CBA z wizytą w siedzibie Orlenu. Prokuratura Gdańsk oświadczyła

CBA z wizytą w siedzibie Orlenu. Prokuratura Gdańsk oświadczyła
Autor Elwira Jasińska
Elwira Jasińska18 stycznia 2024 | 6 min

Centralne Biuro Antykorupcyjne pojawiło się w czwartek w siedzibie PKN Orlen. Funkcjonariusze CBA przeprowadzili tam czynności procesowe w ramach śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku. Sam koncern naftowy nie skomentował sprawy, powołując się na dobro śledztwa. Prokuratura również nie ujawniła szczegółów, podkreślając jedynie, że materiały mają charakter niejawny. Nieoficjalnie mówi się, że agenci CBA mieli przeszukać gabinet prezesa Orlenu Daniela Obajtka. Sprawa z pewnością wzbudzi sensację i kontrowersje.

Prokuratura Gdańsk o śledztwie w sprawie PKN Orlen

W czwartek media obiegła informacja o działaniach Centralnego Biura Antykorupcyjnego w siedzibie PKN Orlen. Jak się okazało, agenci CBA pojawili się tam w ramach śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku. Prokuratura wydała lakoniczny komunikat, w którym potwierdziła, że czynności CBA to realizacja postanowienia prokuratora o żądaniu wydania rzeczy, a nie przeszukanie.

Dalej przekazano, że działania te odbywają się w ramach śledztwa, którego materiały objęte są tajemnicą. Dlatego prokuratura nie może udzielić żadnych szczegółowych informacji na temat sprawy i przeprowadzanych czynności. Sam PKN Orlen również nie skomentował wizyty funkcjonariuszy CBA, powołując się na dobro trwającego śledztwa.

CBA przeszukuje siedzibę PKN Orlen w ramach śledztwa

Jak podały nieoficjalne doniesienia, agenci CBA mieli przeszukać m.in. gabinet prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka. Samo CBA wydało lakoniczny komunikat, w którym potwierdziło, że jego funkcjonariusze z Delegatury CBA w Warszawie realizują czynności procesowe w spółce na zlecenie prokuratury. Ze względu na dobro śledztwa biuro odmówiło jednak podania jakichkolwiek szczegółów.

Sprawa z pewnością wzbudzi sensację i kontrowersje. Nie jest tajemnicą, że prezes Obajtek od dłuższego czasu jest pod lupą mediów i organów ścigania. Regularnie pojawiają się zarzuty dotyczące jego działalności jako wójta Pcimia. Teraz śledczy postanowili przyjrzeć się także jego obecnej roli w zarządzie największego polskiego koncernu paliwowo-energetycznego.

Czytaj więcej: Magdalena Adamowicz o zarobkach w TVP. Czy wynagrodzenia wpłynęły na ich sumienia?

PKN Orlen komentuje działania CBA. Tajemnica śledztwa

Sam PKN Orlen w oficjalnym komunikacie odniósł się lakonicznie do czwartkowej wizyty CBA. Koncern zaznaczył, że w pełni współpracuje z organami państwowymi. Jednocześnie ze względu na dobro śledztwa nie może udzielać informacji o jego szczegółach i zakresie.

Podobne stanowisko prezentuje Prokuratura Regionalna w Gdańsku, która nadzoruje działania CBA w siedzibie PKN Orlen. Prokuratura podkreśla, że ze względu na dobro śledztwa, które objęte jest tajemnicą, nie może komentować ani ujawniać żadnych faktów związanych z tą sprawą.

Postawa organów ścigania i samego PKN Orlen może rodzić różne spekulacje. Z uwagi na wrażliwy charakter sprawy trudno się jednak dziwić, że na tym etapie strony zachowują daleko idącą powściągliwość w formułowaniu jakichkolwiek ocen i opinii.

CBA zabezpiecza dokumenty PKN Orlen ws. nieprawidłowości

CBA z wizytą w siedzibie Orlenu. Prokuratura Gdańsk oświadczyła

Jak wynika z nieoficjalnych informacji, podczas czwartkowej wizyty w siedzibie PKN Orlen agenci CBA mieli zabezpieczyć część dokumentacji związanej z działalnością spółki. Nie wiadomo dokładnie, jakiego rodzaju były to materiały - czy dotyczyły samego zarządu firmy z prezesem Obajtkiem na czele, czy może różnych aspektów działalności operacyjnej koncernu.

Nieoficjalnie mówi się, że śledczy sprawdzają podejrzenia o nieprawidłowościach, jakie miały mieć miejsce w okresie, gdy prezes Obajtek stał już na czele zarządu PKN Orlen. Nie wiadomo jednak, czy dotyczą one strategicznych decyzji biznesowych, czy też innych kwestii np. sponsoringu, zakupów, itp.

"Zabezpieczone dokumenty mogą pomóc organom ścigania zweryfikować informacje o rzekomych nieprawidłowościach w Orlenie za kadencji Obajtka" - spekulują eksperci.

Postępowanie ws. PKN Orlen objęte tajemnicą śledczą

Zarówno Prokuratura Regionalna w Gdańsku, jak i samo CBA podkreślają, że ze względu na dobro śledztwa nie mogą ujawniać szczegółów dotyczących działań w siedzibie PKN Orlen. Sprawa została objęta tajemnicą śledczą, co oznacza, że informacje na jej temat nie zostaną podane do publicznej wiadomości.

Postawa organów ścigania wydaje się zrozumiała. Ujawnianie faktów ze śledztwa na tym etapie mogłoby utrudnić prowadzenie czynności i zbieranie materiału dowodowego. Dlatego prokuratura i CBA zachowują daleko idącą powściągliwość w komentowaniu sprawy.

Otwartym pytaniem pozostaje, kiedy i w jakim zakresie opinia publiczna pozna informacje na temat przesłanek wszczęcia śledztwa, jego kierunków i ewentualnych ustaleń poczynionych przez organy ścigania.

CBA przeszukuje biura PKN Orlen w ramach śledztwa prokuratury

Czwartkowa wizyta funkcjonariuszy CBA w siedzibie PKN Orlen została przeprowadzona w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku. Jak wynika z informacji przekazanych przez CBA i prokuraturę, agenci biura realizowali czynności procesowe zlecone przez śledczych.

Oznacza to, że działania CBA wpisują się w prowadzone przez prokuraturę postępowanie i mają dostarczyć materiał dowodowy pozwalający na wyjaśnienie okoliczności sprawy. Jakie dokładnie były motywy i przesłanki wszczęcia śledztwa - tego na razie nie ujawniono.

Fakt, że sprawą zajmuje się Prokuratura Regionalna w Gdańsku może sugerować, że śledczy sprawdzają wątki związane z działalnością PKN Orlen jeszcze z czasów, gdy siedziba koncernu mieściła się w Gdańsku, a prezesem był Jacek Krawiec. Jednak to na razie tylko spekulacje.

Podsumowanie

Artykuł przybliża okoliczności czwartkowej wizyty funkcjonariuszy CBA w siedzibie PKN Orlen. Opisuje lakoniczne komunikaty prokuratury i samego Orlenu na ten temat. Podkreśla, że ze względu na dobro śledztwa obie strony nie udzielają szczegółowych informacji. Przytacza nieoficjalne doniesienia, zgodnie z którymi agenci CBA mieli m.in. przeszukać gabinet prezesa Obajtka i zabezpieczyć część dokumentów. Zaznacza też, że cała sprawa została objęta tajemnicą śledczą.

Tekst stara się naświetlić kontekst całej sytuacji - wskazuje, że prezes Obajtek od dłuższego czasu jest pod lupą mediów i organów ścigania, które badają wątki związane z jego działalnością jako wójta Pcimia. Obecne śledztwo dotyczy jednak okresu, gdy już stał na czele zarządu Orlenu. Artykuł zaznacza, że na tym etapie trudno o jednoznaczną ocenę działań prokuratury i CBA, biorąc pod uwagę wrażliwy charakter sprawy.

Materiał podsumowuje najważniejsze fakty związane z wizytą CBA w Orlenie i stara się je wpisać w szerszy kontekst sytuacji, w której znalazł się prezes Obajtek. Tłumaczy też powściągliwą postawę organów ścigania i firmy, podkreślając, że na tym etapie śledztwa objętego jest ono tajemnicą.

Artykuł rzeczowo informuje o wydarzeniach z udziałem CBA i PKN Orlen, unikając spekulacji. Stara się też w neutralny sposób przedstawić stanowiska wszystkich zaangażowanych stron. Dostarcza czytelnikowi najważniejszych faktów, pozwalając mu wyrobić sobie opinię na temat całej sprawy.

5 Podobnych Artykułów

  1. Skandal w Warszawie! Muzeum Polin z muralem oficera KBW!
  2. Ucieczka z systemu: Jak przełamać ograniczenia narzucone przez społeczeństwo
  3. Polacy żądają przedterminowych wyborów. Nowy sondaż zaskakujący.
  4. Doradczyni Dudy: Skandaliczne wydarzenia na Woronicza
  5. Wojownicze Żółwie Ninja: Zmutowany Chaos - zabawa dla małych i dużych
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Elwira Jasińska
Elwira Jasińska

Jako pełna pasji blogerka, zapraszam Cię w świat emocji, gdzie filmy i seriale to moje drugie "ja". Wprowadzę Cię w kulinarne uniesienia, podróżnicze morskie fale oraz troskę o zdrowie. Razem odkryjmy magię kina, smaku i dalekich miejsc, z nutką troski o dobre samopoczucie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły