Kaczyński: co dalej w sprawie Kamińskiego i Wąsika?

Kaczyński: co dalej w sprawie Kamińskiego i Wąsika?
Autor Elwira Jasińska
Elwira Jasińska09.02.2024 | 5 min.

Kaczyński: co dalej w sprawie Kamińskiego i Wąsika? Prezes PiS Jarosław Kaczyński wypowiedział się na temat dalszych planów swojej partii wobec byłych ministrów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym wygaszono mandaty poselskie. W swojej wypowiedzi zapowiedział między innymi złożenie wniosku do prokuratury w tej sprawie, a także odniósł się do działań Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. PiS nie ustaje w protestach po decyzji o wygaszeniu mandatów i domaga się ponownego wpuszczenia Kamińskiego i Wąsika do Sejmu, co doprowadziło do przepychanek z funkcjonariuszami Straży Marszałkowskiej.

Zapowiedź złożenia wniosku do prokuratury

Jarosław Kaczyński w rozmowie z dziennikarzami zapowiedział, że Prawo i Sprawiedliwość prawdopodobnie złoży wniosek do prokuratury w sprawie wygaszenia mandatów poselskich Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Jak stwierdził, obecnie trwają prace nad przygotowaniem takiego wniosku przez adwokatów partii.

Prezes PiS nie podał jednak dokładnego terminu, kiedy miałoby do tego dojść. Zaznaczył, że będzie to proces rozciągnięty w czasie. Deklaracja złożenia zawiadomienia do prokuratury to kolejny krok Prawa i Sprawiedliwości mający na celu podważenie decyzji o wygaśnięciu mandatów posłów skazanych prawomocnym wyrokiem.

Protesty PiS i próby ponownego wprowadzenia posłów do Sejmu

Wcześniej PiS podejmował już działania zmierzające do tego, aby Kamiński i Wąsik mogli ponownie brać udział w obradach Sejmu. W środę Jarosław Kaczyński wraz z innymi posłami partii próbowali siłowo wprowadzić ich na salę plenarną. Tego samego dnia doszło do przepychanek z funkcjonariuszami Straży Marszałkowskiej, którzy bronili wejścia.

Nagrania z tego incydentu obiegły media w Polsce i za granicą. Straż Marszałkowska konsekwentnie egzekwuje zakaz wpuszczania do Sejmu posłów, którym mandaty wygasły. Tymczasem politycy PiS nadal twierdzą, że Kamiński i Wąsik nadal formalnie pozostają posłami.

Kaczyński o działaniach Adama Bodnara

Oprócz kwestii wygaszonych mandatów, w swojej wypowiedzi Jarosław Kaczyński odniósł się również do działań Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Stwierdził, że jego zdaniem zachowanie Bodnara wymaga podjęcia odpowiednich kroków prawnych i rozstrzygnięcia przez sąd.

- Mam nadzieję, że ta sprawa kiedyś zostanie załatwiona przez odpowiedni wyrok sądu - powiedział prezes PiS.

Nie doprecyzował, o jakie konkretnie działania Bodnara mu chodzi. Można jednak przypuszczać, że nawiązywał do krytyki jaką RPO wielokrotnie formułował pod adresem obecnych rządów.

Bodnar o zachowaniu władzy: "lekceważenie konstytucji"

Adam Bodnar w przeszłości oceniał działania obozu rządzącego jako "lekceważenie konstytucji" i standardów demokratycznego państwa prawa. PiS od dawna dąży do tego, aby zastąpić Bodnara na stanowisku RPO nowym rzecznikiem, co jak do tej pory się nie udało.

Czytaj więcej: Unia blisko decyzji. Sikorski: polityczna zgoda.

Marszałek Sejmu wystąpi z pismem do PKW

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia już wcześniej zapowiedział, że zwróci się do Państwowej Komisji Wyborczej o wskazanie osoby, która ma objąć mandat poselski po Mariuszu Kamińskim. Chodzi o przedstawicielkę PiS z list wyborczych Monikę Pawłowską.

Po otrzymaniu odpowiedzi z PKW w czwartek, marszałek Sejmu wystąpi z pismem do Pawłowskiej z pytaniem czy zamierza skorzystać z prawa pierwszeństwa do mandatu - zaznaczył Hołownia.

Stanowisko marszałka pokrywa się z oficjalnym stanowiskiem większości sejmowej, zgodnie z którym w związku z prawomocnym wyrokiem, mandaty Kamińskiego i Wąsika wygasły. Dlatego należy dopuścić do Sejmu posłów następnych z list Prawa i Sprawiedliwości z ostatnich wyborów.

Przyszłość Kamińskiego i Wąsika w Parlamencie Europejskim

Kaczyński: co dalej w sprawie Kamińskiego i Wąsika?

W kontekście sprawy Kamińskiego i Wąsika pojawiły się również spekulacje, że mogą oni zostać przeniesieni do Parlamentu Europejskiego. Sam prezes PiS Jarosław Kaczyński spytany przez dziennikarza o taką możliwość odpowiedział:"Zobaczymy".

Mariusz Kamiński były minister SWiA
Maciej Wąsik były wiceminister MSWiA

Oznacza to, że partia rządząca bierze pod uwagę przerzucenie polityków do PE w ramach rekonstrukcji. Na razie są to jednak tylko nieoficjalne informacje podawane przez media.

Przejście do Parlamentu Europejskiego oznaczałoby, że Kamiński i Wąsik nadal mogliby pełnić funkcje publiczne pomimo wyroku, który formalnie pozbawił ich prawa do zasiadania w polskim Sejmie. Taki ruch mógłby spotkać się z krytyką ze strony opozycji.

Podsumowanie

W artykule omówiono dalsze kroki zapowiadane przez Jarosława Kaczyńskiego i jego ugrupowanie w kontekście sprawy wygaszonych mandatów posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Prawo i Sprawiedliwość zamierza złożyć w tej kwestii zawiadomienie do prokuratury. Poruszono także wątek ewentualnego przejścia polityków do Parlamentu Europejskiego.

Ponadto prezes PiS skrytykował publicznie działania Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, zapowiadając podjęcie kroków prawnych mających na celu ukaranie go za jego postawę. Marszałek Sejmu z kolei poinformował, że zwróci się do PKW w sprawie obsadzenia mandatu po Kamińskim.

5 Podobnych Artykułów

  1. Skandal w Warszawie! Muzeum Polin z muralem oficera KBW!
  2. Sprawa syna posłanki Filiks. KRRiT nie ukarze Radia Szczecin i TVP Info. Podłość.
  3. Doradczyni Dudy: Skandaliczne wydarzenia na Woronicza
  4. Wojownicze Żółwie Ninja: Zmutowany Chaos - zabawa dla małych i dużych
  5. Początek politycznego trzęsienia ziemi przed komisją śledczą ds. wyborów kopertowych
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Elwira Jasińska
Elwira Jasińska

Jako pełna pasji blogerka, zapraszam Cię w świat emocji, gdzie filmy i seriale to moje drugie "ja". Wprowadzę Cię w kulinarne uniesienia, podróżnicze morskie fale oraz troskę o zdrowie. Razem odkryjmy magię kina, smaku i dalekich miejsc, z nutką troski o dobre samopoczucie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły