Pilne spotkanie władz PiS na Nowogrodzkiej. Kluczowe decyzje.

Pilne spotkanie władz PiS na Nowogrodzkiej. Kluczowe decyzje.
Autor Kacper Baran
Kacper Baran15.01.2024 | 4 min.

Pilne spotkanie władz Prawa i Sprawiedliwości zwołane przez Jarosława Kaczyńskiego ma odbyć się w poniedziałek po południu w siedzibie partii na Nowogrodzkiej. Celem jest omówienie dalszej strategii politycznej w reakcji na działania nowego rządu. Władze PiS mają planować kolejne kroki, a wśród propozycji wymieniany jest między innymi ogólnopolski strajk generalny. Spotkanie poprzedza również zbliżające się posiedzenie Sejmu, na którym partie mogą próbować zademonstrować swój sprzeciw.

Zwołanie pilnego spotkania przez prezesa PiS

W poniedziałek 15 stycznia po południu ma odbyć się pilne spotkanie czołowych polityków Prawa i Sprawiedliwości. Jak podaje portal Onet, zostało ono zwołane przez samego prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego i odbędzie się w siedzibie PiS przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie.

Celem narady jest omówienie dalszej strategii politycznej ugrupowania w odpowiedzi na działania obecnego rządu Donalda Tuska. Chodzi przede wszystkim o decyzje nowego ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, które wzbudziły sprzeciw PiS - m.in. zmiany w Prokuraturze Krajowej oraz zatrzymanie skazanych polityków tej partii.

Jak podkreślają sami politycy PiS, na spotkaniu mają zapaść kluczowe decyzje co do planów partii na najbliższy czas. Nie wykluczają żadnych scenariuszy, a wśród propozycji pojawia się nawet ogólnopolski strajk generalny.

Możliwy strajk generalny jako forma protestu

Pomysł zorganizowania protestów na skalę całego kraju ma wynikać z sukcesu niedawnego "Protestu Wolnych Polaków" przed Sejmem i Kancelarią Premiera. Jak oceniają dziennikarze Onetu, PiS chce poprzez "masowe obywatelskie nieposłuszeństwo" zachwiać rządem i wywołać polityczny kryzys.

Strajk generalny byłby zdecydowaną reakcją na decyzje nowego rządu, które politycy PiS uznają za bezprawne. Chodzi zwłaszcza o nieuznawane przez nich odwołanie prokuratora krajowego Dariusza Barskiego przez ministra Bodnara.

Przygotowania do posiedzenia Sejmu

Poniedziałkowe spotkanie władz Prawa i Sprawiedliwości odbywa się także w kontekście zbliżającego się posiedzenia Sejmu 16-17 stycznia. Członkowie PiS deklarują, że na razie nie planują obstrukcji ani blokowania prac parlamentu.

Jednocześnie zapowiadają, że będą protestować przeciwko wszelkim formom łamania prawa przez obecny rząd. Wcześniej pojawiały się nieoficjalne informacje o możliwej obstrukcji w związku z aresztowaniem polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Kontrowersje wokół działań ministra sprawiedliwości

Politycy PiS ostro krytykują decyzję Adama Bodnara o odsunięciu prokuratora krajowego Dariusza Barskiego. Zmiana na tym stanowisku została przeprowadzona pod pretekstem nieprawidłowości przy jego wcześniejszym przywróceniu do służby.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że cała ta sprawa to "zabieg bezprawny" będący przejawem paniki nowej władzy w obawie przed działaniami prokuratorów prowadzących różne śledztwa.

Czytaj więcej: Orędzie Donalda Tuska: Niemożliwe stało się możliwe - datę znamy!

Protesty przeciw łamaniu prawa

Bez względu na ostateczny kształt planów Prawa i Sprawiedliwości, politycy tej partii zapowiadają zdecydowane protesty przeciwko łamaniu prawa przez obecny rząd. Mają do niego pretensje o działania uderzające w ich środowisko polityczne pod pozorem walki o praworządność.

Strategia partii Jarosława Kaczyńskiego na najbliższe tygodnie ma być w zasadzie jedna: poprzez masowe obywatelskie nieposłuszeństwo doprowadzić do zachwiania koalicją rządzącą i wywołania politycznego kryzysu - oceniają dziennikarze Onetu.

PiS chce zatem doprowadzić do destabilizacji sytuacji politycznej w kraju, co miałoby być formą odwetu za kontrowersyjne ich zdaniem posunięcia nowego rządu Donalda Tuska względem przedstawicieli obozu władzy z poprzedniej kadencji.

Podsumowanie

Pilne spotkanie władz PiS na Nowogrodzkiej. Kluczowe decyzje.

W artykule omówiono pilne spotkanie władz Prawa i Sprawiedliwości, które zostało zwołane przez prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego. Jego celem jest ustalenie dalszej strategii politycznej w reakcji na kontrowersyjne zdaniem PiS decyzje nowego rządu. Przede wszystkim chodzi o zmiany personalne w prokuraturze i zatrzymania polityków tego ugrupowania.

Wśród propozycji możliwych działań pojawił się nawet pomysł zorganizowania ogólnopolskiego strajku generalnego. PiS deklaruje też protesty w związku z planowanym posiedzeniem Sejmu oraz przeciwko rzekomemu łamaniu prawa przez obecną władzę.

Celem tych działań ma być wywołanie politycznego kryzysu i zachwianie pozycją rządu. PiS zamierza doprowadzić do destabilizacji sytuacji politycznej w ramach odwetu za kontrowersyjne ich zdaniem decyzje gabinetu Donalda Tuska uderzające w środowisko tej partii.

Artykuł obejmuje szczegółowe omówienie przebiegu i kontekstu pilnego spotkania władz PiS, a także stanowiska tego ugrupowania wobec nowego rządu. Przedstawia planowaną strategię polityczną partii Jarosława Kaczyńskiego jako reakcję na objęcie władzy przez obóz dotychczasowej opozycji.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Skandal w Warszawie! Muzeum Polin z muralem oficera KBW!
  2. Polacy żądają przedterminowych wyborów. Nowy sondaż zaskakujący.
  3. Doradczyni Dudy: Skandaliczne wydarzenia na Woronicza
  4. Wojownicze Żółwie Ninja: Zmutowany Chaos - zabawa dla małych i dużych
  5. Początek politycznego trzęsienia ziemi przed komisją śledczą ds. wyborów kopertowych
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Kacper Baran
Kacper Baran

Jako pasjonujący bloger, podzielam z czytelnikami moją miłość do światów filmowych, serialowych, kulinarnych oraz zdrowotnych. Zapraszam do podróży poprzez recenzje, opowieści i przepisy, odkrywając smaki, miejsca i tajemnice. Znajdziesz tu moją autorską perspektywę na te tematy, wzbogaconą unikalnymi spostrzeżeniami i inspiracjami.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły