Czy wyobrażasz sobie, że Elon Musk miałby coś do powiedzenia w sprawie decyzji polskiego prezydenta miasta? Otóż stało się - miliarder skrytykował zarządzenie Rafała Trzaskowskiego dotyczące zakazu eksponowania symboli religijnych w stołecznych urzędach. Musk w swoim stylu krótko i dosadnie skomentował tę sytuację na portalu X, wcześniej znanym jako Twitter. To z pewnością zaskakujący komentarz ze strony głośnego amerykańskiego biznesmena.
Wpis Muska na X krytykujący Trzaskowskiego
Elon Musk, znany biznesmen i założyciel firm SpaceX oraz Tesla, skrytykował niedawno decyzję Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy, dotyczącą zakazu eksponowania symboli religijnych w stołecznych urzędach. Swój krytyczny komentarz Musk zamieścił na portalu X (dawniej Twitter), skutecznie wzbudzając zainteresowanie i dyskusję wśród internautów.
Kontrowersja rozpoczęła się, gdy prawicowa influencerka Ian Miles Cheong opublikowała wpis, w którym twierdziła, że "Polska staje się skrajnie woke", nawiązując do ideologii związanej z poprawnością polityczną i tzw. "cancel culture". Cheong przywołała artykuł dotyczący decyzji Trzaskowskiego w sprawie symboli religijnych w warszawskich urzędach. To właśnie ten wpis zainspirował Muska do wyrażenia swojej opinii.
Musk w swoim charakterystycznym, bezpośrednim stylu skomentował: "Bezwstydnie kopiują głupie rzeczy z Ameryki. Żenujące". Tym samym znany biznesmen skrytykował prezydenta miasta za decyzję, którą uważa za naśladownictwo kontrowersyjnych trendów z USA.
Wypowiedź Trzaskowskiego o państwie świeckim i tradycji
Rafał Trzaskowski szybko odniósł się do swojej decyzji i toczącego się wokół niej sporu. W jednym ze swoich wpisów na X podkreślił, że "każdy ma prawo do swojej wiary (lub jej braku). Także urzędnicy i urzędniczki". Jednocześnie zaznaczył, że każda osoba przychodzącą do urzędu ma prawo czuć się w neutralnym środowisku.
Prezydent Warszawy wyraźnie zaakcentował, że "nikt nie zamierza prowadzić w Warszawie walki z jakąkolwiek religią", a stolica będzie szanować swoją tradycję, o czym świadczą chociażby elementy religijne podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego. Jednak jak zauważył, Polska jest państwem świeckim, a Warszawa jest stolicą tego państwa.
- Trzaskowski podkreślił neutralność urzędów i świecki charakter państwa
- Zapewnił o szacunku dla tradycji i wolności wyznania
- Postawił granicę między sferą publiczną a prywatną w kwestii religii
Czytaj więcej: Jak podsłuchiwano dzięki temu obozowi, Lista Pegasusa ujawnia.
Ordo Iuris podejmuje działania w sprawie zarządzenia

Głos w tej sprawie zabrało również Stowarzyszenie Ordo Iuris, znane ze swojej działalności na rzecz ochrony wartości chrześcijańskich. Organizacja poinformowała o podjęciu "wielopoziomowych działań" w odpowiedzi na kontrowersyjną decyzję Trzaskowskiego.
Ordo Iuris powiadomiło prokuraturę o możliwym naruszeniu prawa, przygotowało się do zaskarżenia zarządzeń prezydenta Warszawy oraz zaoferowało pomoc wszystkim osobom zmuszanym do usuwania krzyży. Ponadto uruchomiło ogólnopolską petycję i dotarło do katolickich mediów w Polsce, by nagłośnić tę sprawę.
Sytuacja wywołała ożywioną dyskusję w społeczeństwie i mediach, a komentarz Muska o polityce warszawy jedynie dolał oliwy do ognia. Obserwatorzy życia publicznego czekają na dalszy rozwój wydarzeń i rozstrzygnięcie tego sporu dotyczącego roli religii w przestrzeni publicznej.