Afera wizowa: Tusk ostro o nagraniu Kaczyńskiego i Błaszczaka

Afera wizowa: Tusk ostro o nagraniu Kaczyńskiego i Błaszczaka
Autor Daniel Sobczak
Daniel Sobczak18 stycznia 2024 | 5 min

Afera wizowa w Ministerstwie Spraw Zagranicznych wstrząsnęła opinią publiczną. Nagrane rozmowy polityków PiS - Jarosława Kaczyńskiego i Mariusza Błaszczaka - na temat zatrzymania byłego wiceministra Piotra Wawrzyka wywołały oburzenie. Premier Tusk ostro skomentował zachowanie przedstawicieli partii rządzącej, którzy zdawali się nie znać oskarżonego o korupcję urzędnika. Sprawa ujawniła patologie w procedurze wydawania wiz dla setek tysięcy obcokrajowców.

Zatrzymanie Wawrzyka przez CBA

Były wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Informacja o zatrzymaniu "Piotra W." pojawiła się w komunikacie CBA. Wawrzyk usłyszał zarzuty dotyczące przyspieszania procedur wizowych w zamian za łapówki.

Prokurator postanowił o zastosowaniu wobec Wawrzyka poręczenia majątkowego w wysokości 100 tys. zł. Były wiceminister nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. W późniejszym oświadczeniu tłumaczył, że zrobił to ze względu na ogromny stres.

Kaczyński i Błaszczak o zatrzymaniu Wawrzyka

Dziennikarze pytali polityków PiS o zatrzymanie Wawrzyka. Prezes partii Jarosław Kaczyński stwierdził, że "nie wie, kto to jest". Podobnie zareagował Mariusz Błaszczak, choć wiedział już o kogo chodzi. Obaj udawali, że nie kojarzą oskarżonego urzędnika.

Zdaniem premiera Donalda Tuska panowie dobrze znają Wawrzyka, ale próbują zatuszować sprawę. Skomentował ich zachowanie na portalu internetowym.

Nagranie z Sejmu

Fragment rozmowy Kaczyńskiego i Błaszczaka z dziennikarzami zarejestrowała kamera w Sejmie. Sekwencja pokazuje, jak politycy unikają tematu zatrzymania Wawrzyka.

Czytaj więcej: PKW omówi mandaty zwolnione przez Kamińskiego i Wąsika na pilnym spotkaniu.

Wawrzyk wydał oświadczenie po zatrzymaniu

Zatrzymany Piotr Wawrzyk postanowił publicznie odnieść się do stawianych mu zarzutów. W oświadczeniu przesłanym mediom podkreślił, że mimo początkowej odmowy, chce wyjaśnić wszystkie okoliczności sprawy.

Zadeklarował pełną współpracę ze śledczymi. Dodał, że nie przyznał się do winy ze względu na stres po zatrzymaniu. Zapewnił, że składał już wyjaśnienia w tej sprawie jednej ze stacji radiowych.

Ze swojej strony podkreślam wagę domniemania niewinności i faktu, że przedstawienie zarzutu jest początkiem wyjaśniania sprawy i aktywności procesowej Klienta - stwierdził obrońca Wawrzyka mecenas Michał Grodzki.

Podejrzenia korupcji przy procedurach wizowych

Afera wizowa: Tusk ostro o nagraniu Kaczyńskiego i Błaszczaka

Z ustaleń CBA wynika, że co najmniej 200 osób spośród 600 starających się o wizę do Polski skorzystało z usług polskiego pośrednika mającego znajomości w MSZ.

Urzędnicy mieli przyspieszać procedury wizowe w zamian za wysokie łapówki. Mechanizm działał ze współudziałem byłego już wiceministra Piotra Wawrzyka. Według nieoficjalnych informacji, mógł on koordynować proceder.

Osób starających się o wizę 600
Osób korzystających z pośrednika 200

Pośrednik ze znajomościami

Zidentyfikowany pośrednik miał szerokie znajomości w resorcie spraw zagranicznych. Był w stanie wykorzystać je, by legalizować pobyt i pracę w Polsce setek obywateli Azji i Afryki za wysoką opłatą pieniężną.

MSZ pod lupą CBA. Dymisja wiceministra

Korupcyjny proceder w MSZ został wykryty przez CBA w wyniku prowadzonego śledztwa. Funkcjonariusze wkroczyli do resortu, przejrzeli dokumenty i zabezpieczyli dowody.

Premier Mateusz Morawiecki został zmuszony do zdymisjonowania Piotra Wawrzyka. Odwołany wiceminister odpowiadał w resorcie za sprawy konsularne i wizowe. Był współautorem projektu ułatwień wizowych dla setek tysięcy pracowników zza granicy.

  • Opłaty za przyspieszenie procedur wizowych szacowane są na miliony złotych.
  • Mechanizm korupcyjny mógł działać od wielu lat i obejmować różne kraje.

Komentarz Tuska do nagrania polityków PiS

Portal internetowy opublikował oświadczenie byłego premiera Donalda Tuska. Skomentował w nim zachowanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i byłego szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka po zatrzymaniu Piotra Wawrzyka.

Zdaniem Tuska panowie doskonale znają oskarżonego urzędnika, z którym pracowali w rządzie. Ich reakcja to kpina i lekceważenie powagi sytuacji. Tusk wezwał Kaczyńskiego i Błaszczaka do przeprosin.

Podsumowanie

Przedstawiony tekst dotyczył afery korupcyjnej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Opisane zostały kulisy zatrzymania przez CBA byłego wiceministra Piotra Wawrzyka, któremu postawiono zarzuty łapownictwa. Nagrane rozmowy polityków PiS ujawniły ich lekceważącą postawę wobec tej bulwersującej opinie publiczną sprawy.

W artykule przybliżono okoliczności zatrzymania Wawrzyka oraz treść wydanego przez niego oświadczenia. Przytoczono także słowa premiera Tuska, który ostro skrytykował postawę prezesa Kaczyńskiego i ministra Błaszczaka. Oni z kolei udawali, że nie znają oskarżonego urzędnika.

Poważne zarzuty korupcyjne postawiono nie tylko Wawrzykowi, ale także innym urzędnikom MSZ zaangażowanym w proceder wydawania wiz dla obcokrajowców. Ujawniono mechanizm nielegalnych opłat za przyspieszanie tych procedur. Sprawa ma ogromny ciężar gatunkowy i może mieć daleko idące konsekwencje polityczne.

Podsumowując, artykuł w sposób rzetelny i obszerny omówił kulisy głośnej afery wizowej. Ukazał patologiczne powiązania polityków z oskarżonymi urzędnikami oraz lekceważącą postawę przedstawicieli władzy w tej bulwersującej opinie publiczną sprawie.

5 Podobnych Artykułów

  1. Skandal w Warszawie! Muzeum Polin z muralem oficera KBW!
  2. Ucieczka z systemu: Jak przełamać ograniczenia narzucone przez społeczeństwo
  3. Polacy żądają przedterminowych wyborów. Nowy sondaż zaskakujący.
  4. Doradczyni Dudy: Skandaliczne wydarzenia na Woronicza
  5. Wojownicze Żółwie Ninja: Zmutowany Chaos - zabawa dla małych i dużych
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Daniel Sobczak
Daniel Sobczak

Ekscytujący świat rozrywki i nowości filmowych. Na blogu dzielę się najświeższymi wiadomościami i ciekawostkami. Rozrywka to moja pasja, a informowanie to moje powołanie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły