Ułaskawienie Kamińskiego i Wąsika: Duda apeluje do zakładów karnych. Będziemy czekać

Ułaskawienie Kamińskiego i Wąsika: Duda apeluje do zakładów karnych. Będziemy czekać
Autor Kacper Baran
Kacper Baran24.01.2024 | 7 min.

Ułaskawienie Kamińskiego i Wąsika może nastąpić już dzisiaj. Prezydent Andrzej Duda spotkał się z rodzinami skazanych polityków PiS i ma podpisać stosowne dokumenty. Następnie zwróci się do dyrekcji zakładów karnych z apelem o jak najszybsze uwolnienie więźniów. Jego współpracownicy liczą, że zwolnienie nastąpi jeszcze dzisiaj wieczorem. Jednak pojawiają się też opinie, że procedura może się przeciągnąć do jutra z powodu ograniczeń administracyjnych.

Duda zapowiada ułaskawienie więźniów politycznych

Prezydent Andrzej Duda ma ogłosić decyzję o ułaskawieniu dwóch polityków Prawa i Sprawiedliwości - Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Obaj odsiadują wyroki więzienia za rzekome nadużycia władzy w czasach, gdy pełnili funkcje państwowe.

Z informacji docierających z Pałacu Prezydenckiego wynika, że Andrzej Duda spotkał się już z rodzinami skazanych polityków. Wskazuje to, że ułaskawienie jest niemal przesądzone. Prezydent ma wygłosić stosowne oświadczenie 23 stycznia, ale według nieoficjalnych zapowiedzi jego współpracowników, może się to wydarzyć jeszcze tego samego dnia wieczorem.

Działania prezydenta mają spotkać się ze zdecydowaną reakcją opozycji, która oskarża Andrzeja Dudę o protegowanie partyjnych kolegów kosztem niezależności wymiaru sprawiedliwości. Zwolennicy ułaskawienia argumentują natomiast, że Kamiński i Wąsik są więźniami politycznymi i zostali niesłusznie skazani przez sądy zdominowane przez przeciwników obozu rządzącego.

Stanowisko prokuratury ws. ułaskawienia

Jak podaje kancelaria prezydenta, Andrzej Duda otrzymał już dokumenty związane ze sprawą ułaskawienia od prokuratora generalnego Adama Bodnara. Zawierają one argumenty prawne za i przeciw takiemu rozwiązaniu.

Prokuratura nie zajęła jednoznacznego stanowiska w tej sprawie. Ostateczna decyzja należy więc wyłącznie do prezydenta. Prawdopodobnie po jej ogłoszeniu Andrzej Duda zwróci się bezpośrednio do dyrekcji zakładów karnych, w których osadzeni są skazani politycy PiS z apelem o natychmiastowe ich uwolnienie.

Prezydent spotkał się z rodzinami skazanych

Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim żony Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika - Barbarę Kamińską i Romualdę Wąsik. Według informacji z otoczenia prezydenta, panie przekonywały go do jak najszybszego ułaskawienia swoich mężów.

Żony polityków PiS od wielu miesięcy prowadzą kampanię na rzecz ich uwolnienia. Zbierają podpisy pod petycjami, organizują manifestacje i spotykają się z politykami obozu rządzącego. Twierdzą, że Kamiński i Wąsik to więźniowie polityczni, którzy padli ofiarą represji ze strony opozycji.

Spotkanie prezydenta z rodzinami osadzonych polityków może oznaczać, że Andrzej Duda postanowił pozytywnie rozpatrzyć prośbę o ułaskawienie. Jeśli do niego dojdzie, Kamiński i Wąsik mogą jeszcze dzisiaj opuścić mury więzień.

Czytaj więcej: Nieoficjalnie: Maciej Wąsik wywieziony z aresztu w Warszawie - Szokujące wydarzenia!

Warunkowe zwolnienie Kamińskiego i Wąsika

Z informacji uzyskanych przez dziennikarzy portalu Interia.pl wynika, że prezydent rozważa ułaskawienie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, ale w formie warunkowej. Oznaczałoby to cofnięcie wyroków sądowych, ale pod pewnymi zastrzeżeniami.

Przykładowo, warunkiem mogłoby być powstrzymanie się od działalności publicznej przez pewien czas lub spędzenie jeszcze kilku miesięcy w zakładzie karnym. Taka decyzja byłaby kompromisem pomiędzy oczekiwaniami zwolenników całkowitego uwolnienia polityków PiS a przeciwnikami ich ułaskawienia.

Mariusz Kamiński b. szef CBA i MSWiA
Maciej Wąsik b. sekretarz stanu w MSWiA

Stanowczy apel prezydenta do Służby Więziennej

Ułaskawienie Kamińskiego i Wąsika: Duda apeluje do zakładów karnych. Będziemy czekać

W ocenie doradców prezydenta, po ogłoszeniu decyzji o ułaskawieniu Andrzej Duda powinien wystosować stanowcze pismo do dyrekcji zakładów karnych, w których przebywają Kamiński i Wąsik z żądaniem ich natychmiastowego uwolnienia.

Ma to wyprzedzić ewentualne próby odwlekania zwolnienia ze strony funkcjonariuszy Służby Więziennej, którzy - jak twierdzą zwolennicy ułaskawienia - są w zdecydowanej większości nieprzychylnie nastawieni do obecnej władzy.

Stanisław Żaryn, były współpracownik Mariusza Kamińskiego i obecny doradca prezydenta Dudy stwierdził: "Liczymy na to, że zarówno Mariusz Kamiński jak i Maciej Wąsik jeszcze dzisiaj wieczorem będą w domach ze swoimi rodzinami. Będziemy czekać na ich wyjście pod zakładami karnymi w Przytułach i Radomiu".

Bodnar przekazał kluczowe dokumenty Dudzie

Jak wynika z komunikatu Ministerstwa Sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar przesłał prezydentowi Andrzejowi Dudzie dokumentację niezbędną do podjęcia decyzji o ewentualnym ułaskawieniu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Opinia Bodnara nie jest wiążąca, ale może mieć istotny wpływ na decyzję prezydenta. Prokurator generalny reprezentuje przecież najważniejszy organ ścigania i ma wgląd w całość akt spraw. Analizując zgromadzone dowody i przebieg postępowań sądowych, ocenił zasadność zarzutów postawionych politykom PiS.

Prezydent Duda po zapoznaniu się ze stanowiskiem prokuratury i opiniami swoich doradców prawnych ma ogłosić ostateczny werdykt w sprawie ewentualnego ułaskawienia. Według nieoficjalnych informacji ma to nastąpić jeszcze dzisiaj.

Oczekiwanie na wyjście polityków z więzień

Liczymy na to, że zarówno Mariusz Kamiński jak i Maciej Wąsik jeszcze dzisiaj wieczorem będą w domach ze swoimi rodzinami. Będziemy czekać na ich wyjście pod zakładami karnymi w Przytułach i Radomiu.

Takie stwierdzenie przekazał portalowi Interia.pl Stanisław Żaryn - bliski współpracownik prezydenta Dudy i samego Mariusza Kamińskiego. Świadczy to o przekonaniu otoczenia głowy państwa, że ułaskawienie zostanie podpisane, a osadzeni politycy opuszczą zakłady karne jeszcze tego samego dnia.

Istnieją wprawdzie obawy, że ze względu na późną porę administracja więzienna nie zdąży wypełnić wszystkich formalności. Zwolennicy ułaskawienia liczą jednak na uprzejmość i szybką reakcję kierownictwa Służby Więziennej.

Jeśli rzeczywiście do zwolnienia dojdzie, przed bramami więzień zebrać mają się tłumy dziennikarzy i zwolenników Kamińskiego z Wąsikiem. Transmisje na żywo z tego wydarzenia obejrzą zapewne miliony Polaków, gdyż sprawa ułaskawienia żywo porusza opinię publiczną od wielu miesięcy.

Podsumowanie

W niniejszym artykule omówiono kwestię potencjalnego ułaskawienia przez prezydenta Andrzeja Dudę dwóch polityków Prawa i Sprawiedliwości - Mariusza Kamińskiego oraz Macieja Wąsika. Przedstawiono argumenty zwolenników i przeciwników takiego rozwiązania oraz opisano dotychczasowe działania głowy państwa sugerujące, że decyzja o ułaskawieniu jest bardzo prawdopodobna.

Zwrócono uwagę, że prezydent Duda otrzymał już kluczowe dokumenty w tej sprawie od prokuratora generalnego Adama Bodnara i spotkał się z rodzinami uwięzionych polityków. Ponadto jego współpracownicy wyrażają przekonanie, że Kamiński i Wąsik mogą opuścić zakłady karne jeszcze tego samego dnia po ewentualnym ogłoszeniu ułaskawienia.

W artykule przeanalizowano również możliwą formę łaski dla skazanych działaczy PiS. Rozważane jest ułaskawienie warunkowe, a nie bezwarunkowe, co byłoby swoistym kompromisem. Omówiono też kwestię apelu prezydenta do Służby Więziennej o jak najszybsze zwolnienie ułaskawionych.

Mam nadzieję, że przedstawione w tym tekście analizy i opinie pozwolą Czytelnikom lepiej zorientować się w toczącej się debacie na temat ułaskawienia Kamińskiego i Wąsika. Jest to z pewnością jedna z najgłośniejszych spraw ostatnich miesięcy, która wzbudza ogromne emocje w polskim społeczeństwie.

5 Podobnych Artykułów

  1. Skandal w Warszawie! Muzeum Polin z muralem oficera KBW!
  2. Sprawa syna posłanki Filiks. KRRiT nie ukarze Radia Szczecin i TVP Info. Podłość.
  3. Doradczyni Dudy: Skandaliczne wydarzenia na Woronicza
  4. Wojownicze Żółwie Ninja: Zmutowany Chaos - zabawa dla małych i dużych
  5. Początek politycznego trzęsienia ziemi przed komisją śledczą ds. wyborów kopertowych
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Kacper Baran
Kacper Baran

Jako pasjonujący bloger, podzielam z czytelnikami moją miłość do światów filmowych, serialowych, kulinarnych oraz zdrowotnych. Zapraszam do podróży poprzez recenzje, opowieści i przepisy, odkrywając smaki, miejsca i tajemnice. Znajdziesz tu moją autorską perspektywę na te tematy, wzbogaconą unikalnymi spostrzeżeniami i inspiracjami.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły