Europejskie państwo zmienia nazwę

Zmiana nazwy tego kraju to równocześnie zakończenie sporu, który trwał od lat. Poprzednia bowiem nie była akceptowana przez wszystkie sąsiednie państwa. Możliwe też, że przyczyni się to do przyspieszenia integracji tego kraju z sojuszem Północnoatlantyckim oraz Unią Europejską.

 

Sukces w dyplomatycznych rozmowach, a także porozumienie w tej sprawie ogłoszone zostało we wtorek przez Aleksisa Ciprasa oraz Zorana Zaewa, premierów Grecji i Macedonii. Nazwa tego drugiego kraju od lat była powodem sporu z Grekami od 1991 roku, czyli momentu kiedy Macedonia uzyskała niepodległość.

 

Teraz do zakończenia sporu doszło, przez zaakceptowanie nowej nazwy, a ma on brzmieć „Republika Macedonii Północnej” (Republika Sewerna Makedonija). Na takie rozwiązanie przystanęły obydwie strony. Informacje o uzgodnionej zmianie, premier Cipras przekazał prezydentowi Grecji. Jak podkreślił, nowa nazwa będzie stosowana zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Jego zdaniem, porozumienie potwierdza, iż Macedonia Północna nie ma nic wspólnego z greckim dziedzictwem kulturowym.

 

– Mamy dobre porozumienie, które spełnia wszystkie warunki wstępne postawione przez stronę grecką – stwierdził grecki premier Aleksis Cipras.

 

Dotychczasowa nazwa „Macedonia” była przyczyną stawiania zarzutów przez stronę grecką, która uważała iż ta jest roszczeniowa wobec prowincji z Grecji o takiej samej nazwie. Teraz, kiedy Macedończycy zobowiązali się do zmiany nazwy, mają w zamian otrzymać brak obiekcji strony greckiej w kwestii dążeń Republiki Macedonii Północnej do członkostwa w NATO i UE. Ateny bowiem skutecznie blokowały możliwość wstąpienia do nich państwa Macedończyków. Teraz Grecja jest jednak zgodnie z zawartym porozumieniem zobowiązana to wycofania swoich zastrzeżeń w tej sprawie, co może stać się początkiem do powiększenia NATO oraz Unii Europejskiej o kolejne państwo.

 

W trwającym od lat sporze proponowano już różne rozwiązania, jednak nie udawało się rozwiązać problemu ostatecznie. Wśród pomysłów padały wcześniej takie nazwy jak „Republika Macedonii Ilideńskiej” czy dodanie do „Republiki Macedonii” określenia „nowa”, bądź też „północna”. Teraz dodanie informacji o północnym położeniu (przyp. Republika Macedonii Północnej) okazało się pomyślnym krokiem do zakończenia sporu.

 

 
Źródło:

Komentarze

Kraj

Świat