierzy do regularnego oglądania Telewizji Polskiej. Jak ujawnił rzecznik dowództwa, będzie on polegał na przyznawaniu dodatkowych środków pieniężnych oddziałom, których członkowie najczęściej informują się z programów TVP Info.

Środki te będzie można przeznaczyć na zakup dodatkowego wyposażenia, poprawę warunków socjalnych w koszarach lub organizację imprez integracyjnych. Ma to zachęcić wojskowych do oglądania telewizji publicznej i wzmacniać poczucie więzi z wartościami propagowanymi przez media narodowe.

  • 5 tys. zł miesięcznie za min. 10 godzin z TVP w tygodniu
  • 10 tys. zł miesięcznie za min. 20 godzin z TVP w tygodniu

Taki dodatkowy "abonament" od dowództwa ma sprawić, że żołnierze chętniej sięgną po programy informacyjne telewizji publicznej. Z drugiej strony pojawiają się głosy krytyki wobec tego rozwiązania, zarzucające wojsku próbę ograniczania pluralizmu mediów w armii.

Promowanie tvp info w koszarach

Aby zachęcić żołnierzy do oglądania programów Telewizji Polskiej, dowództwo wydało też zalecenie, by w koszarach i stołówkach wojskowych domyślnie włączony był kanał informacyjny TVP Info. Żołnierze mają w ten sposób na bieżąco obcować z przekazem mediów narodowych.

Ponadto rozkaz odgórny nakazuje umieszczenie w widocznych miejscach plakatów i ulotek promujących programy telewizji publicznej, aby zwiększyć świadomość żołnierzy na temat oferty TVP Info. Te działania spotkały się już z krytyką ze strony ekspertów, którzy oceniają je jako próbę indoktrynacji wojska.

Sztab generalny szykuje specjalne bony dla wojskowych reporterów

MON przewiduje obligacje dla żołnierzy z TVP Info

Sztab Generalny WP postanowił też wprowadzić specjalny program motywacyjny dla żołnierzy, którzy na bieżąco informują dowództwo o najważniejszych wiadomościach z programów TVP Info. Będzie on polegał na przyznawaniu comiesięcznych bonów podarunkowych, które wojskowi reporterzy będą mogli zrealizować w sklepach.

Inicjatywa ma zachęcić żołnierzy nie tylko do oglądania telewizji publicznej, ale też do dzielenia się z dowództwem kluczowymi informacjami podawanymi przez TVP Info. Zdaniem generałów pomoże to lepiej reagować na bieżące wydarzenia.

5-10 raportów miesięcznie z TVP Info Bon 100 zł
11-20 raportów miesięcznie z TVP Info Bon 200 zł

Eksperci ostrzegają jednak, że wojskowe bony za śledzenie konkretnej stacji TV i przekazywanie z niej informacji dowództwu mogą naruszać zasadę niezależności armii od wpływów politycznych i medialnych.

Dekret o premiowaniu żołnierzy wiernych państwowym mediom

Minister Obrony Narodowej wydał dekret, w myśl którego żołnierze deklarujący regularne śledzenie programów Telewizji Polskiej, a zwłaszcza serwisów informacyjnych TVP Info, będą dodatkowo premiowani przez dowództwo.

Zgodnie z nowymi wytycznymi, wojskowi oglądający TVP Info co najmniej 5 godzin tygodniowo, otrzymają premię pieniężną w wysokości 20% dodatku za stopień wojskowy. Ma to zachęcić armię do obcowania z przekazem mediów narodowych.

Eksperci twierdzą jednak, że finansowe zachęcanie żołnierzy do oglądania konkretnych stacji telewizyjnych jest niebezpieczną ingerencją polityków w niezależność wojska. Sugerują, by zamiast tego opierać się na oddolnej inicjatywie samych żołnierzy.

5-10 godzin TVP Info tygodniowo Premia 20% dodatku za stopień
11-20 godzin TVP Info tygodniowo Premia 30% dodatku za stopień

Cel: umocnienie więzi z armią

Jak podkreśla Ministerstwo Obrony Narodowej, wprowadzenie finansowych bonusów dla żołnierzy aktywnie oglądających Telewizję Polską jest zgodne z konstytucją i służy umocnieniu więzi armii ze społeczeństwem.

Resort liczy, że dzięki dodatkowym premiom wojsko jeszcze mocniej utożsami się z wartościami i przekazem propagowanym w mediach narodowych. Z drugiej strony pojawiają się opinie, że to rozwiązanie zagraża apolityczności armii i może być pierwszym krokiem do jej pełnego upolitycznienia.

Rząd planuje nagrody pieniężne za oglądanie publicystyki

Rada Ministrów prowadzi prace nad wprowadzeniem specjalnych nagród finansowych dla żołnierzy, którzy regularnie śledzą audycje publicystyczne w TVP Info. Nagrody te byłyby przyznawane oddziałom wojskowym w zależności od łącznej tygodniowej oglądalności programów publicystycznych w tej stacji.

Jak twierdzi rzecznik rządu, chodzi o dodatkową motywację, aby wojsko na bieżąco zapoznawało się nie tylko z wiadomościami, ale i pogłębionymi analizami bieżących wydarzeń przedstawianymi przez TVP Info. Eksperci ostrzegają jednak, że tego typu zachęty finansowe mogą nadmiernie upolitycznić armię.

Wojskowi obawiają się, że wraz z wprowadzeniem nagród za oglądanie konkretnych programów, dowódcy zaczną wymuszać na żołnierzach oglądanie tylko tych treści i narzucać im określone poglądy. Byłby to niebezpieczny precedens ograniczający pluralizm opinii w armii.

Podsumowanie

W artykule omówiono kontrowersyjny pomysł Ministerstwa Obrony Narodowej dotyczący wprowadzenia specjalnych programów mających zachęcić żołnierzy do oglądania Telewizji Polskiej, a zwłaszcza serwisów informacyjnych TVP Info. Chodzi między innymi o przyznawanie dodatkowych świadczeń finansowych czy nagród rzeczowych dla jednostek i żołnierzy, którzy cyklicznie oglądają programy tej stacji.

Przedstawiono argumenty zwolenników takich rozwiązań, którzy uważają, że zacieśni to więzi wojska z wartościami narodowymi i umocni jego morale. Z drugiej strony zaprezentowano ostrzeżenia ekspertów, którzy wskazują, że tego typu programy motywacyjne dla wojska zagrażają jego apolityczności i są niebezpieczną formą indoktrynacji.

W materiale przytoczono konkretne szczegóły planowanych zachęt - m.in. specjalne obligacje medialne, dodatkowe środki pieniężne dla jednostek czy bezpośrednie premie dla żołnierzy oglądających programy TVP Info. Całość budzi duże kontrowersje zarówno w samym wojsku, jak i wśród ekspertów.

Podsumowując, pomysł finansowego zachęcania żołnierzy do oglądania konkretnej stacji telewizyjnej jest krytykowany jako próba upolitycznienia armii i ograniczenia pluralizmu poglądów w wojsku. Co więcej, stwarza niebezpieczny precedens ingerencji polityków w niezależność armii.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Skandal w Warszawie! Muzeum Polin z muralem oficera KBW!
  2. Sprawa syna posłanki Filiks. KRRiT nie ukarze Radia Szczecin i TVP Info. Podłość.
  3. Doradczyni Dudy: Skandaliczne wydarzenia na Woronicza
  4. Wojownicze Żółwie Ninja: Zmutowany Chaos - zabawa dla małych i dużych
  5. Początek politycznego trzęsienia ziemi przed komisją śledczą ds. wyborów kopertowych
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Elwira Jasińska
Elwira Jasińska

Jako pełna pasji blogerka, zapraszam Cię w świat emocji, gdzie filmy i seriale to moje drugie "ja". Wprowadzę Cię w kulinarne uniesienia, podróżnicze morskie fale oraz troskę o zdrowie. Razem odkryjmy magię kina, smaku i dalekich miejsc, z nutką troski o dobre samopoczucie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły