Kaczyński w rewelacyjnym tonie o spotkaniu z Ławrowem. Był całkowicie poprawny?

Kaczyński w rewelacyjnym tonie o spotkaniu z Ławrowem. Był całkowicie poprawny?
Autor Kacper Baran
Kacper Baran30 maja 2024 | 3 min

Przypomnijmy sobie słowa Jarosława Kaczyńskiego o jego spotkaniu z byłym rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem. Prezes PiS opowiedział o kulisach tej rozmowy w programie Danuty Holeckiej w TV Republika. Choć przed spotkaniem przestrzegano go, że Ławrow może być prowokacyjny, to ostatecznie rosyjski polityk zachowywał się "całkowicie poprawnie", jak stwierdził Kaczyński.

Jarosław Kaczyński o spotkaniu z Ławrowem: "Był całkowicie poprawny"

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powrócił wspomnieniami do czasów pierwszych rządów PiS, gdy doszło do spotkania z byłym rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem. Choć przed rozmową urzędnicy ostrzegali go, że zachowanie Ławrowa może być prowokacyjne, to ostatecznie przebiegła ona w kulturalnej atmosferze.

"Jedyna poważniejsza rozmowa, to ta, którą jako premier przeprowadziłem z ministrem Ławrowem. Ale, żeby było jasne, nie ma nic nadzwyczajnego w tym, że premier przyjmuje ministra spraw zagranicznych wielkiego mocarstwa" - wyjaśnił Kaczyński. Dodał również, że Ławrow "był całkowicie poprawny w swoim zachowaniu".

Prezes PiS przyznał jednak, że z rozmowy "nie wynikało absolutnie nic" i żadna ze stron nie dążyła do konkretnych ustaleń. Spotkanie miało miejsce w trakcie pierwszej kadencji rządów PiS, gdy Polska doświadczała rosyjskich blokad handlowych.

Komisja ds. wpływów rosyjskich? "Może będą doradcy z FSB?"

W rozmowie z Danutą Holecką z TV Republika, Kaczyński odniósł się również do niedawno powołanej przez Donalda Tuska komisji ds. wpływów rosyjskich w Polsce. Prezes PiS skrytykował tę inicjatywę, stawiając pod znakiem zapytania jej bezstronność.

"Jeszcze tylko nie wiem, czy tam nie będzie doradców z FSB..." - skomentował w rozmowie. Generała Jarosława Stróżyka, który ma kierować pracami komisji, Kaczyński określił mianem "długiego ramienia Rosji".

  • "To jest po pierwsze komisja kapturowa niemająca żadnych uprawnień" - stwierdził.
  • "Chodzi po prostu o to, żeby w jakiś sposób zatrzeć to, co ustaliła ta poprzednia komisja, którą oni de facto zlikwidowali i żeby zlikwidować wszystkie skutki filmu 'Reset'."
  • "Chodzi o wykorzystanie tego, że pewna część społeczeństwa jest gotowa uwierzyć we wszystko, jeśli tylko jest to dla niej wiarygodne, bo wierzy jakimś mediom" - dodał Kaczyński.

Według prezesa PiS, komisja powołana przez Tuska nie ma żadnej wiarygodności i prawdopodobnie posłuży jedynie do podważenia ustaleń wcześniejszych śledztw dotyczących wpływów rosyjskich w Polsce.

Najczęstsze pytania

Spotkanie Kaczyńskiego z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem miało miejsce, gdy Kaczyński pełnił funkcję premiera. Jest to standardowa praktyka, że przywódcy państw spotykają się z ministrami spraw zagranicznych innych krajów, zwłaszcza mocarstw.

Według relacji Kaczyńskiego, choć przed spotkaniem ostrzegano go, że Ławrow może być prowokacyjny, to ostatecznie zachowywał się on "całkowicie poprawnie". Jednakże z rozmowy nie wynikły żadne konkretne ustalenia, a żadna ze stron nie dążyła do nich.

Kaczyński wyraził sceptycyzm wobec powołanej przez Donalda Tuska komisji ds. wpływów rosyjskich, sugerując, że może ona służyć podważeniu ustaleń poprzednich śledztw i zbytnio uwzględniać rosyjską narrację. Określił ją mianem "komisji kapturowej" bez realnych uprawnień.

Kaczyński skrytykował wybór gen. Jarosława Stróżyka na przewodniczącego komisji, nazywając go "długim ramieniem Rosji". Wyraził również obawy, że w skład komisji mogą wejść doradcy z rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB).

Kaczyński przypomniał o rosyjskich blokadach handlowych na polskie mięso, które miały miejsce podczas pierwszych rządów PiS. Uznał je za próbę osłabienia pozycji Polski w Unii Europejskiej, jednak Polska ostatecznie "wygrała tę batalię".

5 Podobnych Artykułów

  1. Skandal w Warszawie! Muzeum Polin z muralem oficera KBW!
  2. Ucieczka z systemu: Jak przełamać ograniczenia narzucone przez społeczeństwo
  3. Sprawa syna posłanki Filiks. KRRiT nie ukarze Radia Szczecin i TVP Info. Podłość.
  4. Doradczyni Dudy: Skandaliczne wydarzenia na Woronicza
  5. Wojownicze Żółwie Ninja: Zmutowany Chaos - zabawa dla małych i dużych
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Kacper Baran
Kacper Baran

Jako pasjonujący bloger, podzielam z czytelnikami moją miłość do światów filmowych, serialowych, kulinarnych oraz zdrowotnych. Zapraszam do podróży poprzez recenzje, opowieści i przepisy, odkrywając smaki, miejsca i tajemnice. Znajdziesz tu moją autorską perspektywę na te tematy, wzbogaconą unikalnymi spostrzeżeniami i inspiracjami.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły