Duże zmiany w dwóch ważnych muzeach Sienkiewicza

Duże zmiany w dwóch ważnych muzeach Sienkiewicza
Autor Daniel Sobczak
Daniel Sobczak03.02.2024 | 5 min.

Zmiany kadrowe w dwóch najważniejszych polskich muzeach - Narodowym w Warszawie i II Wojny Światowej w Gdańsku - zapowiedział w piątek minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz. W obu przypadkach odwołani zostaną dotychczasowi dyrektorzy. W Muzeum Narodowym powodem jest zła atmosfera i konflikty z pracownikami. W Gdańsku zaś dyrektor sam zadeklarował brak zgody na politykę resortu. Zmiany te pokazują, że minister chce mieć bezpośredni wpływ na kształt wystaw w tych placówkach.

Dyrektor Muzeum Narodowego ustępuje

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz poinformował w piątek o zmianach personalnych w Muzeum Narodowym w Warszawie. Dotyczą one dotychczasowego dyrektora placówki, dra hab. Łukasza Gawła. Minister wszczął procedurę jego odwołania, a dyrektor złożył rezygnację jeszcze przed ostateczną decyzją.

Jak podało ministerstwo, powodem odwołania dyrektora były skargi pracowników na nieprawidłowości w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Zarzucali mu także styl kierowania oparty na konflikcie i braku transparentności.

Pracownicy niezadowoleni

Z informacji mediów wynika, że niezadowoleni pracownicy muzeum zwrócili się do związków zawodowych i stowarzyszeń. Skarżyli się na atmosferę w pracy i niejasne zasady zatrudniania nowych osób.

Wskazywali, że dyrektor Gawło stosuje wulgaryzmy, groźby i szyderstwa. To miało prowadzić do permanentnego konfliktu i napięć w zespole.

Minister Sienkiewicz wszczyna procedurę odwołania dyrektora

Minister Sienkiewicz, zanim podjął decyzję o rozpoczęciu procedury odwołania dyrektora Gawła, zasięgnął opinii związków zawodowych i stowarzyszeń. Te poparły jego zamiar.

Dyrektor Gawło objął kierownictwo Muzeum Narodowego w Warszawie w grudniu 2019 roku, za czasów ministra Piotra Glińskiego. Był związany z tą instytucją od wielu lat, pełniąc wcześniej funkcję zastępcy dyrektora.

Nowa p.o. dyrektora

Po rezygnacji Gawła, minister powierzył pełnienie obowiązków dyrektora Muzeum Narodowego dr hab. Agnieszce Rosales Rodríguez. Jest ona związana z placówką od ponad 20 lat.

Jak zapowiada ministerstwo, obsada stanowiska dyrektora nastąpi zgodnie z przepisami ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

Czytaj więcej: Kamiński i Wąsik przyjęci w warszawskich zakładach karncyh - Śmiszek.

Związki zawodowe popierają decyzję ministra

Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu procedury odwołania dyrektora Muzeum Narodowego, minister Sienkiewicz zwrócił się o opinię do związków zawodowych i stowarzyszeń zrzeszających pracowników kultury.

Jak poinformowało ministerstwo, związki poparły stanowisko ministra i decyzję o zmianie na stanowisku dyrektora muzeum.

Uznały, że dotychczasowy styl zarządzania placówką, oparty na konflikcie i braku transparentności, jest szkodliwy. Dlatego zmiana jest konieczna dla poprawy atmosfery pracy.

Niezadowolenie pracowników narastało

Jak donosiły media, niezadowolenie wśród pracowników Muzeum Narodowego narastało od pewnego czasu. Ujawnili je dopiero po objęciu resortu kultury przez nowego ministra.

Liczyli, że zmiana na czele ministerstwa pozwoli na zwrócenie uwagi na problemy kadrowe i atmosferę w pracy. I przyniosła oczekiwany skutek.

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej też straci stanowisko

Duże zmiany w dwóch ważnych muzeach Sienkiewicza

Minister Bartłomiej Sienkiewicz zapowiedział również zmiany personalne w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Na koniec marca planuje odwołanie ze stanowiska obecnego dyrektora Grzegorza Berendta.

Berendt kieruje placówką od lipca 2021 roku, wcześniej przez 4 lata był jej zastępcą. Jednak zdaniem ministra nie identyfikuje się z polityką prowadzoną przez resort.

Powody decyzji

Ministerstwo jako powód planowanego odwołania dyrektora Berendta podało jego deklarację o braku utożsamiania się z działaniami resortu kultury.

Nowy dyrektor muzeum ma zostać wyłoniony w konkursie przeprowadzonym zgodnie z przepisami o działalności kulturalnej.

Zmiany personalne w dwóch najważniejszych muzeach w kraju pokazują, że nowy minister chce mieć realny wpływ na ich działalność i prowadzoną politykę wystawienniczą - powiedział historyk sztuki.

Minister tłumaczy powody zmian personalnych

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz obszernie wyjaśnił powody decyzji o zmianach personalnych w dwóch najważniejszych polskich muzeach - Narodowym i II Wojny Światowej.

Jak stwierdził, chodzi o poprawę atmosfery i warunków pracy w instytucjach podległych resortowi. Ma to pomóc w efektywniejszej realizacji misji muzeów.

Lepiej realizować cele

Zdaniem ministra, zmiany pozwolą lepiej realizować cele stawiane przed muzeami: popularyzację wiedzy i sztuki, prowadzenie badań oraz gromadzenie i udostępnianie zbiorów.

Sienkiewicz podkreślił, że priorytetem dla niego jest stworzenie pracownikom muzeów jak najlepszych warunków do pracy i rozwoju.

Deklaruje otwartość na dialog z załogą, a także środowiskami historyków i muzealników przy określaniu kierunków działania placówek.

Podsumowanie

W artykule omówiono zmiany personalne, jakie minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz zapowiedział w dwóch najważniejszych polskich muzeach. Chodzi o Muzeum Narodowe w Warszawie i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W obu przypadkach minster postanowił odwołać dotychczasowych dyrektorów.

W Muzeum Narodowym powodem były skargi pracowników na styl zarządzania obecnego dyrektora, dra Łukasza Gawła. Zarzucali mu brak transparentności, niejasne zasady zatrudniania i kierowanie poprzez konflikt. Związki zawodowe poparły decyzję ministra o zmianie na stanowisku dyrektora.

Z kolei w Muzeum II Wojny Światowej minister nie przedłuży kadencji dyrektorowi Grzegorzowi Berendtowi. Uzasadnia to jego brakiem utożsamiania się z polityką resortu kultury. Nowego dyrektora ma wyłonić konkurs.

Te personalne decyzje ministra mają służyć poprawie warunków pracy i atmosfery w muzeach. Pozwolą też - według Sienkiewicza - lepiej realizować cele stawiane tym instytucjom.

5 Podobnych Artykułów

  1. Skandal w Warszawie! Muzeum Polin z muralem oficera KBW!
  2. Sprawa syna posłanki Filiks. KRRiT nie ukarze Radia Szczecin i TVP Info. Podłość.
  3. Doradczyni Dudy: Skandaliczne wydarzenia na Woronicza
  4. Wojownicze Żółwie Ninja: Zmutowany Chaos - zabawa dla małych i dużych
  5. Początek politycznego trzęsienia ziemi przed komisją śledczą ds. wyborów kopertowych
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Daniel Sobczak
Daniel Sobczak

Ekscytujący świat rozrywki i nowości filmowych. Na blogu dzielę się najświeższymi wiadomościami i ciekawostkami. Rozrywka to moja pasja, a informowanie to moje powołanie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły