Żołnierze NATO zaatakowani! Są zabici i ranni

Przez ostatnie godziny docierają kolejne niepokojące doniesienia z destabilizowanego Afganistanu. Doszło tam do ataku na patrol NATO. Sytuacja miała miejsce w rejonie Charikaru, będącego stolicą prowincji Parwan. Informacje o zamachu przekazała rzeczniczka gubernatora prowincji Wahida Szachkar. 

 

Zaatakowani żołnierze brali udział w misji „Zdecydowane Wsparcie”. Zamach przeprowadził terrorysta-samobójca. Do ataku przyznał się Taliban, organizacja wspierana przez Al Kaidę. Talibowie są w ostatnim czasie mocno aktywni w różnych częściach Afganistanu.

 

Ofiarami śmiertelnymi ataku stali się trzej żołnierze z Czech. Ranni natomiast zostali jeden żołnierz z USA oraz dwaj Afgańczycy.

 

Czechy zdecydowały niedawno zrealizować plan rozmieszczenia w Afganistanie do 2020 roku w sumie 390 żołnierzy w ramach misji prowadzonej przez NATO. Aktualnie na terytorium tego państwa przebywa 230 żołnierzy z Czech. Sojusz Północnoatlantycki formalnie zakończył swoją misję bojową w Afganistanie w 2014 roku, jednakże około 16 tysięcy żołnierzy z USA oraz krajów sojuszniczych wspiera, a także szkoli afgańskie oddziały. Przeprowadzają oni również misje zapobiegające atakom.

 

W czerwcu prezydent Afganistanu Aszraf Ghani podjął decyzję o zakończeniu okresu zawieszenia broni z talibami oraz rozpoczęciu działań militarnych wymierzonych w ich siły na terenie całego kraju.

 

Podczas szczytu NATO, który odbył się w Brukseli w połowie lipca, podjęto decyzję o kontynuowaniu finansowania afgańskiego wojska, a także tamtejszej policji. Liczbę żołnierzy zwiększyć ma w tym kraju również Polska.

 

– Nasz kontyngent zwiększa się o około stu żołnierzy do 350 osób – powiedział prezydent Andrzej Duda.

 

Talibowie w Afganistanie walczą o obalenie aktualnej władzy w tym kraju. Dodatkowo jednak swoje siły umacnia tam lokalna filia Państwa Islamskiego, którego bojownicy również przeprowadzają ataki terrorystyczny i swoje działania nastawiają zarówno przeciwko afgańskim władzom, jak i też konkurencyjnym talibom.

 

Źródło: Twitter/@wszewko ; polskieradio.pl

Fot.: Flickr

 
Komentarze

Kraj

Świat