Znana organizacja terrorystyczna ogłasza zakończenie działalności!

Ugrupowanie odpowiedzialne za wiele zbrodniczych działań, w tym przeprowadzanie zamachów terrorystycznych ogłosiło koniec swojej działalności. Z początkiem maja, przedstawiciele tej organizacji wydać mają oficjalny komunikat w tej sprawie.

 

Organizacją, której działalność dobiegać ma końca to ETA (Baskonia i Wolność). Zrzeszała ona podejmujących terrorystyczne działania baskijskich separatystów, dążących do niepodległości Basków i oderwania się od Hiszpanii. Od początku swojej działalności ETA kojarzone było z lewicowymi ideami.

 

Ugrupowanie powstało już w 1959 roku. Utworzyli je wówczas studenci udzielający się w podziemnej partii PNV (Nacjonalistyczna Partia Basków).

 

Pośród zamachów terrorystycznych, za które odpowiedzialna jest ETA są m.in.: atak na restaurację przy kwaterze głównej madryckiej policji, do którego doszło we wrześniu 1974 roku. Do lokalu wrzucono bombę, a w wyniku jej eksplozji zginęło 13 ludzi, a 70 zostało rannych. 30 grudnia 2006 roku, terroryści spod znaku ETA zaatakowali również na lotnisku w stolicy Hiszpanii. Zginęły wówczas dwie osoby, a ponad 20 zostało rannych. Za najsłynniejszą akcję przeprowadzoną przez to baskijskie ugrupowanie uznaje się jednak to co wydarzyło się w grudniu 1973 roku. Komandu złożone z czterech terrorystów udało się do Madrytu w celu porwania premiera Luisa Carrero Blanco. Kiedy im się ten plan nie powiódł, dokonali oni ataku bombowego na auto, którym przemieszczał się hiszpański premier. Oprócz niego, zginęły wtedy dwie inne osoby.

 

 
Źródło:

Kraj

Świat