Nie żyje znany polski trener

Pochodzący z Polski szkoleniowiec zmarł będąc w Meksyku. Był odznaczony Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Odznaczenie to nadaje się cudzoziemcom oraz Polakom mieszkającym poza granicami kraju, którzy przez swoje dokonania przysłużyli się w kwestii współpracy międzynarodowej. 

 

Jak przekazał Polski Związek Lekkiej Atletyki w wieku 86 lat odszedł Tadeusz Kępka. Był on jedną z osób odpowiedzialnych za sukcesy oraz stworzenie słynnego tzw. Wunderteamu.

 

Tadeusz Kępka urodził się w Warszawie, był ekspertem w przygotowywaniu biegaczy długodystansowych. Za swojego nauczyciela uznawał Jana Mulaka, również zasłużonego dla Wunderteamu.

 

Kępka był jednym z ośmiu trenerów, którzy w latach 60-tych wyjechali do Meksyku. Tam polscy szkoleniowcy zajmowali się przygotowaniem lokalnych zawodników do Olimpiady w 1968 roku. Po igrzyskach przedłużono tam umowy z Jerzym Hausleberem oraz właśnie Tadeuszem Kępką.

 

Za jedne z największych osiągnięć Tadeusza Kępki uważa się m.in. rekord świata w półmaratonie Dionica Cerona oraz w biegu na 10 000 metrów Arturo Barriosa.

 

Kiedy zbliżały się mistrzostwa Europy w 1978 roku, Kępka wspierał merytorycznie polskich reprezentantów w biegach długodystansowych. W Meksyku współpracował też m.in. z Bronisławem Malinowskim, wspierając go przy okazji przygotowań do startu w Moskwie na Igrzyskach Olimpijskich. Polski trener często bywał w Polsce, angażując się też w warsztaty szkoleniowe, które organizowane były przez PZLA.

 Źródło:

Kraj

Świat