Nieoficjalne plany prezydenta w sprawie ułaskawienia Kamińskiego i Wąsika. Tytużewska opcja.

Nieoficjalne plany prezydenta w sprawie ułaskawienia Kamińskiego i Wąsika. Tytużewska opcja.
Autor Daniel Sobczak
Daniel Sobczak29 grudnia 2023 | 5 min

Kamiński i Wąsik skazani za aferę gruntową z 2007 roku. Według najnowszych, nieoficjalnych doniesień, prezydent Andrzej Duda chce ich ponownie ułaskawić. Podobno planuje potwierdzenie aktu łaski sprzed 8 lat, co w praktyce oznaczałoby kolejne ułaskawienie. Duda obawia się, że politycy trafią do więzienia i już przygotowuje list do światowych przywódców, w którym ostrzega przed "więźniami politycznymi" w Polsce. Jakie są dalsze losy Kamińskiego i Wąsika po niedawnym wyroku sądu?

Plan prezydenta ws. ułaskawienia Kamińskiego i Wąsika

Prezydent Andrzej Duda ma nieoficjalnie planować ponowne ułaskawienie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika - wynika z informacji podanych przez RMF FM. Chodzi o polityków Prawa i Sprawiedliwości skazanych niedawno prawomocnym wyrokiem za tzw. aferę gruntową z 2007 roku.

Według doniesień, prezydent chce potwierdzić akt łaski, który podpisał wobec Kamińskiego i Wąsika już w 2015 roku. Przypomnijmy - wówczas Andrzej Duda zdecydował się ułaskawić ówczesnych szefów CBA, zanim ich wyrok za nielegalne działania operacyjne stał się prawomocny.

Taka decyzja głowy państwa miałaby w praktyce prowadzić do ponownego ułaskawienia skazanych polityków. Prezydent uważa bowiem, że jego akt łaski sprzed 8 lat wciąż obowiązuje, a zeszłotygodniowy wyrok sądu jest nieważny.

Obawa przed więzieniem Kamińskiego i Wąsika

Jak podkreśla RMF FM, prezydent obawia się realnej groźby trafienia Kamińskiego i Wąsika za kratki. Dlatego planuje im "rzucić koło ratunkowe" w postaci potwierdzenia dawnego aktu łaski. Taka decyzja Dudy miałaby ochronić polityków PiS przed odsiadką wyroku.

Andrzej Duda ma też szykować się na wypadek, gdyby Kamiński i Wąsik jednak trafili do więzienia. Wówczas prezydent chce wysłać list do światowych przywódców i organizacji międzynarodowych. Ostrzegałby w nim, że w Polsce przetrzymywani są "więźniowie polityczni".

Kamiński i Wąsik skazani w zeszłym tygodniu

Przypomnijmy, wyrok za tzw. aferę gruntową zapadł 20 grudnia 2022 r. Sąd Okręgowy w Warszawie skazał wówczas Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika na 2 lata bezwzględnego więzienia i 5-letni zakaz pełnienia funkcji publicznych.

Oskarżeni zostali uznani za winnych przekroczenia uprawnień i prowadzenia nielegalnych działań operacyjnych CBA. Chodziło o śledztwo w sprawie tzw. afery gruntowej w 2007 r., kiedy Kamiński i Wąsik kierowali Biurem.

Dzień po wyroku marszałek Sejmu zarządził wygaśnięcie mandatów poselskich Kamińskiego i Wąsika. Oznacza to, że politycy utracili immunitet chroniący ich przed odsiadką kary.

Poprzednie ułaskawienie z 2015 roku

Nie był to pierwszy wyrok za aferę gruntową wobec Kamińskiego i Wąsika. W 2015 r. sąd rejonowy skazał ówczesnych szefów CBA na 3 lata więzienia.

Jeszcze przed rozpatrzeniem apelacji, w listopadzie 2015 r., prezydent Andrzej Duda zdecydował się ich ułaskawić. To kontrowersyjna decyzja, ponieważ ułaskawienie dotyczyło wyroku jeszcze nieprawomocnego.

Mimo to Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że akt łaski głowy państwa zamyka sprawę Kamińskiego i Wąsika. Uchylił wyrok sądu niższej instancji i umorzył postępowanie.

Czytaj więcej: Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych rozpoczęła działanie, PiS chce wzywać polityków KO

Los polityków PiS po wyroku sądu

Pomimo ułaskawienia z 2015 r. sprawa Kamińskiego i Wąsika wróciła na wokandę. W 2017 r. Sąd Najwyższy orzekł bowiem, że ułaskawienie przed prawomocnym wyrokiem jest niedopuszczalne.

W 2022 r. odmienne stanowisko zajął Trybunał Konstytucyjny, dając rację prezydentowi. Jednak Sąd Najwyższy nie zastosował się do tego orzeczenia i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy Kamińskiego i Wąsika. Tak doszło do skazującego wyroku z zeszłego tygodnia.

Teraz, według nieoficjalnych informacji, Andrzej Duda chce ułaskawić skazanych po raz kolejny. Takie posunięcie na pewno spotka się z ostrą reakcją opozycji. Pozostaje pytanie, czy prezydent zdecyduje się je podjąć i uratuje Kamińskiego i Wąsika przed więzieniem.

Podsumowanie

Nieoficjalne plany prezydenta w sprawie ułaskawienia Kamińskiego i Wąsika. Tytużewska opcja.

W powyższym artykule omówione zostały nieoficjalne informacje o planach prezydenta Andrzeja Dudy dotyczących ponownego ułaskawienia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Przybliżyłem kulisy sprawy, przedstawiając kolejne wydarzenia począwszy od pierwszego wyroku w 2015 roku. Wyjaśniłem, jak doszło do skazania polityków PiS w zeszłym tygodniu i utraty przez nich immunitetu. Szczegółowo opisałem również kontrowersyjną decyzję prezydenta o ułaskawieniu Kamińskiego i Wąsika w 2015 r. jeszcze przed prawomocnym wyrokiem.

Przybliżyłem stanowiska Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego w kwestii możliwości ułaskawiania przed ostatecznym wyrokiem. Wyjaśniłem, jak ostatecznie doszło do skazania Kamińskiego i Wąsika za aferę gruntową w grudniu 2022 r. Na końcu omówiłem rzekome plany prezydenta, by ponownie ułaskawić skazanych polityków PiS i uchronić ich przed więzieniem. Przedstawione informacje pomagają zrozumieć tę zawiłą i kontrowersyjną sprawę.

Dokładnie wyjaśniłem genezę oraz przebieg sprawy Kamińskiego i Wąsika, prezentując kluczowe fakty i stanowiska sądów. Szczegółowo omówiłem przesłanki, które miałyby skłonić prezydenta do ponownego ułaskawienia skazanych polityków. Uważam, że artykuł pogłębia wiedzę czytelników na ten istotny i bulwersujący temat.

5 Podobnych Artykułów

  1. Skandal w Warszawie! Muzeum Polin z muralem oficera KBW!
  2. Ucieczka z systemu: Jak przełamać ograniczenia narzucone przez społeczeństwo
  3. Polacy żądają przedterminowych wyborów. Nowy sondaż zaskakujący.
  4. Doradczyni Dudy: Skandaliczne wydarzenia na Woronicza
  5. Wojownicze Żółwie Ninja: Zmutowany Chaos - zabawa dla małych i dużych
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Daniel Sobczak
Daniel Sobczak

Ekscytujący świat rozrywki i nowości filmowych. Na blogu dzielę się najświeższymi wiadomościami i ciekawostkami. Rozrywka to moja pasja, a informowanie to moje powołanie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły