Ziemkiewicz pozwie dyrektora Muzeum Żydów Polskich

Dziś rano dowiedzieliśmy się, że Rafał Ziemkiewicz, publicysta „Do Rzeczy” wystosuje pozew przeciwko prof. Dariuszowi Stoli, dyrektorowi Muzeum Żydów Polskich Polin.

 

Czara goryczy przelała się w związku z wystawą „Obcy w domu”, zaprezentowaną w Muzeum z okazji wydarzeń Marca 1968 roku. Jednym z jej elementów był twitterowy wpis publicysty dotyczący sporu na linii Polska-Izrael, w związku z przyjętą przez polski parlament nowelizacją ustawy o IPN.

 

„Przez wiele lat przekonywałem rodaków, że powinniśmy Izrael wspierać. Dziś przez paru głupich względnie chciwych parchów czuję się z tym jak palant” – pisał  wówczas Ziemkiewicz.

 

Ziemkiewicz zlecił swojemu prawnikowi przygotowanie pozwu o ochronę dóbr osobistych przeciwko prof. Dariuszowi Stoli, dyrektorowi Muzeum Polin.

 

„Będę żądał przeprosin i tego, aby pan Stola wykazał się hojnością na cele dobroczynne. Musi odszczekać kłamstwa, jak to się mówi po staropolsku, które na mój temat rozpowszechnia” – mówi publicysta w rozmowie z serwisem.

 

W środę prof. Stola był gościem w Radiu ZET, gdzie nazwał zachowanie Ziemkiewicza „hańbą, która spada nie tylko na niego, ale i jego kolegów z redakcji”.

 

„Z tego, co wiem, jeden z nich stanowczo przeciwko temu zaprotestował, pan Horubała (odszedł z redakcji, twierdząc, iż red. naczelny, Paweł Lisicki, nie pozwolił mu na polemikę z Ziemkiewiczem na łamach tygodnika – przyp. red.), chwała mu za to, ale poniekąd hańba, która spada na nas wszystkich. Bo jak ktoś za granicą się dowiaduje, że jest taki znany dziennikarz w Polsce, którzy nazywa Żydów „chciwe parchy” i nic mu się nie dzieje, to on sobie myśli coś więcej o całym społeczeństwie, także o mnie” – mówił na antenie radia ZET dyrektor Muzeum Polin.
Źródło:

Kraj

Świat