Znaleziono szczątki dziecka. To pierwsza taka sytuacja w Polsce!

To wydarzenie określane jest wręcz jako rewolucyjne odkrycie w polskiej archeologii. Naukowcy dokonali wyjątkowego znaleziska w Małopolsce, a dokładniej w znajdującej się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego Jaskini Ciemnej.

 

W jaskini znaleziono najstarsze szczątki człowieka, jakie kiedykolwiek udało się odkryć na terenie Polski. Jak do tej pory za takowe uznawano odkryte w Jaskini Stajnia (znajdującej się również w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej) ludzkie zęby trzonowe. Były one datowane na okres sprzed 52-42 tysięcy lat. Szczątki znalezione w Ojcowie zdecydowanie przebijają jednak ten „rekord”, ponieważ pochodzić mają sprzed około 115 tysięcy lat.

 

Fragmenty ludzkiego ciała, na które natknął się zespół badaczy w Jaskini Ciemnej to tak zwane paliczki kości dłoni. Należały one do dziecka, które było najprawdopodobniej w wieku z przedziału 5-7 lat. Był to przedstawiciel neandertalczyków, którzy zamieszkiwali m.in. tamte ziemie. Jak wskazują badania, mieli oni wyginąć.

 

Jak wskazują badania naukowców, ciało to było pożarte przez ptaka mającego duże rozmiary. Nie jest jasne czy zwierzak żerował na zwłokach dziecka po śmierci czy to bycie pożartym przez ptaka stało się powodem śmierci kilkulatka. Znalezione fragmenty kości dłoni były przetrawione przez układ pokarmowy zwierzęcia.

 

Odkrycia dokonali naukowcy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

 

 

Źródło: se.pl

Fot.: Pixabay

 
Komentarze

Kraj

Świat