Kamiński i Wąsik wybrani do Parlamentu Europejskiego. Oświadczenie Kaczyńskiego

Kamiński i Wąsik wybrani do Parlamentu Europejskiego. Oświadczenie Kaczyńskiego
Autor Elwira Jasińska
Elwira Jasińska08.02.2024 | 5 min.

Kamiński i Wąsik wybrani do Parlamentu Europejskiego - taką informację przekazał prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z dziennikarzami. Polityk powiedział, że widzi obu skazanych posłów swojej partii jako kandydatów do PE w nadchodzących wyborach europejskich. Jednocześnie zaznaczył, że żadna oficjalna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. Kaczyński odmówił odpowiedzi na dalsze pytania dotyczące politycznej przyszłości Kamińskiego i Wąsika. Tymczasem PKW opublikowała listę kandydatów do objęcia mandatu po Kamińskim w Sejmie.

Kaczyński widzi Kamińskiego i Wąsika w PE

W czwartkowej rozmowie z dziennikarzami prezes PiS Jarosław Kaczyński został zapytany o ewentualne kandydowanie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika do Parlamentu Europejskiego. Polityk odpowiedział, że widzi obu skazanych posłów swojej partii jako kandydatów do PE w nadchodzących wyborach europejskich.

Kaczyński dodał jednak, że żadna oficjalna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. Oznacza to, że na razie są to jedynie nieoficjalne deklaracje prezesa PiS, które mogą, ale nie muszą zostać zrealizowane.

PE jako opcja dla Kamińskiego i Wąsika

Warto przypomnieć, że Kamiński i Wąsik utracili mandaty poselskie po prawomocnym wyroku sądu, który uznał ich winnymi nielegalnej inwigilacji. Obaj politycy zostali w przeszłości skazani za nadużycie uprawnień i łamanie prawa przy organizowaniu nielegalnych działań operacyjnych CBA.

W związku z wyrokiem nie mogą już zasiadać w ławach Sejmu. Parlament Europejski wydaje się zatem dla nich atrakcyjną opcją kontynuowania kariery politycznej pomimo ciążących na nich wyroków.

Decyzja o kandydowaniu do PE jeszcze nie podjęta

Mimo deklaracji prezesa PiS o widzeniu Kamińskiego i Wąsika w PE, sam Kaczyński zastrzegł, że żadna oficjalna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Kaczyński dodał jednak, że żadna oficjalna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. Oznacza to, że na razie są to jedynie nieoficjalne deklaracje prezesa PiS, które mogą, ale nie muszą zostać zrealizowane.

Dopytywany przez dziennikarza o to, kiedy taka decyzja mogłaby zostać oficjalnie ogłoszona, Kaczyński odparł, że "jak wybory będą blisko".

Wybory do PE w 2024 roku

Najbliższe wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się na wiosnę 2024 roku. Jeśli Kamiński i Wąsik faktycznie zostaliby wystawieni jako kandydaci PiS do PE, można oczekiwać ogłoszenia tej decyzji w nadchodzących miesiącach w ramach przygotowań wyborczych.

Na razie jednak pozostaje to w sferze nieoficjalnych spekulacji i luźnych deklaracji ze strony prezesa PiS. Nie można mieć pewności, czy ostatecznie do takich nominacji faktycznie dojdzie.

Czytaj więcej: Początek politycznego trzęsienia ziemi przed komisją śledczą ds. wyborów kopertowych

Kaczyński odmawia odpowiedzi na pytania o Kamińskiego i Wąsika

Prezes PiS niechętnie odniósł się do pytań dziennikarzy o polityczną przyszłość Kamińskiego i Wąsika. Oprócz enigmatycznej deklaracji o widzeniu ich w PE, Kaczyński generalnie odmawiał odpowiedzi na dalsze pytania w tej sprawie.

Taka postawa prezesa PiS może oznaczać, że partia wciąż rozważa różne scenariusze dotyczące obu polityków i nie chce na razie zdradzać żadnych szczegółów.

PKW ujawnia listę następców po Kamińskim w Sejmie

Kamiński i Wąsik wybrani do Parlamentu Europejskiego. Oświadczenie Kaczyńskiego

W związku z wygaszeniem mandatu poselskiego Mariusza Kamińskiego, PKW na wniosek marszałka Sejmu ujawniła listę kandydatów do ewentualnego objęcia tego mandatu. Są to kolejne osoby z listy Prawa i Sprawiedliwości z okręgu warszawskiego.

Kolejni kandydaci z listy PiS po Kamińskim

Monika Pawłowska
Beata Strzałka
Ryszard Madziar

PKW podała, że powyższe nazwiska stanowią informację o kandydatach, którzy w wyborach parlamentarnych z października 2023 roku uzyskali największą liczbę głosów spośród wszystkich kandydatów PiS z okręgu warszawskiego zaraz po Kamińskim.

Stanowisko PKW w sprawie wygaszenia mandatu Kamińskiego

W piśmie do marszałka Sejmu szef PKW podkreślił, że udostępniając listę kandydatów PKW nie zajmuje stanowiska w kwestii sporu dotyczącego samego wygaszenia mandatu Kamińskiego. Jest to sprawa do rozstrzygnięcia przez odpowiednie organy państwowe.

PKW wskazała jedynie potencjalnych następców Kamińskiego w ławach poselskich na wypadek, gdyby wygaszenie jego mandatu zostało prawomocnie potwierdzone. Jak na razie pozostaje to jednak otwartą kwestią.

Podsumowanie

W powyższym artykule omówiono kwestię ewentualnego kandydowania Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika do Parlamentu Europejskiego. Prezes PiS Jarosław Kaczyński wyraził opinię, że widziałby obu polityków jako kandydatów PiS w wyborach europejskich w 2024 roku. Jednocześnie zastrzegł, że żadna oficjalna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Kaczyński niechętnie odpowiadał na dalsze pytania dziennikarzy dotyczące przyszłości Kamińskiego i Wąsika. Może to oznaczać, że PiS wciąż analizuje różne scenariusze i nie chce zdradzać szczegółów. Tymczasem PKW na wniosek marszałka Sejmu ujawniła listę potencjalnych następców Kamińskiego w ławach poselskich.

Podsumowując, kwestia startu Kamińskiego i Wąsika do PE oraz obsadzenia zwolnionego przez nich miejsca w Sejmie wciąż pozostaje otwarta. Prezes PiS nie przesądził ostatecznie tych spraw, a jego partia analizuje różne możliwości na przyszłość.

Miejmy nadzieję, że PiS podejmie w tej sytuacji mądre decyzje zgodne z interesem Polski i polskich obywateli. Od tego zależy także wizerunek i poparcie dla partii rządzącej w nadchodzących wyborach.

5 Podobnych Artykułów

  1. Skandal w Warszawie! Muzeum Polin z muralem oficera KBW!
  2. Sprawa syna posłanki Filiks. KRRiT nie ukarze Radia Szczecin i TVP Info. Podłość.
  3. Doradczyni Dudy: Skandaliczne wydarzenia na Woronicza
  4. Wojownicze Żółwie Ninja: Zmutowany Chaos - zabawa dla małych i dużych
  5. Początek politycznego trzęsienia ziemi przed komisją śledczą ds. wyborów kopertowych
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Elwira Jasińska
Elwira Jasińska

Jako pełna pasji blogerka, zapraszam Cię w świat emocji, gdzie filmy i seriale to moje drugie "ja". Wprowadzę Cię w kulinarne uniesienia, podróżnicze morskie fale oraz troskę o zdrowie. Razem odkryjmy magię kina, smaku i dalekich miejsc, z nutką troski o dobre samopoczucie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły