Kurz po Brauna opada, ale co z Krzysztofem Bosakiem? Decyzję ma podjąć KO

Kurz po Brauna opada, ale co z Krzysztofem Bosakiem? Decyzję ma podjąć KO
Autor Kacper Baran
Kacper Baran08.01.2024 | 6 min.

Krzysztof Bosak znalazł się w ogniu krytyki po tym, jak poseł Grzegorz Braun zgasił świece chanukowe podczas posiedzenia Sejmu. W związku z tym zdarzeniem pojawiły się głosy, że Bosak powinien stracić stanowisko wicemarszałka. Jednak według nieoficjalnych informacji, polityk Konfederacji może liczyć w głosowaniu na poparcie swojego ugrupowania oraz posłów Trzeciej Drogi. Prawdopodobnie to Koalicja Obywatelska zadecyduje ostatecznie o losie Krzysztofa Bosaka. Część polityków KO chce go poprzeć, ponieważ "nie chcą grać w grę PiS".

Czy Bosak straci stanowisko wicemarszałka?

Krzysztof Bosak znalazł się w trudnej sytuacji. Po tym, jak poseł Grzegorz Braun zgasił świece chanukowe w Sejmie, pojawiły się głosy, że Bosak powinien stracić funkcję wicemarszałka. Lewica złożyła wniosek o pozbawienie go tego stanowiska. Może liczyć także na poparcie PiS w tej sprawie.

Zdaniem polityków PiS, odwołanie Bosaka byłoby sygnałem dla wyborców, że opozycja nie ma miejsca w Sejmie. Jednak według nieoficjalnych informacji, lider Konfederacji raczej utrzyma stanowisko. W głosowaniu może liczyć na głosy swojego ugrupowania oraz posłów z Trzeciej Drogi.

Decyzja w rękach Koalicji Obywatelskiej

Kluczowe znaczenie będzie miało stanowisko KO. Część polityków tego ugrupowania chce poprzeć Bosaka, aby nie grać w grę zaproponowaną przez PiS. Jak stwierdził jeden z przedstawicieli rządu, nie ma obecnie klimatu do odwołania polityka Konfederacji.

Lewica chce odwołać Bosaka. Co zrobi PiS?

Lewica domaga się odwołania Bosaka ze stanowiska wicemarszałka Sejmu. Poseł tego ugrupowania Maciej Konieczny uzasadniał, że polityk Konfederacji swoją postawą zdyskwalifikował się do pełnienia tak ważnej roli. Dodał, że Braun od dawna obrażał innych posłów, a Bosak go krył.

Z sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM wynika, że także wyborcy mają podzielone zdanie w tej sprawie. Blisko połowa ankietowanych uważa, że Bosak powinien zostać odwołany ze stanowiska po zachowaniu Brauna.

Odwołać Bosaka 47,9%
Nie odwoływać 33,4%
Nie mam zdania 18,7%

Prawo i Sprawiedliwość również rozważa poparcie wniosku Lewicy o odwołanie polityka Konfederacji. PiS liczy, że to pozwoli im umocnić pozycję umiarkowanego centrum na scenie politycznej.

Czytaj więcej: Magdalena Adamowicz o zarobkach w TVP. Czy wynagrodzenia wpłynęły na ich sumienia?

Czy KO przesądzi o losie Krzysztofa Bosaka?

Ostateczny los Krzysztofa Bosaka jako wicemarszałka Sejmu znajdzie się w rękach Koalicji Obywatelskiej. To głosy jej posłów mogą zadecydować, czy polityk Konfederacji utrzyma swoje stanowisko.

Nie chcemy grać w grę PiS i odwoływać Bosaka tylko dlatego, że jest politykiem opozycji - oznajmił poseł KO Jan Grabiec.

Jednak część posłów KO ma wątpliwości, czy Bosak nadaje się do pełnienia funkcji wicemarszałka po tym, jak krył skandaliczne zachowania Brauna. Obawiają się też oskarżeń, że bronią skrajnej prawicy.

  • Wiele wskazuje na to, że KO nie zajmie jednolitego stanowiska w głosowaniu nad losem polityka Konfederacji.
  • Ostateczna decyzja może zapaść dopiero tuż przed głosowaniem.

Braun zgasił świece. Czy to koniec Bosaka?

Kurz po Brauna opada, ale co z Krzysztofem Bosakiem? Decyzję ma podjąć KO

Incydent z gaszeniem przez Grzegorza Brauna świec zapalonych w Sejmie z okazji Chanuki może kosztować Krzysztofa Bosaka utratę stanowiska wicemarszałka.

Zdaniem marszałka Sejmu Szymona Hołowni, jeśli Konfederacja nadal popiera Brauna, jej przedstawiciel nie powinien zasiadać w prezydium. Po tym incydencie Bosak znalazł się więc pod ostrzałem krytyki.

Sankcje za skandaliczne zachowanie Brauna

Sam Braun został ukarany przez prezydium Sejmu. Został wykluczony z obrad do końca roku, pozbawiony poselskiego uposażenia i diet na pół roku. Konfederacja zawiesiła go także w prawach członka partii.

Jak na razie kary nie spotkały jeszcze Bosaka. Jednak jeśli KO zagłosuje za jego odwołaniem, może on stracić intratną posadę wicemarszałka.

W Sejmie nie ma klimatu na odwołanie Bosaka

Choć po incydencie z udziałem Brauna pojawiły się głośne apele o odwołanie Bosaka, w Sejmie nie ma obecnie klimatu, żeby do tego doszło. Zdaniem niektórych posłów PiS oczekiwania wyborców ws. ukarania polityka Konfederacji już zostały spełnione poprzez surowe potraktowanie Brauna.

Co więcej, część posłów KO nie chce angażować się w grę polityczną zaproponowaną przez PiS i Lewicę, których celem może być pozbycie się Bosaka ze stanowiska marszałka Senatu.

W klubie KO nie ma też zgody co do głosowania nad losem polityka Konfederacji. Gdyby jednak większość posłów KO opowiedziała się za odwołaniem Bosaka, mogłoby dojść do zaskakującego zwrotu akcji.

Krzysztof Bosak utrzyma stanowisko wicemarszałka?

Mimo głośnych apeli o odwołanie Krzysztofa Bosaka, najprawdopodobniej polityk Konfederacji utrzyma intratną posadę wicemarszałka Sejmu. W sprawie jego dalszych losów kluczowe znaczenie będzie miało stanowisko Koalicji Obywatelskiej, która nie chce angażować się w polityczne rozgrywki PiS.

Co więcej, sam Bosak może liczyć w głosowaniu na poparcie członków swojego ugrupowania oraz posłów związanych z Trzecią Drogą. Tym samym szanse na zebranie większości głosów za jego odwołaniem są niewielkie.

Wydaje się więc, że mimo burzliwych wydarzeń z udziałem Brauna, pozycja Bosaka jako członka prezydium Sejmu na razie nie jest poważnie zagrożona. Pozwoli mu to nadal piastować intratną i prestiżową funkcję, przynajmniej do końca kadencji.

Podsumowanie

W artykule omówiono sytuację Krzysztofa Bosaka, który po incydencie z udziałem Grzegorza Brauna w Sejmie znalazł się pod ostrzałem krytyki. Pojawiły się głosy, że polityk Konfederacji powinien stracić stanowisko wicemarszałka. Lewica złożyła w tej sprawie oficjalny wniosek. Poparcie dla pomysłu odwołania Bosaka sygnalizowało też Prawo i Sprawiedliwość.

Jednak jak wynika z artykułu, ostatecznie Krzysztof Bosak prawdopodobnie utrzyma swoją dotychczasową posadę. W głosowaniu sejmowym może liczyć bowiem na głosy członków Konfederacji i posłów Trzeciej Drogi. Kluczowe znaczenie będzie miało stanowisko Koalicji Obywatelskiej, która jest podzielona w tej sprawie. Część polityków KO nie chce brać udziału w „grze PiS” i zamierza poprzeć Bosaka.

Autor artykułu przytacza również argumenty za odwołaniem polityka Konfederacji. Poseł Lewicy uzasadniał, że Bosak swoją postawą zdyskwalifikował się do bycia wicemarszałkiem. Ponadto z sondażu wynika, że niemal połowa ankietowanych uważa, iż powinien utracić stanowisko. Mimo tych głosów, w Sejmie raczej nie ma obecnie klimatu do pozbawienia go funkcji.

Podsumowując, wpływowe środowiska polityczne domagały się dymisji Bosaka ze stanowiska wicemarszałka Sejmu. Jednak ostatecznie polityk Konfederacji z dużym prawdopodobieństwem obroni swoją dotychczasową posadę. Wynika to z braku zdecydowanego poparcia dla jego odwołania wśród wszystkich klubów parlamentarnych.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Skandal w Warszawie! Muzeum Polin z muralem oficera KBW!
  2. Polacy żądają przedterminowych wyborów. Nowy sondaż zaskakujący.
  3. Doradczyni Dudy: Skandaliczne wydarzenia na Woronicza
  4. Wojownicze Żółwie Ninja: Zmutowany Chaos - zabawa dla małych i dużych
  5. Hołownia w Gazeta.pl: Putin przygotowuje się do odbudowy wojska.
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Kacper Baran
Kacper Baran

Jako pasjonujący bloger, podzielam z czytelnikami moją miłość do światów filmowych, serialowych, kulinarnych oraz zdrowotnych. Zapraszam do podróży poprzez recenzje, opowieści i przepisy, odkrywając smaki, miejsca i tajemnice. Znajdziesz tu moją autorską perspektywę na te tematy, wzbogaconą unikalnymi spostrzeżeniami i inspiracjami.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły